Най - вълнуващия въпрос зимно време.
krasi92 - майстор
Тогава всично е супер. На по малките всичко е простено. А и сигурно е много космат щом не може да си хареса най евтиното соларче. Друго е интересно в случая. Май малкия има солар. Хипотетично какво би те накарало да му търсиш нещо по различно от това от коеро си доволен ти. Има нещо гнило в цялата схема.
Не му търся, препоръчвам от опит с две собствени системи. Споменах, че съм чел добри отзиви за системи с вакуумни тръби, но такава нито съм имал, нито съм наблюдавал как работи. Ако някой, за няколко часа зяпане, може да прецени, да се чувства отворен да споделя и той!
Я изплюй камъчето, да видим какво те гложди!

Освен ако не говориш, така хипотетично, за "малкия" брат.
Тогава не знам защо се допитва, ако наистина е доволен.
Потребител е, според няколкото погледа дето му метнах, но не пречи да е и "рекламатор", поради особена близост с наскоро споменато име в бранша.
Една-две хубави думи никога не са излишни. Пък може да падне нещо под каруцата?!
krasi92 - майстор
За реклама правилата са категорични. Пет години с дружбата в коми да му дойде акъла
Привет, Съфорумци!
Нов съм във форума(както се вижда), но пък с питанки...
Искам вашето мнение по темата с колекторите, като няма да ви занимавам с това, което съм чел(освен хронологията по-горе).
Та, имам къща, която желая да снабдя с топла вода от слънцето. Освен бойлер, който да е поне 500л, мога ли да помагам и на парното в слънчевите дни?
За къщата; Три етажна с две домакинства. Намира се в Родопа планина на 1300м.н.в. с южно изложение. Слънчевите дни в годината са повече от където и да било в страната, което ми дава тема за размисъл?!
Сградата ще се отоплява с котел на дърва, но дали може да помагат и колектори в случая?
Панелите ще бъдат позиционитани на 10м пред къщата и съответно два метра под нивото.
Ще съм благодарен на вашия опит и професионализъм по моите дертове :roll:
LazarGanev - "Велик майстор"
Колко панела си представяш, че трябва да наредиш?
нед яну 15, 2023 2:36 pmLazarGanev написа:
Колко панела си представяш, че трябва да наредиш?
Къщата е с РЗП около 500кв.м. Не съм на ясно колко панела биха ми били нужни и какво КПД ще постигнат.
Дали биха оправдали такава инвестиция и т.н.т...?
LazarGanev - "Велик майстор"
нед яну 15, 2023 5:27 pmБиро написа:
Къщата е с РЗП около 500кв.м.
Уау! Слагай ФЕЦ, на първо време нагреватели в буфера и ще подпомагаш отопление, ще имаш и топла вода на корем
Dessie - специалист
Привет, попрочетох последните страници от темата, не намерих точен отговор на въпросите си :-) и малко в аванс, но ще разпитвам, защото обичам да имам инфо за да направя най-добрия избор за мен.
С любимия строим двуетажна къща, в чийто проект има заложен вакуумно-тръбен колектор със сухи тръби на плосък покрив в комбинация със 150-литров бойлер със серпантина и ел.нагревател в мокрото помещение. Отоплението ще е с канални климатици, така, че соларния колектор няма да подпомага отоплението, същия ще се ползва само за БГВ и доколкото разбрах към соларния колектор не ми е нужен водосъдържател на покрива. От прочетеното в темата обаче, не разбрах ок ли е подобна система, ако не - защо и как да стане ок. Какви колектори и бойлери са изпитани във времето и са с добро съотношение цена/качество?
LazarGanev - "Велик майстор"
Деси, никви вакуумни колектори, никви бойлери 150л. Слагай минимум 200, по-добре 300, с 2 качествени колектора, например Solar 5000 или Solar 7000 и забравяш. Пък щом строиш с любимия, няма да сте задълго само двамата, така че топла вода ще трябва в изобилие :wink:
Dessie - специалист
@LazarGanev - тайно се надявах да се разпишеш по казуса :-), много ми приятно да те “срещна” пак :-) Пропуснала съм уточнението, че сме трима ама не върви да постна у форума, че аз “строя” къща, та сметнах за редно и благозвучно да добавя и мъжката част в уравнението :-)

Сега по-същество - не знам дали имам капацитет да сложа бойлер с по-голям нагревател от 3кв. Партидата ми е 15 кв, а освен бойлера имам да захраня 2 канални климатика ( около 4 кв) + обичайните за едно домакинство електроуреди. Вярно е, че солара ще пести енергия, но все пак ми се струва, че ще станат множко :-) гледах из пространството 200л бойлери на по 3 кв, ама не знам дали не са по-скоро някакъв компромис, защото повечето 150 литрови са с 3 кв нагревател ?!?
Дори и да приемем, че се кача на 200 л, ако правилно съм прочела в описанието, Solar 7000 без проблем ще захранва един 200 л, защо препоръчваш два? Не че нямам място на покрива, ама все пак … :?
Как се подсигурява тая плътната щуротия да не литне от плосък покрив със все стойката? Тръбните да кажем, че пропускат поне малко между тръбите, това е плътно? Гледайки щетите от последните ветровити дни, леко ми се изправя косата да не ходя да събирам натрошени стъкларии из съседните дворове. Тези имат ли риск от прегряване през лятото, ако не се ползват дълго време?

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: