Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Hursa - майстор
Ако топлоносителя постъпва в дрениращия съд под нивото в него, то трябва да има въздушник. През него ще се обезвъздуши колектора при включване, през него ще се обезвъздуши и голяма част от тръбата след колектора. Няма ли да е по добре да направите затворена самодрениращата се система, след като искате да минимизирате влиянието на разтворения кислород (това ще даде и допълнителни плюсове, според мен, а минуси не виждам). (Ако тръбата по която се транспортира топлоносителя не е запълнена по цялото си сечение - това е най-лошия сценарии за нея по отношение на корозията.)
Andri01 - майстор
съб мар 30, 2019 10:46 pmivanov_km написа:
Въпрос към тези, които подават входящата топла вода в ДБ съда под нивото на водата. Когато помпата тръгне да качва вода, какво се случва с въздуха който се намира в колектора и в частта от изходящата от клектора тръба до ДБ съда? Когато помпата почне да пълни колектора този въздух не влиза ли в ДБ съда с бълбукане? Ако тръбата от горният край на колектора до входа на ДБ съда не се пълни с вода по цялото сечение това няма ли да причини непрестанно бълбукане В ДБ съда. Питам защото мисля с малка преправка да да си преправя ДБ съда за да огранича падащата от 15 см вода в ДБ съда. Сега като съм с гофре с вътрешен диаметър 16mm, връщатата се топла вода в ДБ съда дали изпълва на 100% тръбата? :?
С едно"Т" правиш разклонение на входящата тръба към съда. Така водата влиза ПОД работното ниво/ няма барбутиране, шум/. Въздуха от/към СК влиза /излиза от ДС през горната тръба/ от"Т"-то/, а тя трябва да е винаги НАД нивото-и при спряна помпа!
ivanov_km - специалист
Моят ДБ съд е като този на снимката. Идеята е да нахакам една медна тръба (нарисувана е в св. лилаво) която да навлиза на 2 см. под работното ниво на водата в Съда. Както се вижда аз си имам една оставена тръба за връзка с атмосферата, която е ползвам и за доливане на вода в системата. От корозия не се притеснявам защото всичко ми е неръждавейка, бойлер, тръби, ДБ съд. По ме претеснява, че помпата от време на време сега засмуква по някой мехур въздух. Какво ще кажете ако направя тази малка интервенция ще се получат ли нещата?
Прикачен файл:
Untitled.png
saraneron - специалист
нед мар 31, 2019 1:46 pmivanov_km написа:
Моят ДБ съд е като този на снимката. Идеята е да нахакам една медна тръба (нарисувана е в св. лилаво) която да навлиза на 2 см. под работното ниво на водата в Съда. Както се вижда аз си имам една оставена тръба за връзка с атмосферата, която е ползвам и за доливане на вода в системата. От корозия не се притеснявам защото всичко ми е неръждавейка, бойлер, тръби, ДБ съд. По ме претеснява, че помпата от време на време сега засмуква по някой мехур въздух. Какво ще кажете ако направя тази малка интервенция ще се получат ли нещата? Untitled.png
Какво означава ,,помпата засмуква мехурчета,,?Спира циркулацията? Да ако е така то това може да е вероятна причина,но по скоро имаш проблем с напора на помпата.Това може да се оправи ако преместиш съда максимално високо до нивото на долния ръб на колектора или пуснеш помпата на по висока скорост,или при спряла помпа и източен колектор в ДС да долееш антифриз до по високо ниво,почти догоре да го напълниш,но да остане разстояние м/у тръбичката от колектора до горно ниво в покой на ДС.Може да предприемеш и комбинация от тези варианти.Краен вариант е подмяна на помпата ,примерно от 25/4 на 25/6 ,соларна с неръждаем ротор ,цена около 110 лева.За тръбичката ,която е за пълнене ако не е херметически затворена ще губиш течност през нея от изпарение .Там в ДС течността достига до 70/80/90 градуса.За правилното функциониране на ДБ системата тази тръбичка не е нужно да я има освен за пълнене.
Последна промяна от saraneron на нед мар 31, 2019 4:32 pm, променено общо 2 пъти.
ivanov_km - специалист
Ами чувам от време на време във самата помпа единични мехурчета, които преминавайки през нея променят за много кратко време шумът. Няма как да го обясня по др. начин сещат се всичко когато перка удари въздушен мехур във течна среда какъв е звука. Денивелацията от ДБ съд до колектор ми е около 2 метра. ДБ съда е качен максимално високо, просто над него има бетонна плоча и няма как да се вдига по горе. Помпата качва вода на 3-та степен, като от заработването и до потичането на вода в ДБ съда изминат най-много 10 до 15 секунди. На втора и първа степен не може да превърти, един път превърти ли водата вече може да работи и на първа степен. Отдавам това на гофрираната неръждавейка заради по-голямото и съпротивление. Иначе потока на водата не спира и за миг заработи ли системата. В работно положение в ДБ съда има 20 см. вода, а водата която постъпва във колектора в него пада от 15 см. при което няма как въздушни мехури да не попадат във водата, а от там и в серпентината, помпата. Идеята ми е ясна, да мамаля, дори напълно да премахна скока на водата в ДБ съда. На картинката ясно се вижда какво мисля да направя, въпросът е правилно ли е? Иначе системата сега в това време стига 60 градуса в средата на бойлера, като стартира от 16 градуса, долу в бойлера, 26 в средата и горе 32 градуса.
saraneron - специалист
нед мар 31, 2019 4:58 pmivanov_km написа:
Ами чувам от време на време във самата помпа единични мехурчета, които преминавайки през нея променят за много кратко време шумът. Няма как да го обясня по др. начин сещат се всичко когато перка удари въздушен мехур във течна среда какъв е звука. Денивелацията от ДБ съд до колектор ми е около 2 метра. ДБ съда е качен максимално високо, просто над него има бетонна плоча и няма как да се вдига по горе. Помпата качва вода на 3-та степен, като от заработването и до потичането на вода в ДБ съда изминат най-много 10 до 15 секунди. На втора и първа степен не може да превърти, един път превърти ли водата вече може да работи и на първа степен. Отдавам това на гофрираната неръждавейка заради по-голямото и съпротивление. Иначе потока на водата не спира и за миг заработи ли системата. В работно положение в ДБ съда има 20 см. вода, а водата която постъпва във колектора в него пада от 15 см. при което няма как въздушни мехури да не попадат във водата, а от там и в серпентината, помпата. Идеята ми е ясна, да мамаля, дори напълно да премахна скока на водата в ДБ съда. На картинката ясно се вижда какво мисля да направя, въпросът е правилно ли е? Иначе системата сега в това време стига 60 градуса в средата на бойлера, като стартира от 16 градуса, долу в бойлера, 26 в средата и горе 32 градуса.
Да ,идеята е работеща.Аз лично бих направил следното. Тази тръбичка бих я надупчил с 2/3 милиметра бургия на гъсто и я пусна до дъното .Така водата ще си тече вътре в нея а когато спре помпата през дупчиците ще засмучи въздух и колекторът ще се изпразни.Това ще ми позволи да запуша херметически малката тръбичка за да няма изпарения през нея.Незная само колко стабилно е направен нивомера и ще издържи ли налягането на системата, защото ще стане вече затворена.
Hursa - майстор
нед мар 31, 2019 4:58 pmivanov_km написа:
Ами чувам от време на време във самата помпа единични мехурчета, които преминавайки през нея променят за много кратко време шумът. Няма как да го обясня по др. начин сещат се всичко когато перка удари въздушен мехур във течна среда какъв е звука. Денивелацията от ДБ съд до колектор ми е около 2 метра.
Така както сте го дали - прилича на кавитация. Помпата наред ли е - да няма някакви дефекти по работното колело. Може температурата на водата след колектора да е твърде висока (във всмукателя на помпата). На какви обороти е помпата? Даден ли е за помпата - такъв параметър, като кавитационен запас.
ivanov_km - специалист
Ами помпата е Gradfos 25-40-180,чисто нова. Да и за мен това е кавитация но кат цяло през 95% от времето си работи съвсем тихо, да случва се от време на време да всмукне някой мехур от ДБ съда. Мисля, че ако намаля скока на водата или ако е вкарам да се влива под работното ниво на водата в ДБ съда нещата трябва да се оправят. Ето и няколко снимки от монтажа на системата. Панела е монтиран с наклон 44 градуса спрямо хоризонта, а изложението Юг, като съвсем малко съм го отклонил в посока изток. Забелязал съм, че в Лом обичайно следобедите са малко по-облачни от сутрините. На панела и тръбите съм дал наклон 4%
Прикачен файл:
20190331_171747.jpg
Прикачен файл:
20190331_171724.jpg
Прикачен файл:
20190331_171703.jpg
Прикачен файл:
20190330_112401.jpg
Прикачен файл:
20190330_112340.jpg
Hursa - майстор
А измервате ли каква е температурата на изхода от колектора. Възможно е от засмукването на мехури - но мисля, че е по-малко вероятно.
Иначе борбата с кавитацията са - по-ниски обороти, по-ниска температура във всмукателя на помпата, по-малка разлика в наляганията пред/след помпата - по голям подпор пред помпата. Ако я свалите помпата след серпентината - ще постигнете и по-ниска температура, и по-голям подпор (предполагам). Но пробвайте, първо с това което сте решили. И увеличете нивото в "дрениращия съд" (ако е възможно) - той работи и като деаератор.
saraneron - специалист
нед мар 31, 2019 6:49 pmHursa написа:
А измервате ли каква е температурата на изхода от колектора. Възможно е от засмукването на мехури - но мисля, че е по-малко вероятно.
Иначе борбата с кавитацията са - по-ниски обороти, по-ниска температура във всмукателя на помпата, по-малка разлика в наляганията пред/след помпата - по голям подпор пред помпата. Ако я свалите помпата след серпентината - ще постигнете и по-ниска температура, и по-голям подпор (предполагам). Но пробвайте, първо с това което сте решили.
Да,възможно е да е кавитация.За да се избегне този ефект ,помпата трябва да е по ниско от съда поне 60 сантиметра по денивелация!Ако е удобно направи снимка на ДС и помпата в един кадър
:supz:

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: