• 1
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78
  • 79
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
пон дек 02, 2019 8:00 amChristo написа:
... Буферът ще акумулира топлина ако котелът произвежда повече от колкото консумират отоплителните кръгове. Дано съм бил полезен
А котелът ще произвежда, ако има кой да отвежда- помпа, с по голяма производителност от помпата(ите) на отоплителния(ите) кръг(ове).

Ако ще и 100 киловата да е генератора на топлина, то ако няма кой да я отведе за оползотворяване (това е помпата), ще произведе точно колкото го ограничава способността ѝ да транспортира енергия.
Една помпа 25/40, настроена на 1ва, отвежда ок 25% от произведената енергия от 100 киловатов котел. Буферът му трябва да е 5500л. Помпите на отоплителните кръгове са настроени правилно, с дебит като за 100 клвт, но получават точно 25%, щото си дърпат другите 75 празни % от студения буфер, който ще се стопли напролет.

Първата картинка- заменяме дебита на котелната помпа, с дебита на конвекторната и в резултат се обръща посоката на движение към буфера, която(посока) става от него точно с толкова, а там няма енергия- студена водичка.
Буферът ще се зареди напролет, когато способността на котелната помпа, според настройката ѝ се изравни и надмине загубите на къщата.

Ич не ми пука дали съм бил полезен. На който му тряба, ше си земе.


нед дек 01, 2019 10:34 pmБилян написа:
Няма как буфера без консумация да не достигне температурата освен ако е с много лоша изолация. Имам система с две котела и термопомпа работи перфектно. Правил съм я по схемата по напред в темата разрови се там има помпи тръби и всичко. Някоя снимка не е излишна
Били, ти имаше някакви чуденки това лято точно с буфера, та не е излишно да погледнеш клипчетата. Особено второто, около средата, доказва обясненията по горе, и дава отговор на въпроса на Въздушния Крал- защо буфера му е по студен от котела. Неправилно оразмерени помпи. Може и да не е проблем, ако му е топло.
Билян - специалист
Системата си я направих по схемата която ми даде колегата и работи безупречно все пак я е проектирал Антон.
Колеги някой да знае дали може серпентина на буфер да се използва за БГВ като проточен бойлер ? Чувал съ че се монтира пластинчат топло обменник но дали може да се използва серпентината ??? :?
нед фев 02, 2020 6:28 pmАлекс368 написа:
Колеги някой да знае дали може серпентина на буфер да се използва за БГВ като проточен бойлер ? Чувал съ че се монтира пластинчат топло обменник но дали може да се използва серпентината ??? :?
Може. Ако е със долна, слънчева, се доближава до истината.
Зависи и колко консуматора ще я ползват, а също и големината на буфера, респективно- серпентината.
Имам буфер с 3 серпентини. Едната е проточна, от долу до горе, за БГВ.
Значи има такива буфери такъв ще търся с 2 сепинтини 1 за солара а 2 за бгв утре ще попитам за цена буфера смятам да е 1000 л с 2 серпентини за къща с 2 бани
Последна промяна от Алекс368 на нед фев 02, 2020 7:04 pm, променено общо 1 път.
нед фев 02, 2020 6:47 pmАлекс368 написа:
Значи има такива буфери такъв ще търся с 2 сепинтини 1 за солара а 2 за бгв утле ще попитам за цена
За такъв не съм чувал. Тия, дето са с 2, нямат за БГВ.
Ако искаш да ползваш горна, за БГВ, то буфера и серпентината трябва да са сериозни.
Почети, разгледай характеристиките и ще се ориентираш!
Идеята е ясна. По добре сподели какво си намислил и какво имаш , конкретно, че да не се окаже набутвация. Примерно с отделен бойлер.
2в1 си има предимства и недостатъци.
нед фев 02, 2020 6:51 pmТрифон П.Трифонов написа:
нед фев 02, 2020 6:47 pmАлекс368 написа:
Значи има такива буфери такъв ще търся с 2 сепинтини 1 за солара а 2 за бгв утле ще попитам за цена
За такъв не съм чувал. Тия, дето са с 2, нямат за БГВ.
Ако искаш да ползваш горна, за БГВ, то буфера и серпентината трябва да са сериозни.
Почети, разгледай характеристиките и ще се ориентираш!
Идеята е ясна. По добре сподели какво си намислил и какво имаш , конкретно, че да не се окаже набутвация. Примерно с отделен бойлер.
2в1 си има предимства и недостатъци.
Имам перолизен котел значи ми трябва буфер , имам бойлер 250л с 2 серпентини смятам да разкарам бойлера и да мина само на буфер соларите са 6 бр по 2 квадрата единия
нед фев 02, 2020 7:09 pmАлекс368 написа:
Имам перолизен котел значи ми трябва буфер , имам бойлер 250л с 2 серпентини смятам да разкарам бойлера и да мина само на буфер соларите са 6 бр по 2 квадрата единия
Не бързай! Имаш бойлера, не е излишен.
Трябва да премислиш, дали в скоро време няма да преминеш на друг вид отопление, като тогава мощността на топлоизточника ще е правилно подбрана и харча, по буфера, ще си го спестиш.
Мисля да опитам с термопомпа и когато може да помага солара но какви ще са сметките ??? Ще видим за сега имам кой да ми помогне за термопомпата това лято смятам да я монтираме но пак ще е нужен буфер защото съм на стенно и подово (водно) отопление
  • 1
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78
  • 79
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: