• 1
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
tqnata84 - напреднал
чет окт 28, 2021 10:59 amismail_123 написа:
чет окт 28, 2021 10:54 amspeka_rs написа:
чет окт 28, 2021 7:31 amismail_123 написа:
Можели някой да сподели мнение дали ако се върже буфер към пелетен котел със слънчеви панели ще е добра инвестиция във югозапядна българия се намирам и има доста слънце през преходните месеци. Въобще искам да знам струва ли си процедурата или не.
Според мен се замисли първо какво ще правиш топлината през лятото, защото за да имаш ефект трябва да сложиш голяма площ панели.
Това го казвам, защото вкъщи сме със 40 вакумни тръби и 300 л бойлер и добре, че имам на къде лятото да го оставя да грее още 200 л вода.
Лятото неможе ли просто да се покрият със нещо панелите да не са толкова ефективни. Със радиатори съм ако има значение.
Можи, но е голяма играница а и някой вятър ще ти изиграе шега.
Evgeniy - майстор
чет окт 28, 2021 7:31 amismail_123 написа:
Можели някой да сподели мнение дали ако се върже буфер към пелетен котел със слънчеви панели ще е добра инвестиция във югозапядна българия се намирам и има доста слънце през преходните месеци. Въобще искам да знам струва ли си процедурата или не.
Аз съм с такава конфигурация - 4 плоски колектора по 2.6 кв.м + 700 литра буферен съд с 2 серпентини. Има по-назад в темата.
Особености:
- Висок градус на монтаж, за да са перпендикулярни на зимното слънце, и по-неефективни лятото
- Дрейнбек система, която при достигане на 70 градуса лятото спира помпата.
- Интелгентен контролер, който следи прогнозата за облачността в района и съответно топли от пелети буфера само горе, до средата или целия, в зависимост от очакваният добив от слънцето.

Ето какво се случва в относително слънчев ден на 5-ти Декември, когато имаше слънце:
Преди 8 часа се пали котела и топли буфера от горе до средата. Малко преди 10 започват да топлят слънчевите колектори и стоплят целия буфер на 54*, а вечетрта се достопля от пелетите:
https://thingspeak.com/apps/matlab_visu ... eight=auto
Virtex - майстор
пон дек 20, 2021 3:18 pmEvgeniy написа:
Ето какво се случва в относително слънчев ден на 5-ти Декември, когато имаше слънце:
Преди 8 часа се пали котела и топли буфера от горе до средата. Малко преди 10 започват да топлят слънчевите колектори и стоплят целия буфер на 54*, а вечетрта се достопля от пелетите:
https://thingspeak.com/apps/matlab_visu ... eight=auto
Може ли една снимка как се държи системата напоследък ?

По този начин ( панели + буфер ) до каква степен се подпомага системата в ежедневна употреба ? Назад имаше сметка (колко литра * градуси = получена енергия), но е интересно реалната употреба и резултати.
Evgeniy - майстор
пон фев 21, 2022 10:28 pmVirtex написа:
Може ли една снимка как се държи системата напоследък ?
Смених датите да покаже от 19.02 до 21.02 как е било.
Колкото по-слабо е слънцето, толкова по-често пали котела - при хубаво слънце пали веднъж на ден за около 2 часа.
Линкът е същия: https://thingspeak.com/apps/matlab_visu ... eight=auto

А ето и динамичн линк, който показва последните 12 часа:
https://thingspeak.com/apps/matlab_visu ... eight=auto
Последна промяна от Evgeniy на съб фев 26, 2022 11:17 am, променено общо 2 пъти.
Virtex - майстор
пет фев 25, 2022 11:12 amEvgeniy написа:
Линкът е същия: https://thingspeak.com/apps/matlab_visu ... eight=auto
Забравих да уточня защо попитах:
The author made this visualization private.
Вторият линк работи :)

Този буфер използва ли се през деня или е резерв за вечерта само ?

Питането ми е от интерес колко може да се използва тази система за спомагане на отоплението.
Evgeniy - майстор
пет фев 25, 2022 7:52 pmVirtex написа:
The author made this visualization private.
Оправих линка, трябва да работои сега и от двата поста.

Целта на цялата система е точно подпомагане на отоплението. Буферът се използва денонощно за отопление и БВГ. Свързан е по схемата на Антон, като са добавени две серпентини - една долна за слънчевите колектори и една проточна за топлата вода.
Управлението е по следната логика: зададена е минимална температура горе, под която се пали котела на пелети. Тя се корегира по два показателя - външна температура и прогнозта за облачност в района (в определен часови диапазон). Освен това, в зависимост от прогнозата до колко ще е слънчв деня, котелът се гаси при достигане на определена температура в буфера до горния край (по-малко от 30% облачност), до средата (по-малко от 60% облачност) или до долу в облачен ден. Това осигурява максимално запасяване със слънчева енергия и достопляне с пелети, и достатъчен комфорт за отоплението.

Бързите стопляния в графиката са от котела, а плавните през деня от слънцето.
пон фев 21, 2022 10:28 pmVirtex написа:
По този начин ( панели + буфер ) до каква степен се подпомага системата в ежедневна употреба ? Назад имаше сметка (колко литра * градуси = получена енергия), но е интересно реалната употреба и резултати.
Да допълня по този въпрос.
На 21-ви например, като по-слънчев ден, графиката показва, че когато е започнало затоплянето от слънцето, и трите температури на буфера са били около 42*. В края на деня са около 62*. 20* разлика по 700 литра са 14000 килокалории, кото са малко над 16 Кв/ч. Като се има предвид, че през това време радиаторите са черпили топлина също, може да се добие представа в каква степен е подпомагането. Засичал съм около 23-25 кВ/ч, когато радиаторите не са работили много.
ismail_123 - напреднал
Може ли още нещо да питам? Буфер 500лт. Със 2 серпентини едната да се топли от колекторите в другата ако се свърже котела това не става ли всеедно буфера е голям бойлер може ли примерно със 1 серпентина за сл. Колектори и котела да топли дирекно водата в буфера без серпентина. Извинете за може би тъпия въпрос но като не разбирам е така 🙂
Здравейте, предложете ми за котел на пелети
25 кW, който ще топли на подово къща 140м2(за сега без изолация) и бойлер 200л какъв буфер да взема и на каква схема свързване да се спра.
speka_rs - майстор
пет апр 01, 2022 3:54 pmДдк написа:
Здравейте, предложете ми за котел на пелети
25 кW, който ще топли на подово къща 140м2(за сега без изолация) и бойлер 200л какъв буфер да взема и на каква схема свързване да се спра.
0,5-1m3, марка по желание, като ефекта ще се наблюдава най-добре след монтаж на изолацията.
Ако искаш има и варинати за направи сам, който не са толкова страшни като пари, но си трябва място и ръчичка за тях.
пет апр 01, 2022 3:59 pmspeka_rs написа:
пет апр 01, 2022 3:54 pmДдк написа:
Здравейте, предложете ми за котел на пелети
25 кW, който ще топли на подово къща 140м2(за сега без изолация) и бойлер 200л какъв буфер да взема и на каква схема свързване да се спра.
0,5-1m3, марка по желание, като ефекта ще се наблюдава най-добре след монтаж на изолацията.
Ако искаш има и варинати за направи сам, който не са толкова страшни като пари, но си трябва място и ръчичка за тях.
Благодаря, Тея от магазина ме кръщават ,че с 200л. буферен съд щяло да стига..(може би защото ме офертираха за термопомпа ). :?
  • 1
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: