• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 131
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
saraneron - специалист
С какво е заредена системата? Къде си сложил сенсорите на колектора и как се държи системата?.Отворена ли е или затворена.Лятото работила ли е ? В големите студове, ако има слънце как е добива ,ако е с вода има ли запушване,тапи,от останала замръзнала вода?Ако плоският колектор е хоризонтален как си сигурен , че се източва напълно и защо си избрал този ъгъл равен на 0гр., това е максимум за лятото по принцип! Или това е информация за конструкцията му,по принсип е важно да се знае конструкцията за да се осигури източването му!Ако може по тези въпроси да ни разкажеш нещо и друго, ако има интересно ,примерно по настройките контролер и др.!
Andri01 - майстор
saraneron написа:
С какво е заредена системата? Къде си сложил сенсорите на колектора и как се държи системата?.Отворена ли е или затворена.Лятото работила ли е ? В големите студове, ако има слънце как е добива ,ако е с вода има ли запушване,тапи,от останала замръзнала вода?Ако плоският колектор е хоризонтален как си сигурен , че се източва напълно и защо си избрал този ъгъл равен на 0гр., това е максимум за лятото по принцип! Или това е информация за конструкцията му,по принсип е важно да се знае конструкцията за да се осигури източването му!Ако може по тези въпроси да ни разкажеш нещо и друго, ако има интересно ,примерно по настройките контролер и др.!
ОК,ето: системата е с дестилирана вода,събра около 12л.сенсора на колектора е на изходящата тръба,колектора е с лек наклон към изходящата тръба/за източването/,в момента наклона ,спрямо хоризонта е 72гр/оптималното за зимата/ и насочен точно на Юг .Лятото колектора идва преоразмерен/голям/ и за двата бойлера/110л. + 80л./,вдига до 80гр. и спира. Мисля ,да го оставя на 43гр.,за да не загрява толкова бързо.Стойката на колектора е моя конструкция,позволяваща регулиране в диапазон от 10гр/това е наклона на покрива ми/ до към 80гр.Тази зима му е първата-нямах проблеми,нищо не е замръзвало-доп.съд е изолиран с 5см. вата,тръбите с 15мм.изолация.Системата се води "отворена"-на доп.съд има изходяща тръбичка5мм.,за разтоварване на налягането и поемане на въздух,при спряла помпа.Колектора се източва,защото има лек наклон към изх. тръба/както писах по горе/лятото беше на 23гр. наклона му,спрямо хоризонта/оптималното/.Контролера е "DeltaSol B"/взет от Филма:)/настройки-ON 5гр, OFF-1,5гр/.Ами това ,относно въпросите,ако има други-ок,ето съм :).
Evgeniy - майстор
Andri,
Сигурен ли си за ъгъла? Най ниско е слънцето около 22 Декември - около 24 градуса. Специално съм го мерил - сутрин се появяваше на около 20 градуса, а на обяд е 24 спрямо хоризонта. При всички случаи оптималният ъгъл за зимата е по-малъкот 70 градуса. Моят е на 62 и беше перпендикулярен на най силното слънце около 20 януари.
Калкулатор на слънчев ъгъл
tishotch - специалист
Към Евгени и Андри01.. Има ли фирма която може да ми монтира система на този принцип. От Троян съм. Сам е изключено да се справя.
idunno - специалист
:-D :-D :-D ..и близо 8000 лв с ДДС за "великата" система на вайлант и то за150 л. бойлер(златен е тоя бойлер, а колектора май и той златен :) ).Малко взе да ми убягва почина "направи сам". :-D :?
LazarGanev - "Велик майстор"
Направо умирам от кеф idunno като те видя така ухилен. За тебе знаеш, че монтажа ще е безплатен :-D . Към питащия - отговорът ми беше колкото сериозен, толкова и шеговит - заради цената разбира се :) . Сериозен, защото системата има проект, сертификат и гаранция, а това е важно за фирмата инсталатор (само да беше на сносна цена). Тези самоделни системи са евтини, но са по-скоро в духа на форума, трудно фирма би застанала зад такова нещо, освен някой самозван майстор, но каква е гаранцията за ефективна и безпроблемна работа и кой ще плаща, ако дренирането не е пълно и панела се спука?
idunno - специалист
Да, ще е безплатен, защото мога да си я монтирам и сам :-D.Тези самоделни системи както ги наричаш са плод на комбинацията от бедност и акъл, с която българина е популярен и като физика въобще не отстъпват на великата немска технология, на която и трябва и проточен бойлер, защото великите немски инженери са забравили да сложат един фланец :-D или за да могат да си продават смотаните газови котли за да дозатоплят бойлерчето.Дренирането винаги пълно като се спази наклон и диаметър на тръбите.И да се спука колектора ще си го запои човек, ама за 8000 лв. може да сменя колектора си всяка зима, като се спука.Ха, ха тези от вайлант наистина ни имат за балъци, пробутвайки най - семплата система (дрейнбек) за тея пари.Аз тази сума имам 300 л бойлер с два колектора- и цялата система е ...пак немска без бойлера на Дражице.
saraneron - специалист
tishotch написа:
Към Евгени и Андри01.. Има ли фирма която може да ми монтира система на този принцип. От Троян съм. Сам е изключено да се справя.
Защо си мислиш че няма да се справиш?
Andri01 - майстор
Evgeniy написа:
Andri,
Сигурен ли си за ъгъла? Най ниско е слънцето около 22 Декември - около 24 градуса. Специално съм го мерил - сутрин се появяваше на около 20 градуса, а на обяд е 24 спрямо хоризонта. При всички случаи оптималният ъгъл за зимата е по-малъкот 70 градуса. Моят е на 62 и беше перпендикулярен на най силното слънце около 20 януари.
Калкулатор на слънчев ъгъл

Ъглите на наклона,спрямо хоризонтала ги взех от един сайт/уж професионален,ама.../.Виждам ,че има разлика с твоите ъгли,но тя е малко,не особено значителна според мене.Идеалния случай ,е колектора да се върти и да следи слънцето,каквато е системата" Фокус 42",но при мене е трудно приложима-колектора ми е хоризонтален.Ето изчисленията от оня сайт:
"Видимият денонощен път на Слънцето за географска ширина при равноденствията и слънцестоянията е показан на приложената схема, където PZP'Z' - меридиан на географската точка.
h1,4 = 90°-φ — височина на Слънцето над хоризонта по пладне (горна кулминация) в пролетно или есенно равноденствие.
За географската ширина на Варна φ=43 ° 15‘ —> h1,4 = 46° 45’.
h2 = 90°-φ + ε — височина на Слънцето по пладне при лятно слънцестоене.
За Варна φ= 43° 15’ ε = 23° 26’ 24" —> h2 = 70° 11’ 24".
h3 = 90°-φ- ε — височина на Слънцето по пладне при зимно слънцестоене.
За Варна φ= 43° —> h3 = 23° 18’ 36". "
Т.Е. ъглите стават: лято-20гр, пролет/есен-44гр и зима-67гр.В момента е около70гр,по "технически"причини/мързел/:).
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 131

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: