• 1
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
@zaksofon, знам какво е да си се навил и какво е да имаш хоби.

Аз лично никога не бих дал пари за буфер с две серпентини, който е от черен метал.

Защо не помислиш за варианта буфер без налягане, както е при Евгений?
Един трипластов резервоар 500 литра е около 100 лв.
Още 200 за 3 неръждаеми серпентини и още 200 за фитинги. До 2000 лева ще си купиш 3 селективни колектора и ще се родиш.
чет яну 17, 2019 10:41 amzaksofon написа:
...
Защото до колкото знам, парите за буфера се връщат един ден, както е например със Сл. колектор. А и много ме кефи да съм зелен и енергийно по-малко зависим, като прибавим и това, че обичам да човъркам и става вече... Абе мерак с пари се гаси. Спестил съм някой лев, а друго хоби нямам... освен танци и футбол, но за там пари не трябват... Да е скъп, да е скъп, колко да е скъп? Нямам място за голям буфер, тъй че ще е 500 литра с две серпентини 1000 лв + още 500 лв за втори колектор + помпа, арматура, вентили, майстор (туй вече не знам колко ще е)... Ще се събера ли в 2000 лв?
Не, не се връщат и ще са повече. Ще има икономия, но с малки стъпки. Ще има комфорт.
Трипътен моторвентил струва пари. Конролер можеш да си спестиш, но като ще го правиш?!!!.....струва пари. Втора помпа, струва пари, гилзи за сензори, контролер за буфера, тапи за излишните дупки, кривки, чупки, колена, тръби........
Няма да ти стигнат 2000. Предполагам 3.
Мераклия си, ще го угасиш.
zaksofon - специалист
чет яну 17, 2019 10:58 amшоп написа:
@zaksofon, знам какво е да си се навил и какво е да имаш хоби.

Аз лично никога не бих дал пари за буфер с две серпентини, който е от черен метал.

Защо не помислиш за варианта буфер без налягане, както е при Евгений?
Един трипластов резервоар 500 литра е около 100 лв.
Още 200 за 3 неръждаеми серпентини и още 200 за фитинги. До 2000 лева ще си купиш 3 селективни колектора и ще се родиш.
Шопе, много ми харесва как разсъждаваш! Така ще го направя, просто трябва четене... Обикалям из парното, като преяла котка и се чудя какво, от къде още мога да пипна. Нищо не каза за топлообменника? (стоманено гофре, намотка 40 см, на кюнеца с темп 70 градуса, да топля буфера), но вече разбрах, че задавам глупав въпрос :) Относно съдът, аз не съм правил още проучване на пазара, на прима виста, видях на Елдом с две серпентини, 500 лт е 900 лв, но това беше много на бързо. А ти говориш за съд от пвц или абц (ще трябва да се изолира, предполагам), такъв смятах да си слагам на двора да събирам дъждовна вода за парника, което пак щеше да е с много питане из форума, но на пролет. Нищо не казахте и за втория колектор. Проблем ли е за КПД-то ако свържа паралел черен и селективен панел? Защо пишеш за три серпентини, не трябват ли две, за котел и колектори? Що се отнася да свържа и колекторите в обща система, то ще ми трябват два трипътни предполагам, да отклоняват водата от бойлера в буфера, лятоска, като се загрее на макс. Т. е. Един трипътен за котела и един за колекторите. За там трябват ли специални контролери или може с един два диф. термостати, че имам излишни. И не на последно място, нае ли се някой да го прави туй чудо, не разбрах или не? От мен, нещата до изходна позиция, ракията, суджука и парата, реализацията от някой от вас, нал тъй? К'во пък толкоз? :)
шоп - майстор
Мразя да рекламирам и поствам линкове, обаче...

https://www.bidonite.com/index.php?rout ... uct_id=690

500 литров вертикален резервоар е 115лв

вата минерална 50мм е 1.19 лв м2

Евгений след ватата прави корпус от ал. печатарски плаки. Аз също много ги харесвам и купувам количества от печатници. 1-2 лв е листа ( около 0.8м2 )

Три серпентини:
най-долната за соларите
по средата за парното
най-горната и най-дългата за проточно загряване на БГВ

Относно соларите... ми няма да го хвърляш стария щом работи. Може да ги вържеш поседователно. Изхода на стария да отива като вход на новия селективен.

П.П. Хубаво е да отвориш стария панел и да му прегледаш изолацията. Ако е овлажнена, свлечена и на топки я поднови, защото ако колектора е с компроментирана изолация няма да носи + ами ще е тежест, като охлажда селективния при зимно ползване.
Последна промяна от шоп на чет яну 17, 2019 12:13 pm, променено общо 1 път.
Само една вметка за серпентините.
Проточната е от долу до горе, като витките са с по малък диаметър.
На моя е 20 м. неръждаема гофра 1 цол.
Така е в заводските буфери.
Здравейте!

Мога да се опитам да обясня принципа на работа на буферен съд.
За опростяване ще го наречем акумулатор на енергия или съд който акумулира топлина, която се използва в отложен момент, именно тук се крие разковничето.

Следват се следните важни правила:

1. Буферният съд се оразмерява на база обема на отоплителната инсталаци
2. Котлите на твърдо гориво са най-ефективни при високи температури
3. Котелът зарежда буфера с температура 80 градуса, а на инсталацията е необходимо 40 (не се хващай за числата, избрах конкретен пример), т.е с един обем от 300 л. с 80 градуса имаме 600 л. на изхода с 40 градуса
4. Поставя се смесителен вентил след буфера, който подава към инсталацията необходимата температура.
bulhomes2 - майстор
Браво Ваньо! Интересно ми е какво според теб сме писали 65 страници назад?
Evgeniy - майстор
чет яну 17, 2019 11:45 amzaksofon написа:
.
чет яну 17, 2019 12:02 pmшоп написа:

Три серпентини:
най-долната за соларите
по средата за парното
най-горната и най-дългата за проточно загряване на БГВ
За соларите може да се направи нещо по - различно:
Дрейн бек със стратифицираща (не знам как да го преведа - наслояваща може би) тръба, която разпределя входящата вода от солара в различни температурни слоеве, без да предизвиква върешна циркулация на водата в буфера и смесване на различните слоеве, както прави долната серпентина.
В старата схема дето Шоп беше дал на къща с 11 тона буфер го видях за първи път.
В момента вървят тестовете. До седмица ще пусна снимки, независимо какъв е резултата.
шоп - майстор
С нетърпение очаквам резултата.
lz2skt - специалист
Стратификция от латински разслояване-вертикално структуриране и подреждане на различни слоеве.Има заводски бойлери с подобни екстри.По едно време вкъщи когато бях със стар елдомски бойлер и серпентина на фланеца мислех да правя шапка на серпентината с тръба до г.край на бойлера с пробити отвори през определено разстояние.Има и варианти с разни прегради за разслояване и затрудняване разместването на слоевете вода в бойлера с раз.темп.
  • 1
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: