• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
fbr - майстор
И аз си карам без буфер на твърдо гориво. Зареждането ми е през различно време в зависимост от разхода , но не е по-малко от 6 часа. Регулатора е поставен на средата на котела, а не на изхода. Така, докато връщащата се вода е с ниска температура, поддържа по-висока изходяща температура, когато стаите се стоплени и връщащата се вода е с висока температура, си намаля изходящата температура. Котела е добре уплътнен и не е имало случай, независимо какъв вятър има навън, да е превишил зададената температура.
AntonBM - специалист
Лазаре, точно това исках да кажа и аз. Ако на къщата и трябват 20 kW(при -12°), обикновено се слагат поне 24 kW котли (да има запас и за бойлера), а котли с максимална мощност 30 kW имат диапазон на регулация до към 50% от мощността му или работят на минимум 15 kW при затворени клапи. T.e. Ако въпросната къща с нужда от 20kW при външна -12° и е с 30 kW котел, при външна по-висока от -5°С ще работи неикономично. Камините имат още по тесен диапазон на регулация.
Иначе за другите котли – пелетни, газови, нафтови и т.н. буфера не е необходим, освен ако към него не е закачена да кажем слънчева инсталация...

Mitko 2012, по температурата на котела не можеш да разбереш имаш ли нужда от буфер. Температурата на помещенията (къщата) определя дали има нужда излишъка да се събира някъде другаде. Ако котела ти работи в диапазон 70/80°, значи има добра регулация, но ако в стаите е над 25° ти харчиш повече, от колкото реално ти трябва. Буфера обира пиковете и заглажда минимумите на температурата в помещенията. Все пак възможно е и да нямаш нужда от буфер.
LazarGanev - "Велик майстор"
AntonBM написа:
Лазаре, точно това исках да кажа и аз. Ако на къщата и трябват 20 kW(при -12°), обикновено се слагат поне 24 kW котли (да има запас и за бойлера), а котли с максимална мощност 30 kW имат диапазон на регулация до към 50% от мощността му или работят на минимум 15 kW при затворени клапи. T.e. Ако въпросната къща с нужда от 20kW при външна -12° и е с 30 kW котел, при външна по-висока от -5°С ще работи неикономично. Камините имат още по тесен диапазон на регулация.
Иначе за другите котли – пелетни, газови, нафтови и т.н. буфера не е необходим, освен ако към него не е закачена да кажем слънчева инсталация...
Абсолютно точно!
манихеин - специалист
Благодаря на всички за подробните обяснения! Явно в тънкостите си е майсторлъкът и не всеки има глава да проумее детайлите в процеса на отопление.
И аз благодаря на всички за подробните обяснения ,явно засега буфера ще почака.
filmatoplo - майстор
За кое благодарите -че няма нужда от буфер ли :? :lol: И буфера не го разглеждайте като компонент който може или не може да се сложи самостоятелно към инсталация с котел и 1 помпа ,допълнителните задължителни компоненти около буфера без които той няма да функционира -струват повече от него :-D .Буфер не трябва на котел на пелети , защо :? -защото е скъп ли :lol: , защото до сега никой не е монтирал :| или не знае как :? .
filmatoplo,буфера не го разглеждам като компонент , който може или не може да се сложи
и не защото е скъп,пара има.Трябва да топля още 1 или 2 тона вода.Нима няма дасе вдигне разхода?
Ако буфера обира излишъка в пиковете и той се загрее да речем до 35* и докато доде мреме да го ползвам
падне на 25*.filmatoplo ти защо нямаш буфер?
Christo - майстор
Имам котел Херц на пелети. В книжката му пише, че може сам автоматично да си модулира мощността от 9 до 30KW. Още когато си го поръчвах ме предупредиха, че гаранцията му от 5 години важи само ако изпълня схемата с две помпи, с малък и голям кръг, с трипътни вентили и буфер. След като се обадих, че съм готов с монтажа, дойдоха да проверят дали съм изпълнил каквото са предписали и чак тогава пуснаха официално инсталацията в експлоатация. Нямаха претенции вентилите и буферът да са от тях, просто искаха да ги има сложени. Исканата мощност от котела е много различна в зависимост от външната температура и дали се консумира топла вода от бойлера (ако е сложен). В преходните сезони-късна есен, ранна пролет без буфер котелът ще има да се пали и гаси като в дискотека :lol: Ако човек има пари и място, не бива да не си слага буфер. Цената му ще се избие за две-три години от икономия на гориво. Отделно е повишеният топлинен комфорт.
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз съм привърженик на тезата, че универсални решения няма и всеки случай е уникален. Преди да си направя предложението на клиента се опитвам да го опозная обстойно - него и семейството му, начина на живот, начина на ползване на бъдещата инсталация. В много случаи за къща от 300-400 м2 се търсят котли по 50кВт, а накрая като монтираме котел 30кВт се оказва, че дори минималната мощност от 9кВт идва много, защото не се отоплява и половината от застроеното
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: