• 1
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gnt69 - майстор
вт дек 22, 2020 5:07 pmpechkata написа:
Не е ли малко аз дву умя между 300 или 500 литра че котела да почива повечко...
По принцип го дават 50 литра на киловат, ама ти питаш за топлоносител.
pechkata - специалист
вт дек 22, 2020 5:58 pmgnt69 написа:
вт дек 22, 2020 5:07 pmpechkata написа:
Не е ли малко аз дву умя между 300 или 500 литра че котела да почива повечко...
По принцип го дават 50 литра на киловат, ама ти питаш за топлоносител.
При 10 киловата радиаторна мощност се равнява на 500 литра - така ли да го разбирам...?
gnt69 - майстор
вт дек 22, 2020 6:14 pmpechkata написа:
При 10 киловата радиаторна мощност се равнява на 500 литра - така ли да го разбирам...?
Аз съм с 1000 литра и ми е таман. В по топло време пали веднъж на ден. Сега в това време пали по два пъти на ден и гори по 3-4 часа. Тука важи закона на Мечо пух колкото повече по добре. Ако го нямаш буфера не се занимавай, ако го имаш си го включи към системата. :partyman:
шоп - майстор
вт дек 22, 2020 6:14 pmpechkata написа:


При 10 киловата радиаторна мощност се равнява на 500 литра - така ли да го разбирам...?
По 50л на киловат мощност на горелката
Горелката е най-ефективна на около 75-85% от максималната си мощност, така че сметката е лесна.
pechkata - специалист
вт дек 22, 2020 6:43 pmшоп написа:
вт дек 22, 2020 6:14 pmpechkata написа:


При 10 киловата радиаторна мощност се равнява на 500 литра - така ли да го разбирам...?
По 50л на киловат мощност на горелката
Горелката е най-ефективна на около 75-85% от максималната си мощност, така че сметката е лесна.
Та буфера излиза на 2000 лв. - че аз по добре да сменя горелката... :-D
шоп - майстор
вт дек 22, 2020 6:49 pmpechkata написа:

Та буфера излиза на 2000 лв. - че аз по добре да сменя горелката... :-D
Никой не е казал, че оптимизирането на една отоплителна система е евтино.
Като смениш горелката ще работи ли тя 100% от времето ефективно?

Еднин съвет от мен, ако решиш да инвестираш в буфер-заложи на неръждаем.
Всичко друго ще протече за 6-8-10 години и ще е най-скъпата оптимизация, която не се е изплатила и няма да се изплати никога.
Цитираните литри/киловат са за дърва и въглища. По точно 55 са.
Мечо тук не е добре да се намесва.
За да работи буфера като такъв, а не като сляпо черво, то трябва да има съответната периферия и контрол. Минимум 1000 още, освен цената на буфера.
После идва синхронизация.
Маже да се остави през целият сезон с едни настройки на горелка и контролер на буфера (ако контролера на горелката не поддържа работа с буферен съд, е необходим), но никога работата есен няма общо като работа през зимата.
Иска си внимание, от време на време. Нали поне през ден се изхвърля пепелник.
Е, може и без него.
pechkata - специалист
вт дек 22, 2020 7:31 pmТрифон П.Трифонов написа:
Цитираните литри/киловат са за дърва и въглища. По точно 55 са.
Мечо тук не е добре да се намесва.
За да работи буфера като такъв, а не като сляпо черво, то трябва да има съответната периферия и контрол. Минимум 1000 още, освен цената на буфера.
После идва синхронизация.
Маже да се остави през целият сезон с едни настройки на горелка и контролер на буфера (ако контролера на горелката не поддържа работа с буферен съд, е необходим), но никога работата есен няма общо като работа през зимата.
Иска си внимание, от време на време. Нали поне през ден се изхвърля пепелник.
Е, може и без него.
Този контролер не може ли да управлява буфера... :?
https://www.naturela-bg.com/files/H54_RM_v2_1_BGn.pdf
Контролерът за буферен съд, външен или "вграден" в основният, е снабден с два сензора, които се поставят в горната и съответно долната част на съдът.
Този контролер включва котела когато горният сензор отчете по ниска Т от зададената за горният сензор и го изключва, когато долният сензор отчете равна, за известно време,или по висока Т от зададената. Т долу не може да е по ниска от Т горе.
Може да се сглоби и от подръчни материали. Сигурен съм, че Филматори знае как. Лично аз съм си го купил. Не ми харесват сбирщайн джаджите.

Пример- горе 50, долу 60. Реално буферът ми се топли над Т на антикондензният вентил- ок. 65 градуса, а стартира при 50. Докато запали, разпали и т.н, Т пада до 47-48, но това не ми е проблем, защото отоплителна та ми вода е била с максимално задание 44 градуса. От вчера е паднала на 39. Ако хване яка зима, просто ще бутна Т за палене с 5 или 10 градуса нагоре.
  • 1
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: