• 1
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Определено човека се лута:-)
На схемата ОИ е вързана към РС, които е отворен.
шоп написа:
Определено човека се лута:-)
На схемата ОИ е вързана към РС, които е отворен.
......а на другия край има затворен РС, който няма да работи.
Буфера си няма, може и без, ама дали матряла ши държи температура! Ши държи ако е скъп, ма тогава що да не го напрайм като ората?!
Схемата е сговнясана. Може да тръгне- при определени условия, няма да е това, което трябва да е, но някои хора, при такива обстоятелства казват- Видяхти ли, Аз го напрайх и работи?!!
Дано не допуска грешки човека!
jolobg - специалист
шоп и Трифон, благодаря че взехте отношение!
Буферът искам да е отворен (тип Latento XP - обема на атмосферно, а серпантината (само 1 :?: ), която ще го загрява/отнема топлина - свързана с котела и ОИ) за да го направя от качествен три-и повече пластов достатъчно високо-температурен бидон (а-ла-Evgeniy). При това положение на него за обема няма да му трябва РС/защита, нали така?
Отворения РС на ОИ (горе вдясно) съм оставил защото и в момента ми е свързан така, разбира се без никаква арматура между котела и него (сега съм на твърдо гориво с мнооооого стар руски чугунен 20 кв котел). Другия, който е на котела го сложих да пази неговия кръг (на котела също смятам да сложа, както е на схемата, предпазен клапан). И двата РС съм сложил по усет/напосоки, по-скоро за да опиша каква е сегашната, и в каква си я представям да се превърне бъдещата система.
Не ми казвате дали изобщо ще работи буфера при такава схема (след като се отстранят грешките естествено) :?: Това е най-важното за сега за мен, защото аз така разсъждавам - това ще бъде основата, върху която ще изградя системата. Ако не работи така (с отворен буфер), ще предвидя вариант със затворен.
Що се отнася до съветите (услугите) на специалист, не го изключвам като вариант.
Първо, обаче искам да съм си изяснил възможно най-много какви варианти имам за да е макс. точно заданието.

По това, което четох написано от вас двамата, смятам че имате опит и знания (за мен не е важно кое сте получили първо :yawinkle: ) и ако стане прекалено сложно и дълго (поради това, че съм учил друго :lol: )за обяснение тук, имам и бяло (ркацители от Ветрен, мое производство :drinkers: ) и домашна от същото грозде, също превъзходна. Това разбира се, не изключва и заплащане за отделено време за идване на място, време за пресмятане и чертане и т.н. Трифон, ти си ми далече и ако минаваш през Софийското поле може само да те почерпя, но с шоп сме много близо.
speka_rs - майстор
Искам да кажа нещо по темата.
Моята система е със пелетен котел, които е закачен към отворен буфер от 500 л .
В него има натопени две сепентини за затворена система със мембранен разширителен съд за самото отопление.
Едната помпа си я командвам от горелката по температура, а другата със стаиния темостат по температура на въздуха. Естевено филтри, предпазни клапани, разширителен съд, трипътен за постояна температура в стоманения ми котел.
А самата по горелка я контролирам по таймери. Като ми е студено и вдигам времето, а като ми е топло си намалявам.
jolobg - специалист
Не, че "искам да е сложно като може да е просто" :yawinkle:, но избрах отворен буфер с една серпентина, за да дам известен приоритет на бойлера и ОИ при студен старт. Системата ми и без това е доста инертна (~ 350 л. течност) и не искам да паля горелката 4 ч. предварително за да се стоплят стаите.
speka_rs - майстор
Да кажа само, че за 1ч горене горелка ограничена на 13 кв стопля буфер 500 л на 50 градуса.
Идеята на система със буфер и пелети е не да я оставяш да изтине до 20 градуса и тогава да запалиш, а постояяно отоплителната система и буфера да се движат между 40-60 градуса и когато гори котела да гори по ефективно. Така че не се притеснявай от стоплянето на буфера.
jolobg написа:
Не, че "искам да е сложно като може да е просто" :yawinkle:, но избрах отворен буфер с една серпентина, за да дам известен приоритет на бойлера и ОИ при студен старт. Системата ми и без това е доста инертна (~ 350 л. течност) и не искам да паля горелката 4 ч. предварително за да се стоплят стаите.
При тая схема буфера ще работи. Подбираш помпите и ги настройваш така, че котелната да има мааалко по голям дебит.
Няма значение дали е с една, две, три серпентини или без- отоплението ще е с приоритет пред буфера.
Ако оставяш къщата да изстине, с много вода, с малко вода, пак ще се налага да палиш предварително.
jolobg - специалист
Съгласен съм и с двамата - не трябва, а и няма да се използва пълноценно буфера, ако се оставя системата да изтива, разхода ще е по-голям. Просто се опитвам да превидя работеща при най-тежкия режим система :yawinkle:
Относно помпата на котела - дебита и трябва да надвишава останалите помпи с, например 10%, които дори при отворени на 100% линии на ОИ и бойлер да се пренасочат към буфера. Нали разсъждавам правилно? Освен това смятам с баланс вентил/кран в малкия кръг да регулирам потока, ако се наложи. Но най-важното е, че в такава система и така свързан буфера ще работи. Сега остава да се изчисти и изчисли системата. Надявам се да го направя поне донякъде и то най-вече разчитам на всички знаещи и желаещи от форума :) :) :)
gnt69 - майстор
Аз пък съм с две отделни системи и си ми е добре. Котела работи само за буфера 1000 литра като се пали когато падне температурата под зададената в случая сега е топло и съм сложил 40 градуса за запалване, през зимата слагам 46 градуса за запалване. Буфера работи само за къщата като стайния термостат включва помпа отопление когато има нужда. Бойлера е 300 литра и се зарежда от котела само когато гори до 70 градуса. Като има слънце се зарежда и от панелите. Имам и трипътен без задвижка който съм въртял два пъти за изминалата зима да пренасочвам котела за директно отопление на къщата. Не съм слагал пари за скъпи задвижки и допълнителна електроника. Само управление на буферен съд и стаен термостат. :partyman:
jolobg - специалист
gnt69 написа:
Аз пък съм с две отделни системи и си ми е добре. Котела работи само за буфера 1000 литра като се пали когато падне температурата под зададената в случая сега е топло и съм сложил 40 градуса за запалване, през зимата слагам 46 градуса за запалване. Буфера работи само за къщата като стайния термостат включва помпа отопление когато има нужда.
Моята първоначална идея беше същата, но се опасявах от голямо закъснение за стопляне на къщата от студен старт. Почвам да се замислям дали все пак няма да е по-добре както е при теб. Ти със серпентини ли (2 :?: )загряваш/охлаждаш буфера или е с общ обем?
gnt69 написа:
Бойлера е 300 литра и се зарежда от котела само когато гори до 70 градуса.
Бойлерът директно ли е свързан с котела и с отделна линия от ОИ ли си за бойлера? Имаш предвид до макс. или мин. 70 гр.? Имаш ли автоматика или е само термостатичен 2-пътен за управление отоплението на бойлера?
gnt69 написа:
Имам и трипътен без задвижка който съм въртял два пъти за изминалата зима да пренасочвам котела за директно отопление на къщата. Не съм слагал пари за скъпи задвижки и допълнителна електроника.
Този трипътен управлява ли се при промяна на температурата или е изцяло механичен разпределител на потока: котел>буфер, котел>ОИ, буфер>ОИ? Т. е., спестил си 1 кран и въртене на две врътки :?:
gnt69 написа:
Само управление на буферен съд ....
Това от сравнително простите контролери като този http://intiel.com/products/heating/cont ... tion-tanks ли е или нещо друго?
Ще съм благодарен, ако споделиш подробности. :prayer:
  • 1
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: