• 1
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78
  • 131
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
saraneron - специалист
шоп написа:
Emoooo написа:
vrangelov написа:


Струва ми се, че два 5000 с есенно-пролетен ъгъл и 300 бойлер биха ти вършили по-добра работа.

:2thumbs:
Напълно подкрепям!
При слънчевите системи много важен параметър е бойлера: обем, изолация, дълговечност. Правилото на Мечо Пух важи.

Обаче, аз лично не бих дал 1600-1800 лв за два Бош 5000, подвързани към 300 литров бойлер при положение, че за 900лв мога да купя 30 тръбна отворена система, която пролет/лято/есен ще грее колкото два Бош 5000, а зимата ще ги превъзхожда като добив...

Изобщо не мога да разбера, защо се препоръчват бошове с ал. абсорбери и космически цени. Има 100% медни колектори със селективно покритие с площ 2,5-2,7м2 за около 450лв бр, който са с немски абсорбери и турска лоша сглобка :x . С малко тунинг в духа "направи си сам" надминават прескъпите си събратя:-)
Точно! Лично мое мнение е, че солар за едно семейство трябва да е максимално възможно най- евтин .Иначе няма избиване на инвестицията.
mgbagera - специалист
grants написа:
@mgbagera този недостатък пространството, който цитираш понякога е решаващ. Не може всеки човек да лупне на тавана си 4бр панели по 2кв нали, та ако си ограничен откъм пространство щеш нещеш трябва да избереш по-ефективния панел :wink:
Иначе и аз съм с 2бр алуминки на Еzinc, но на 150л бойлер, странно как стигаш 65-70гр на 200л , аз тези дни повече от 63-64гр не съм видял :?

Трай, трай че почвам да се сещам за @Kuuuuuul и се ядосвам че не успях да го стигна :-D Той с неговите две алуминки на Еzinc закарваше 200 литровия до и над 80С =D>
LazarGanev - "Велик майстор"
saraneron написа:
Лично мое мнение е, че солар за едно семейство трябва да е максимално възможно най- евтин .Иначе няма избиване на инвестицията.
По тая логика соларна система с 80л бойлер би трябвало да се изплати най-бързо, а в действителност е точно обратното - малката система се изплаща най-трудно. Всеки случай е индивидуален, но колкото повече топла вода се ползва, толкова инвестицията е по-рентабилна. А повече вода се ползва от по-голям бойлер, естествено. Колкото до ползването на неръждаем бойлер - това за мен е най-неоправданото вложение от цялата инсталация, но всеки си решава сам за какво да си даде парите.
mgbagera - специалист
шоп написа:
...
Изобщо не мога да разбера, защо се препоръчват бошове с ал. абсорбери и космически цени...

А аз защо останах с впечатление че бош 5000 е меден :? Явно съм му чел спецификациите през ред.
В такъв случай се връщаме на първоначалния въпрос "Предложете хубав меден колектор тип арфа за 150-200л бойлер".
Казаха ми че искат немски ама кой ще го знае какъв е важното е да грее :mrgreen:
saraneron - специалист
LazarGanev написа:
saraneron написа:
Лично мое мнение е, че солар за едно семейство трябва да е максимално възможно най- евтин .Иначе няма избиване на инвестицията.
По тая логика соларна система с 80л бойлер би трябвало да се изплати най-бързо, а в действителност е точно обратното - малката система се изплаща най-трудно. Всеки случай е индивидуален, но колкото повече топла вода се ползва, толкова инвестицията е по-рентабилна. А повече вода се ползва от по-голям бойлер, естествено. Колкото до ползването на неръждаем бойлер - това за мен е най-неоправданото вложение от цялата инсталация, но всеки си решава сам за какво да си даде парите.
Не сим писал НЕОРАЗМЕРЕНА! Една система с 80 литра бойлер е оразмерена за един човек и наистина ще се изплати най-бързо ако е НАЙ-ЕВТИНА от събратята си! При нормална консумация за около 3-4 години! Една систена с 200 литра бойлер и скъпи материали, колектори за 2 човека няма да се изплати и 10 години! И гарантирано евтеният бойлерът вече ще е за смяна!Какво не ти харесва?На практика соларните системи въобще не са толкова дълговечни за колкото се представят.Така че........
LazarGanev - "Велик майстор"
А бе това с изплащането е много относително :) . Предполагам много хора са го усетили - като се къпят 5 човека с 80л бойлер, малко или много (по-скоро много) се ограничават и харчат малко вода. Така, че предварителните сметки от рода "харчим 50лв на месец за БГВ или 600лв на година - ако сложим соларна система 200л за 3000лв ще я изплатим за 5 години, а ако сложим 400л за 6000лв ще я изплатим за 10 години" обикновено не са верни. Получава се така, че като има бол топла вода и ползването се увеличава много и може да се получи така, че система за 3000лв и система за 6000лв се изплащат за едно и също време. Дал си двойно повече, но си ползвал двойно повече, получил си двойно повече, или се е повишил комфорта!
Emoooo - специалист
LazarGanev написа:
А бе това с изплащането е много относително :) . Предполагам много хора са го усетили - като се къпят 5 човека с 80л бойлер, малко или много (по-скоро много) се ограничават и харчат малко вода. Така, че предварителните сметки от рода "харчим 50лв на месец за БГВ или 600лв на година - ако сложим соларна система 200л за 3000лв ще я изплатим за 5 години, а ако сложим 400л за 6000лв ще я изплатим за 10 години" обикновено не са верни. Получава се така, че като има бол топла вода и ползването се увеличава много и може да се получи така, че система за 3000лв и система за 6000лв се изплащат за едно и също време. Дал си двойно повече, но си ползвал двойно повече, получил си двойно повече, или се е повишил комфорта!

Абсолютно точно. =D>
saraneron - специалист
Emoooo написа:
LazarGanev написа:
А бе това с изплащането е много относително :) . Предполагам много хора са го усетили - като се къпят 5 човека с 80л бойлер, малко или много (по-скоро много) се ограничават и харчат малко вода. Така, че предварителните сметки от рода "харчим 50лв на месец за БГВ или 600лв на година - ако сложим соларна система 200л за 3000лв ще я изплатим за 5 години, а ако сложим 400л за 6000лв ще я изплатим за 10 години" обикновено не са верни. Получава се така, че като има бол топла вода и ползването се увеличава много и може да се получи така, че система за 3000лв и система за 6000лв се изплащат за едно и също време. Дал си двойно повече, но си ползвал двойно повече, получил си двойно повече, или се е повишил комфорта!

Абсолютно точно. =D>
Кое?Такава категория няма!Като с какво гориво се отоплявате на дърва ,ток ,газ нафта, пелети и да ви е най евтино.Кое е абсолютно точно?Може би газ?Винаги ще посоча частен случай и ще те оборя! И това е абсолютно точно!
Emoooo - специалист
Точно затова казах в по-горният пост че на нас ни трябва не 150 а 300л.бойлер.Защото ще имаме по-дълго време топла вода и комфорта в този аспект ще е по-голям.Но и дори с този 150л.неискам и да чуя за 80л. На ток.Защото както казва Lazar,тогава влизах с една нагласа в банята а сега наистина е друго.А ако литрите са 300, \:D/ нали в моя случай.Комфорта ще е по голям,и съответно и цената двойна.А за избиването при такова потребление на топла вода има смисъл в думите на Lazar.
Emoooo - специалист
saraneron написа:
Emoooo написа:
LazarGanev написа:
А бе това с изплащането е много относително :) . Предполагам много хора са го усетили - като се къпят 5 човека с 80л бойлер, малко или много (по-скоро много) се ограничават и харчат малко вода. Така, че предварителните сметки от рода "харчим 50лв на месец за БГВ или 600лв на година - ако сложим соларна система 200л за 3000лв ще я изплатим за 5 години, а ако сложим 400л за 6000лв ще я изплатим за 10 години" обикновено не са верни. Получава се така, че като има бол топла вода и ползването се увеличава много и може да се получи така, че система за 3000лв и система за 6000лв се изплащат за едно и също време. Дал си двойно повече, но си ползвал двойно повече, получил си двойно повече, или се е повишил комфорта!

Абсолютно точно. =D>
Кое?Такава категория няма!Като с какво гориво се отоплявате на дърва ,ток ,газ нафта, пелети и да ви е най евтино.Кое е абсолютно точно?Може би газ?Винаги ще посоча частен случай и ще те оборя! И това е абсолютно точно!


Хахаха,ами то в България най-ефтино отопление е май да разтъркаш ръцете една в друга че има най-малко капитоловложение.Шегувам се :-D Тука поне ЗАСЕГА слънчевата ен.-я е безплатна.Вече всеки сам си избира с каква сума да се раздели за закопуването на нужните му компоненти за БВГ.
  • 1
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78
  • 131

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: