• 1
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Evgeniy - майстор
шоп написа:
@Evgeniy
Здрасти,
Добре се държи. Не го жаля, понякога стига 70 градуса на входящата му вода. Не съм бъркал под ватата да видя колко и дали е поразмекнат горе.
Това, което ме изненадва е, че не мога да установя промяна на нивото на водата от разширение. Не знам дали не "диша" със загряването.
Иначе 80 градуса дават на белите еднопластови, а този би трябвало да има и пласт LLDPE, на което му дават температура на размекване 118 градуса.
Evgeniy - майстор
Да попитам колеги, които са а буфер по схемата на Антон буфера топли ли котела ви, докато затвори напълно антикондензния трипътен? Стопля се колкото да включи помпата и почти веднага охлажда малко и спира. И така в цикъл. Не е голяма загуба сигурно, но малко дразни. Ето графики на помпата и Т горе на буфера:

Прикачен файл

Capture1.JPG
Capture1.JPG (39.77 KиБ) Видяна 1515 пъти
Evgeniy написа:
Да попитам колеги, които са а буфер по схемата на Антон буфера топли ли котела ви, докато затвори напълно антикондензния трипътен? Стопля се колкото да включи помпата и почти веднага охлажда малко и спира. И така в цикъл. Не е голяма загуба сигурно, но малко дразни. Ето графики на помпата и Т горе на буфера:
Буфера може да връща в котела единствено поради несъвършенството на контролера, който управлява помпата на малкият кръг.
Схемата на Антон е перфектна, умният ще подбере правилните компоненти и ще я настрои.
gnt69 - майстор
Evgeniy написа:
Да попитам колеги, които са а буфер по схемата на Антон буфера топли ли котела ви, докато затвори напълно антикондензния трипътен? Стопля се колкото да включи помпата и почти веднага охлажда малко и спира.
Аз навсякъде съм монтирал пружинкови клапи. :partyman:
Evgeniy - майстор
Трифон П.Трифонов написа:
Буфера може да връща в котела единствено поради несъвършенството на контролера, който управлява помпата на малкият кръг.
Схемата на Антон е перфектна, умният ще подбере правилните компоненти и ще я настрои.
Буферът връща в котела тогава, когато помпата на малкия кръг не работи и трипътният на малкия кръг не е дозатворил и това е естествено, защото котела му е като радиатор като вземе да изстива. Ако помпата работи и на по-ниска температура ще вкарва по-студена вода в буфера и ще е по-лошо.
Всички клапани, независимо пружинкови или не, са след малкия кръг и ако нямаш мониторинг нямаш предства всъщност колко щрака помпата докато мине във второто устойчиво състояние от двете, публикувани от Антон.
gnt69 - майстор
Evgeniy написа:
Всички клапани, независимо пружинкови или не, са след малкия кръг и ако нямаш мониторинг нямаш предства всъщност колко щрака помпата докато мине във второто устойчиво състояние от двете, публикувани от Антон.
Аз имам клапан на малкия кръг и случайни включвания на помпата нямам. Преди години с пиролизния имах жаба клапа на малкия кръг и си имаше естествена циркулация.
Evgeniy написа:
...
Евгений, помпата на големия кръг какво прави, в това време?

Оффффф, това не е от буфера. Не се втелясвай, нормално е!
Аз също обичам да гледам картинки. Дай една и в долната част на буфера!
Evgeniy - майстор
Трифон П.Трифонов написа:
...
Помпата на големия кръг се управлява чрез трипътния вентил, който затваря по стайна температура. Като затвори под 10% и помпата спира. Първоначално мислех тя да работи само при студен котел заради буфера, но не ми хареса резултата.

Долния край на буфера се затопля през това време. Явно просто разпределя топлината по-надолу в буфера до пълното затваряне на трипътния на малкия кръг.
Помпата на малкия е на 60. Сега пробвах с 55, но е по-зле.
Русе-то е прав, един възвратен ще спре термосифонната циркулация. Просто разширитения съд не е непосредствено на котела и не си заслужава да слагам възвратен.
А ето картинките от последното гасене:

Прикачен файл

Capture2.JPG
Capture2.JPG (71.73 KиБ) Видяна 1410 пъти
Радиаторната помпа, при мен, спира когато няма нужда от отопление или няма топла вода.
Ако имаш соларен панел, за топла вода, погледай как работи сутрин и вечер! Преди да се спука, контролера на панела ми правеше същите графики вечер. Сутрин с обратна дължина на амплитудата.
Ще се съгласиш, предполагам, че няма как буфера да е по топъл от източника на топлина. Освен това, изстива по бързо, защото от него се черпи енергия. Термосифонен ефект може да има, но само в обратната, правилна демек, посока. Освен ако няма малки грешчици и неточности тук таме.
Така мисля аз.
Русе е прав за клапите, но в някои случаи не могат да спрат потока, който е в правилната посока, точно когато не трябва да има поток.
За такъв ''дефект'', не бих се занимавал да го оправям.
Evgeniy - майстор
Да, прав си, че не си заслужава да се преправя нещо заради такъв "дефект". Просто ми беше интересно дали при други с подобна схема се наблюдава същото.
Всъщност това се случва, когато горелката угасне и температурата в котела спадне под Т на помпата. Тогава в буфера горе показва
63*, а това е 40 см. под нивото на водата горе, където е поне 65. Така буфера е на практика по-горещ от котела (59*) и веднага след спиране на помпата започва термосифон в обратна посока. Като вдигне с 1 градус се включва помпата и избутва обратно топлото в буфера. И така няколко цикъла.
  • 1
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: