• 1
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • 131
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
:) Иска си поддръжка :wink:
m.eit - специалист
Halfdone написа:
Трифон П.Трифонов написа:
Не подценявай Теси.
Ползвах техен- доволен съм. Ако цената устройва......


Тръбата Ф15/1мм добре ли ще е ?
.
Ф 15 е достатъчна само при връзката на помпата от където засмуква, трябва да сложиш 30 сантиметра ф 22 тръба за да не се товари(помпата)! :)
Halfdone - напреднал
m.eit написа:
Ф 15 е достатъчна само при връзката на помпата от където засмуква, трябва да сложиш 30 сантиметра ф 22 тръба за да не се товари(помпата)! :)
Ясно :)

За момента съм събрал това като конфигурация за бойлер Tesy 200 литра:

2х Елдом Classic R 2,0 (все още се колебая и с варианта за един Бош 5000)
Помпа Grundfos ALPHA2L 25-40 180
Управление Натурела NHC-H52(M)-2
Тръбата Ф15 ще я мисля в движение дали медна или гофрирана от неръждаема стомана (понеже изглежда доста лесна за монтаж).

Ако някой има предложения за промяна в по-горното нека сподели.
Благодаря на всички за коментарите.
mgbagera - специалист
ВНИМАНИЕ DRAIN-BACK


Сега ще ви разкажа как Дреин Бек системата от напълно безопасна и надеждна се превърна в тенджера под налягане без изпускателен клапан :xplode: Заради едно леко недоглеждане съсипах чисто нов Бош Солар 4000 (да се надявам че е само единия а не и 3-те).

Системата се изпълни по класическия метод с гофре неръждавейка КАНТА, бойлер неръждавейка, управление на Натурела и 12-14л. автомобилен антифриз. Речи кажи направено така че да е почти "вечно" без никакви ядове. Есента се монтира системата и 2-3 месеца по късно #-o Все пак тази зима беше доста слънчева и панелите малко или много работеха докато, един ден не изби една от тапите на панела. Качих се на покрива сложих отново тапата и напълних системата с вода. След няколко дни системата пак беше празна. Качвам се на покрива и гледам конденз в единия панел :shock: Повече от ясно беше че панела е протекъл.

И така да минем на главния виновник (който всъщност съм аз) и недоглеждането.
Бях поръчал 3бр. канти. От тях използвах само една но не съм обърнал внимание че две от кантите имат предпазен вентил а другата не. Аз съм сложил точно тази без клапана :wallbash:
Така системата е станала напълно затворена и от безопасна и надеждна се е превърнала в бомба с закъснител #-o


Така че имайте едно на ум и дано моята грешка ви послужи като урок и предотврати бъдещи подобни грешки при ентусиасти от типа Направи си сам :thumbs:
шоп - майстор
@mgbagera, аз не съм виждал канта от безалкохолно с клапан. Моите всички имат отгоре херметичен капак и две бързи връзки.

Ако си сложил канта без бърза връзка то системата остава отворена :idea:

Прикачен файл

SAM_9484.JPG

Прикачен файл

SAM_9485.JPG

Прикачен файл

SAM_9486.JPG
vlax - майстор
шоп написа:
@mgbagera, аз не съм виждал канта от безалкохолно с клапан. Моите всички имат отгоре херметичен капак и две бързи връзки.
Има такава канта
Стоян Петришки - специалист
От къде ги купувате тези канти?
mgbagera - специалист
В продавалника има обяви за кегове, канти по 25-30лв.
fbr - майстор
На посочена цена, ще си купите мембранен разширителен съд от кой да е магазин за отоплителна техника.
  • 1
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • 131

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: