• 1
  • 88
  • 89
  • 90
  • 91
  • 92
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Детето - специалист
Трябва студената вода да влезе в буфера>ТП>котел>радиатори и обратно към буфера. При тази схема ще ми отпадне още една ЦП.

@ LazarGanev това също го мислих, но не бях сигурен какво ще се случи. Да не е само да си режа и лепя тръби.
Предполагам говориш за нещо такова.

Прикачен файл

viber_изображение_2023-12-04_19-43-26-366.jpg
viber_изображение_2023-12-04_19-43-26-366.jpg (105.88 KиБ) Видяна 470 пъти
ivanovbg - майстор
Аз бих свързал така. Трипътния винтил е термостатичен за да няма конденз. Котела ако е на пелети с вградена помпа отпадат и винтила и помпата до него. Бойлер имаш ли към системата? Хубаво е да има кранове между буфера и котела по близо до буфера, да не го топлиш залудо и него, а той да изстива през комина.

Прикачен файл

untitled.JPG
untitled.JPG (24.79 KиБ) Видяна 461 пъти
Детето - специалист
Не става по тази схема, защото ЦП на ТП е вътре в тялото и топлата вода от котела ще влиза директно в нея.
пон дек 04, 2023 9:12 pmДетето написа:
Не става по тази схема, защото ЦП на ТП е вътре в тялото и топлата вода от котела ще влиза директно в нея.
Където и да е ЦП на ТП, тя е свързана с топлообменника. Ясно е, че не става.
Колко литра е буфера?
ivanovbg - майстор
Е помпата на ТП не може ли да работи до 90градуса. Котела на дърва ли е или пелетен?
radius - майстор
Усещам, че сме близо до истината, само още двайсетина страници...
ivanovbg - майстор
Или варианта с превключващ трипътен вентил - ръчен за по евтино или автоматичен. Като работи котела да байпасира помпата.
Прикачен файл:
untitled.JPG
untitled.JPG (27.11 KиБ) Видяна 426 пъти


Ако котела е на пелети му се задава на колко да загрява водата - примерно 60градуса и няма проблем да си минава през термопомпата. Действаш по предната схема. Не разбрах бойлер има ли и къде е вързан.


Другото което разбрах е, че май термопомпата ти работи по температура на вода, а не по температура на стаята. При това положение по правилно е да имаш термоглави на радиаторите. Ще е по икономично тогава. Схемата на връзване коренно се променя и става така:

Прикачен файл

untitled.JPG
untitled.JPG (25.3 KиБ) Видяна 416 пъти
Последна промяна от ivanovbg на пон дек 04, 2023 10:09 pm, променено общо 1 път.
Детето - специалист
пон дек 04, 2023 9:29 pmТрифон П.Трифонов написа:
пон дек 04, 2023 9:12 pmДетето написа:
Не става по тази схема, защото ЦП на ТП е вътре в тялото и топлата вода от котела ще влиза директно в нея.
Където и да е ЦП на ТП, тя е свързана с топлообменника. Ясно е, че не става.
Колко литра е буфера?
Това няма значение, че минава през топлообменика, нали идеята е ЦП на ТП да върти водата в цялата система.
ivanovbg написа:
Е помпата на ТП не може ли да работи до 90градуса. Котела на дърва ли е или пелетен?
Нямам си на идея до колко може, но аз до колкото знам помпите се слагат на студената вода за да се щадят. Иначе ТП е до 60*С
Котела е "стар" руски който гори всичко каквото му сложиш. Стои в инсталацията защото не се знае какво може да стане с ТП.

Ето това е към момента

Прикачен файл

viber_изображение_2023-12-04_21-43-54-374.jpg
viber_изображение_2023-12-04_21-43-54-374.jpg (90.12 KиБ) Видяна 420 пъти
ivanovbg - майстор
Твоето си е стандартно свързване. Ако я свържеш по първата ми схема няма уж да щадиш помпата ако работи котела, но той нали е авариен? Всички помпи за топла вода са до 90градуса минимум. А ако се случи нещо с ТП такаи така ще я сваляш за ремонт, така че си подготви един байпас и два спирателни крана към нея за да не точиш цялата система. Сложи му само един кран на котела да няма циркулация през него на самотек.
Детето - специалист
пон дек 04, 2023 10:18 pmivanovbg написа:
Твоето си е стандартно свързване.....
Навсякъде има кранове, холендри, термоглави и всичко каквото е нужно.
  • 1
  • 88
  • 89
  • 90
  • 91
  • 92
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: