• 1
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Аз мисля че 250-300 л. трябва ми стигнат. Но незнам освен две циркулационни помпи какво друго и най-вече последователността на свързване.
radius - майстор
Термопомпения буфер работи с много малко делта Т и затова акумулира слабо. Изхода е голям буфер, щото голямо делта Т няма как да постигнеш икономично.
вт дек 04, 2018 8:21 pmшоп написа:
@titolqra, при ТП вода-вода всичко е строго индивидуално. Ако си с подово и правилно оразмерена ТП може и без буфер. Тогава тоновете замазка се явяват буфер.
Аз имам ТП вода-вода 25-30 киловата и конвектори. Буфера ми е 1200 литра. ТП работи 20 мин и почива 1,5 до 2 часа.

Тази сутрин я засякох от 45° до 40 ° за 10 минути т.е почива само толкова.
Evgeniy - майстор
Да попитам ползващите буфер и котел, дали и при техните системи се получава почти изравняване на температурата горе и долу в буфера, около час - час и половина след спиране на горелката?
Прикачен файл:
Capture.JPG
Capture.JPG (29.64 KиБ) Видяна 1509 пъти


Помня постовете на Лазар, където споменаваше, че термостатичният трипътен трябва да затваря на 80*, не на 60* може би точно да не се върти през изстиващия котел...
Дали ще се подобри нещо, ако огранича малкия кръг с кран на 10%, както го дават Herz, нищо, че е с "пълно" затваряне на байпаса?

Тя не, че се губи топлината, губят се малко градуси горе, за сметка на увеличаването им долу.
шоп - майстор
пон дек 10, 2018 11:47 amEvgeniy написа:


Тя не, че се губи топлината,
Ако правилно разбирам проблема топлина се губи и то много.
Топлата вода от буфера ако циркулира през неработещ котел се охлажда. Охлаждането е комплексно, но най-голяма част бяга през комина.

Проблемите се решават или с кран с ел-задвижка ( работи котела-крана е отворен) или с ирисова клапа на фукса или с линеен двигател който затваря клапата на димоотвода. Колегата Боби 65 е с линеен двигател.

При мен проблема съм го решил с кран с ел.задвижка.
Когато работи термопомпата ми котела е студен за да не бяга топло през комина.
пон дек 10, 2018 11:47 amEvgeniy написа:
...
Евгени, като гледам графиката, изравняване се получава не след спиране, а след запалване на горелката.
Не е нормално само да се повишават температурите едновременно, според мен.
То си зависи и как е изпълнена схемата.
Моята инсталация е копирана от 1ва страница и работи точно както е описана от Антон.
Пълни се и се изпразва като чаша, само че на обратно.
Трипътният ми е на 60, с пълно отделане, с кран, който не съм ползвал да ограничавам дебита, не виждам нужда, работи според очакванията ми.
Печката ми също е с трипътен и кран. Там си правих експеримент да го затворя напълно, след като започна да връща температура над настроената. След няколко минути байпаса започна да изстива, което говори, че наистина има известно "просълзяване" през него. Не виждам проблем в това, нито при котела, нито при печката, че да въртя крана.
На котела съм с най ниската възможна настройка на помпата UPS 2, а на печката Аутоадапт с консумация 7-8 вата. Няколко дни, след първото палене, вдигна на максимум, изчистих филтъра и на следващото палене си свали пак.
Котела ми изстива заедно с буфера. В студено време по бавно от него, в топло време, по бързо от него. В топло време имам и по ниска температура в долната част на буфера, поради по бавното му изчерпване. Съответно и котелът е по студен, което е по неблагоприятно и удължава времето до пълно зареждане на буфера.
Зная, че се губи топлина през комина, но явно при мен не е много. Тази есен монтирах на комините си шапка френско варелче. Освен това, един топъл комин е по добър от един студен комин, освен в някои случаи.
Evgeniy - майстор
пон дек 10, 2018 4:35 pmТрифон П.Трифонов написа:
.
Горелката спира (включително с гасенето) в максимума на червената линия. Тогава горе е 64, а долу 52 градуса. Час по-късно двете температури са 60 градуса, защото помпата изключва под 60. Между 50 и 60 трипътният термостатичен затваря и котела почва да изстива, но това се случва 2 часа след спиране на горелката.

@Шоп - няма минаване на топла вода през котела, като затвори термостатичния.

И моята схема е същата, като на първа страница, с малката разлика, че помпа 3 е всъщност на връщащата се вода от радиаторния кръг. Помпата на малкия кръг работи на 21 вата, а на радиаторите от 8 до 12. Вдигнах мощността на малкия кръг, защото серпентината е гофре и за да може да усвоява топлината от котела на 3-та.
Долния датчик е много близо до тръбата на входа.

При теб на колко градуса спира помпата и до колко се топли буфера?
Не разбрах кого питаш.
Разхода на помпите може да е показателен, ако са еднакви.
Щом има помпа 3 и е на връщащата......
Помпа 2 какво прави?
Правилно изградена инсталация, а буфера по топъл долу понякога???
Това трябва да го види на място спец.
На мен ще ми отнеме повече време, не ми е работа и крайния резултат е с неясен оттенък.
Просто странни неща описваш според мен.
Затова, като правите нещо непонятно вам, копирайте и се доверявайте безусловно!
При мен помпата се управлява от контролера на буфера.
Тръгва когато контролера подаде старт на горелката, а това става на колкото градуса си избера.
Спира 5 или 10 минути, след като контролера е казал Стоп на горелката. Не помня кое от двете и вече не ме интересува.
Конкреттиката (Хаха, къф термин, А?!)сега:
–датчик горе 55
–датчик доле 55
Като изстине буфера горе до 55 включва едновременно горелка и помпа.
Като загрее долу до 55 изключва горелка, а след 5 или 10 минути помпа.
Така съм му казал и ме слуша, ама горелката има на пътя си трипътен на 60 градуса и на Анди даже му е непонятно, та даже и кристалната топка не може да познае ко са случва.
Мен ме устройва.
Писал съм го. Който го намери или познае, праща на ЛС офис на Еконт с тел.№ и пращам Филенце, петълка и кило домашно.

Забравих да споделя.
Имаш ли буфер, контролера на Натурела GR е безсмислено да се ползва изцяло, защото се губи ползата от буфера. Затова съм добавил Интиелски контролер за буфер.
Някои контролери на горелки имат опция "буферен съд", включително и Натурелски, мисля.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на пон дек 10, 2018 11:17 pm, променено общо 2 пъти.
gnt69 - майстор
пон дек 10, 2018 9:29 pmEvgeniy написа:
Според мен си задал прекалено голяма скорост на помпата която вади вода от буфера и праща към радиаторите. И при мен го има това ако задам голяма скорост на водата, не успява да изстине и се връща долу в буфера със почти същата температура със която е излязла. Затова ти се изравняват температурите. Намали скоростта на минимум. При мен е 1м напор или 5 вата :partyman:
пон дек 10, 2018 11:16 pmgnt69 написа:
пон дек 10, 2018 9:29 pmEvgeniy написа:
Според мен си задал прекалено голяма скорост на помпата която вади вода от буфера и праща към радиаторите. И при мен го има това ако задам голяма скорост на водата, не успява да изстине и се връща долу в буфера със почти същата температура със която е излязла. Затова ти се изравняват температурите. Намали скоростта на минимум. При мен е 1м напор или 5 вата :partyman:
Русе, писал съм го и това.
Помпа 1 трябва да е винаги с мааалко по голям дебит от помпа 2.
Не е моята топла вода, прочел съм го. При мен се получи случайно, после прочетох. Не съм си пипал настройките на помпите откак ги пуснах.
Ако има 10 радиатора 5 вата няма да са достатъчни. Сичко зависи от "конкретиката"
  • 1
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: