• 1
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Evgeniy - майстор
gnt69 написа:
Браво, системата радва. Ама ми се струва много и смъкваш градусите. :supz: :supz: :supz:
Ами аз все още експериментирам.
При мен има една особеност - Трипътния на радиаторния кръг не се управлява по Т на водата в него, а по стайна температура.
За да избегна работа на горелката само заради буфера, когато няма никой в къщи и така или иначе не е паднало под зададената (17-18*) аз му вкарах допълнителна логика да се пали не само по намаляване на Т буф. горе, но и ако трипътния е отворил над 20%. Това прави малко по-дълъг цикъл понякога и смъква градусите, но температурата в къщата си стои в рамките на седмичния график и котела работи когато наистина има нужда от топлина.

Вкарах и допълнителна корекция на количеството запасена топлина по външна температура, като изваждам половината от измерената външна температура на зададените градуси за палене и гасене:
Например снощи в 1:20 е било 12.68 градуса вън. Настроената Т долу (изкл) е 50, но горелката е спряла при достигане на 50-6.34= 43.66. Ако вън беше -10 щеше да работи до 55 и тогава да изключи. Не знам дали ще е ефективно, просто експериментирам между пъргавина и презапасяване.
radius - майстор
Екстра се е получило и завършено изглежда. Може ли сметка на материалите, че и аз май ще правя за ТП буфер почти като твоя (може би с 500л и около 20м гофре 1 цол). Даже оня ден разпитвах шоп за гофрата.
шоп - майстор
@Evgeniy, как си решил горната част на буфера?
Оригинално бидона е с капак на винт. Между другото добре уплътнява. Гледам нещо като фланец с шпилки.
Каква е идеята и как я осъществи?
Знаеш, че и аз действам в същата посока:-)

Поздрави!
Evgeniy - майстор
Сметката:

Бидон - 260 лв.
Серпентина - гофре 30м. за 5 лв метъра и с транспорта, щуцери и запояване ми излезе около 180 лв.
Заради други идеи правих фланец от гетинакс отгоре, но може и с оригиналния капак.
ватата беше 55-60 лв
за две парчета фибран 10см дадох 35 лв.
ламарините са 10 по 2 лв парчето = 20лв.
шоп написа:
@Evgeniy, как си решил горната част на буфера?
Оригинално бидона е с капак на винт. Между другото добре уплътнява. Гледам нещо като фланец с шпилки.
Каква е идеята и как я осъществи?
Знаеш, че и аз действам в същата посока:-)

Поздрави!
Не можах да уплътня добре оригиналния капак. Няма легло за уплътнение фабрично. Бях убеден, че ако го пусна на малко налягане - около 2.5м имам до отворен разширителен съд, няма какво да му стане и затова направих фланец от гетинакс, срязан за да се мушне под хоризонталния борд на капака, гумено уплътнение и текстолитова плоча за капак.
Да, ама не... До дъното се получават около 5 метра и тази половин атмосфера така наду бидона, че дъното се изду като топка, повдигна се 5 см. и започна да се мъчи да се изтърколи и да падне. Та се наложи да мина на варианта със серпентина и никакво налягане.
Сега от фланеца излиза маркуч, свързва се с тетка с шлауха на нивомера и продължава нагоре към един балон от кутия от вино. Не искам да губя и капка от конденза, и го направих да се връща обратно. Странното е, че почти няма разширение. Довечера ще сложа снимки на горната част.

Прикачен файл

6.jpg
Последна промяна от Evgeniy на пет дек 01, 2017 6:30 pm, променено общо 1 път.
radius - майстор
Мерси, главно бидона и гофрата ме интересуваха. Оптимистично си подходил като си го надул, но добре че не се е килнал.
Evgeniy - майстор
Моят е двупластов. Трипластовите са по-добри, по-здрави, по-евтини, даже и са безшевни, ама са колкото широки, толкова високи, а аз исках да е тънък и висок.
radius - майстор
И аз такъв ще търся. Освен че заема по-малко място, май е и по-добре за серпентината, по равномерно се загрява.
gnt69 - майстор
Evgeniy написа:
Ами аз все още експериментирам.
Браво страшен мониторинг си направил, аз съм по елементарна логика, котела топли буфера а буфера къщата. Като свърши топлото в буфера контролера пали горелката и зарежда буфера а стайния като изстине къщата пали помпа буфер и топлото идва.И аз миналата година се пробвах с мониторинга на натурела ама нещо ми забиваше комуникацията между лаптопа и горелката. 2-3 дни работи после забива и се отказах, нали горим евтино гориво какво има да го засичаме. Засичам бункера за колко дни колко съм сложил. Стайния ме нерви и май ще го сменям. Имам Salus RT500RF работи добре ама му е голям хистерзиса 0,5 градуса. От спиране до пускане се получава разлика 1 градус и го усещам това. Понякога 1-2 часа докато не падне температурата с градус радиаторите студени. Твоя BBoil RF колко му е хистерзиса.
:partyman:
Evgeniy - майстор
На Bboil RF (а и на жичния) хистерезиса сам го определяш. Може в едната посока да e 0, а в другата 0.1 например.
Иначе мониторинга го прави мой контролер, подобен на Bbiol, но за него по-късно в другата тема.

Получава ти се така, защото радиаторите изстиват и субективното усещане за топлина е различно при топли и студени радиатори, дори при едни и същи градуси. Аз затова сложих на трипътния термоглава, дето я управлява стенния термостат и радиаторите може и на 30* да кютат цял ден стига Т да е близка до зададената. Немски са и имат седмичен график - MAX! Eq-3.
шоп - майстор
@Evgeniy. как се държи буфера?
Гледам редовно го загряваш над 60 градуса. Предполагам е 100% работоспособен, нали му дават темератури до 80 градуса.

Много скоро ще купувам същите бидони, в процес съм на на оферта за по-голямо количество. Има отстъпки за количества. Ако има колеги, които искат да закупят такива 1000 литрови съдове нека ми пишат на лични за да направим обща заявка и да използваме максималната отстъпка за количество.

Поздрави на всички.

П.П. между другото ще закупувам голямо количество неръждаема гофрирана тръба 1 цол и фитинги ( DN32) има голями отстъпки за над 100 и над 1000 метра. Който има желание за такава да пише.
  • 1
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: