Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Hursa - майстор
Зависи от помпата и температурата на течността на входа на помпата - до колко близка е до температурата и на кипене при налягането във всмукателя (налягането зад работните лопатки на помпата е значително по-ниско, особено ако е по високооборотна).
ivanov_km - специалист
Ами горе на колектора на изхода по-висока работна температура от 65 градуса не съм засичал. В часовете в който помпата работи 60 минути от 60 градусите се движат в бойлер среда 50 градуса, в солар горе 56 градуса. Ако няма потребление на вода някъде към 15,00 часа помпата почва да изключва понеже делта Т за изключване на помпата започва да се достига. До сега най-много стихнах горе в бойлера 68 градуса като сутреинта бойлера беше студен, но не съм имал и потребление на вода. Сега през този сезон системата започва да цикли при мен на 55 градуса температура в средата на бойлера. Разбираемо е колкото по-топла става водата в бойлера толкова повече пада КПД на системата.
ivanov_km - специалист
Ето и снимки помпата и бойлера. Вижда се на една от снмикте как на тази тръбичка където наливам водата в ДБ съда как съм направил една спирала от медна тръбичка. По този начин изпарилата се вода кондензира в медната спирала и пак се връща в ДБ съда. Сега какви са оборотите на помпата на трета степен не знам.
Прикачен файл:
20190331_190940.jpg
Прикачен файл:
20190331_190901.jpg
Прикачен файл:
20190331_190831.jpg
Hursa - майстор
нед мар 31, 2019 7:05 pmivanov_km написа:
До сега най-много стихнах горе в бойлера 68 градуса ...
Ако температурата в бойлера е достигала 68 градуса - предполагам, че температурата на изхода от колектора - в края на "цикъла" (преди изключване на помпата) е била доста по-висока.
(По-добре - направете системата затворена. Така когато се повиши средната температура в нея - ще се повиши налягането, съответно ще се повиши температурата на изпарение на топлоносителя във всмукателя. Но пък трябва да се внимава, да не се повиши твърде много - т. е. да се остави достатъчен газов обем в дрениращия съд.)
ivanov_km - специалист
Няма как да знам защото тогава още не бях инсталирал Wifi-то. На мен сензора, който следи делта Т се намира с една идея по-ниско от входа на серпентианта, а др. сензор на бойлера е на входа на студената вода от водопровода. Този сензор се занимава с работата на нагревателя. Управлението ми е на натурела. Накрая на цикъла долу нй-ниско в бойлера става 53 градуса, в средата 56 градуса, а горе ако имам вяра фабричният монтирам термометър със стрелка е 60 градуса. Това са данни от днес като през деня е имало потребление на топла вода. Ето диаграма на работата на помпата и на това как се движела температурата в бойлера по средата.
Прикачен файл:
Screenshot 2019-03-31 19.30.22.png
Последна промяна от ivanov_km на нед мар 31, 2019 7:33 pm, променено общо 1 път.
saraneron - специалист
Изглежда добре.можело е помпата да е още по-ниско а на ДС входа от колектора да е монтиран странично горе и така да се вдигне с 15/20 сантиметра по високо. Коремчето на гофрата след помпата малко е излишно но не е грешка.Пробвай различните варианти и сподели.Аз например като пуснах една такава система с вода ,помпата превърташе на 1 вас скорост.Когато я напълних с антифриз започна да се чуди.Един път превърта ,д :cry: руг път не.Превключих я на 2 скорост и си кара вече година без проблем.
ivanov_km - специалист
Ето какво се случва когато детето и жената се изкъпат една след друга :) Водопроводната вода е доста студена явно.

Прикачен файл

Screenshot 2019-03-31 19.39.17.png
ivanov_km - специалист
нед мар 31, 2019 7:31 pmsaraneron написа:
Изглежда добре.можело е помпата да е още по-ниско а на ДС входа от колектора да е монтиран странично горе и така да се вдигне с 15/20 сантиметра по високо. Коремчето на гофрата след помпата малко е излишно но не е грешка.Пробвай различните варианти и сподели.Аз например като пуснах една такава система с вода ,помпата превърташе на 1 вас скорост.Когато я напълних с антифриз започна да се чуди.Един път превърта ,д :cry: руг път не.Превключих я на 2 скорост и си кара вече година без проблем.
Ами то с тази гофра малко трудно се работи, вие се като змия и е трудна за окротяване. Очаквах да е по-лигава!
ivomagna - специалист
ср мар 27, 2019 4:32 pmkozl написа:
При сина работи на 1 бар, но беше спаднало и под половин и пак работеше. Геодезичната височина най-висока/най-ниска точка е към 4,5 метра. Манометъра е на половин метър от най ниската точка. Системата е със серпентина в 120 л бойлер.
Предпазния вентил не го помня на какво налягане е.
Последно я надух на 1 бар на студено от преправен съд за пръскачка и компресорче да надува в него.
РС е под 1 бар при източена система, но не помня 0,6 или 0,8.
При мен вечер пада налягането до нула, на другия ден когато има слънце се вдига до над 2. Така ли трябва да е? Къде отива това налягане като системата е затворена, в РС ли?
kozl - майстор
чет апр 04, 2019 5:02 pmivomagna написа:
При мен вечер пада налягането до нула, на другия ден когато има слънце се вдига до над 2. Така ли трябва да е? Къде отива това налягане като системата е затворена, в РС ли?
Нещо не е наред ако системата е затворена.
Манометъра трябва да е в най-ниската точка за да е най-ефективен за отчитане.
Ако ти е изправен манометъря и системата е затворена, то вероятно има загуба на течност, вследсвие на което системата не е достатъчно пълна с течност, а и вероятно РС е напомпан на по-високо налягане примерно 2 бара и при изстиване в системата възниква вакум (манометъра отчита нула). При загряване и разширяване на течността, налягането се повишава, а РС не реагира поне до 2 бара, след което започва да поема раширения обем и налягането не се покачва повече. Но от 0 до 2 бара, в който диапазон явно РС не поема разширения обем, налягането ще се изменя в зависимост от Т на течността.
Решението в такъв случай, е да се премери налягане в РС при отворена система и да се напомпа допълнителна течност в затворената система докато достигне налягането на манометъра сумата от това, на което е напомпан РС + налягането от разликата по височина от манометър до РС. Последното при условие, че РС е над манометъра (ако РС под манометъра геодезичното налягане се изважда от това на РС).
Подобно явление е при всяка охладителна автомобилна система. Само че там има още един предпазен клапан против вакума и специално конструилан РС, койтопда отделя въздуха от течността.
Или когато течността изстине и налягането в охл. система на двигателя спадне се отваря противовакумния клапан и влиза въздух. А когато загрява и налягането се покачи се отваря предпазния за превишено налягане и излиза въздух, па понякога и течност, когато е била в повече при изправен двигател де.

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: