• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 131
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
tishotch - специалист
Предстои ми да поставям на покрива на къщата колектор за затопляне на вода и се нуждая от съвет за правилен избор на вида на системата (циркулационни, термосифонни...със/без налягане и т.н) та...
Панелът ще е разположен на южен скат на наклонен покрив (къща на 2 етажа). Имам локално парно с вързан бойлер 120л (матев) който се намира в мазата (до котела). Искам да ползавам колектора и през слънчевите зимни дни (преходните месеци) тъй като смятам да комбинирам отоплението и с климатици. Растояние от бойлера до покрива 8-9м.
Основно се чудя дали мога да използвам моя бойлер или да използвам с-ма със водосъдържател над панела....или отделен бойлер ?!?
Фирмата в която питах ми отговориха че могат да ми изпълнят каквото и да реша и че цените са различни. Не търся най-икономичния варият, а най-добрия като съотношение цена/ефективност за нуждите ми.
Всеки съвет ще ми е от полза !
filmatoplo - майстор
Ако бойлера ти е с 1 серпентина в момента -забрави да го ползваш и за свързване към слънчевата система .
Evgeniy - майстор
И аз исках така и затова си направих система (нескъпа), която да ми топли бойлер с една серпентина от двата източника и то с приоритет на солара. Просто "класическите" схеми нямат такава. Все още е в изпитание, защото е минала само една зима. Като оставим настрана споровете по системите е хубаво наистина да проучиш и помислиш добре какво точно искаш, с каква цел и колко години те устройват за възвръщане на инвестицията. Това последното е най важно, и то трябва да се обоснове на реално използвната топла вода, а не на потенциалната мощност на системата.
Тази зима средно имаше около 2-3 слънчеви дни веднъж на 2 седмици... Така, че каквато и система да имаш - скъпа или не, реалната полза за последните 3 месеца би била 4-5 дни топла вода почти даром на месец. За останалото време от март до ноември вече се увеличава и деня и слънцегреенето.
torbalan - Дървен философ
tishotch, ефективността няма да зависи от това какъв бойлер ще сложиш...

С малко автоматика може да си направиш така, че бойлера да ти се грее от слънчевия панел, а когато няма - от парното, когато го няма и парното - на ток...

Не е голяма драма...

Ако ти се занимава с превключвания на ръка - автоматиката до голяма степен може да я спестиш...

За мен това е най-разумното решение...
tishotch - специалист
Странното е, че излиза като най-евтин вариант да сложа система с водосъдържател над колектора (над покрива). Притеснява ме дали този вариант има някакви недостатъци пред пред бойлер с една серпентина в мазата ? Като НЕ специалист виждам само естетически (визуални) такива :|
torbalan - Дървен философ
Не че съм специалист, ама да питам какво ще прави този водосъдържател, дето е на открито, когато температурите паднат под нулата...
Не всеки ден е слънчев...

Или източваш ноември и пълниш март...
Evgeniy - майстор
Няма опасност от замръзване, ако това имаш предвид. Водата във вакуумните тръби може да замръзне, ако се задържат температури под -40. Най малкото слънце вдига температурата и големия обем вода зад добра изолация също не замръзва. Проблемът е че зимата го няма много слънцето и този водосъдържател не е много удачен за основен бойлер. Хубаво е през зимата той да подава на другия (основния) бойлер предварително позатоплена вода. Ако се предвиди и защита на линиите с противозамръзващ шнур мисля, че няма да има проблеми. Тази зима наблюдавах 3 такива системи. Двете си останаха пълни за ползване и функционираха, а на третата колегата източи водата само в проточната серпентина, като остави водосъдържателя пълен. Още в края на февруари си го пусна отново без грижи.
LazarGanev - "Велик майстор"
Правиш си соларна система с още един бойлер, не ти препоръчвам термосифонка. През лятото можеш да ползваш директно соларния бойлер, а през зимата - соларния да подава вода в сега съществуващия. Правилно ти беше казано да забравиш варианта този съществуващия бойлер да го топлиш ту от парното, ту от слънцето, ту на ток.
torbalan - Дървен философ
Evgeniy написа:
Няма опасност от замръзване, ако това имаш предвид. Водата във вакуумните тръби може да замръзне, ако се задържат температури под -40. Най малкото слънце вдига температурата и големия обем вода зад добра изолация също не замръзва. Проблемът е че зимата го няма много слънцето и този водосъдържател не е много удачен за основен бойлер. Хубаво е през зимата той да подава на другия (основния) бойлер предварително позатоплена вода. Ако се предвиди и защита на линиите с противозамръзващ шнур мисля, че няма да има проблеми. Тази зима наблюдавах 3 такива системи. Двете си останаха пълни за ползване и функционираха, а на третата колегата източи водата само в проточната серпентина, като остави водосъдържателя пълен. Още в края на февруари си го пусна отново без грижи.
Тя водата в тръбите може и да не замръзне, обаче в съдържателя дълбоко се съмнявам да остане течна...
Все пак при -15 градуса, постоянен вятър и нощ с продължителност от порядъка 16 - 18 часа... Не бих държал такъв бойлер пълен с вода...

Все пак зависи и къде се монтира такава система, аз говоря за условията в Козлодуй и околията... Като цяло северозападна България е така...

Като цяло икономията спрямо система с бойлер на закрито не е чак толкоз голяма :)
alsted - майстор
LazarGanev написа:
Правилно ти беше казано да забравиш варианта този съществуващия бойлер да го топлиш ту от парното, ту от слънцето, ту на ток.
Аз лично изобщо не споделям това мнение. Имам го изпълнено и си действа безпроблемно. Вярно, че съм с две "серпентини". За един неръж бойлер не е особен проблем да му се вкарат 2-3 неръж. тръби (3/4") по дължина. С това естествено професионалистите няма да се занимавате - разбирам ви напълно. За форума обаче мисля, че имам право да го споделя :wink:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 131

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: