• 1
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Вичи - специалист
Защо мислите, че при правилно оразмерен котел няма начин да има излишна топлина?
Първо, как се определя необходимата мощност. Изчисляват се загубите през ограждащите елементи на сградата при нормативно определената външна изчислителна температура, напр. -12, за София. Добавя се количеството за затопляне на свеж въздух при проветряване (от -12 до 22 гр.) и пълната мощност на бойлера. Така се получава една стойност която е достатъчна в най-тежкия режим, ако навън е -12, прозорците са отворени (за определено време) и бойлера е студен - да речем 17 кВт. Тогава се избира котел. Избраният производител предлага примерно 15, 25 и т.н. кВт защото котлите не се произвеждат през 2 кВт. Вие избирате по-големия, който можел да работи ефективно с мощност между 5 и 25 кВт. Това, между другото, е силно преувеличено при котлите без ламбда сонди, но да го приемем. Когато външната температура е +10, не проветрявате, бойлера е загрял и в половината стаи грее слънце, може да се окаже, обаче че са ви достатъчни 1-2 кВт. Изобщо, под 5 кВт може да са достатъчни през 2-3 месеца от сезона (октомври, ноември, март и април). А всичко е сметнато както трябва.
Съхраняването на излишната топлинна енергия, обаче е само едно от многото предимства на системите с буфер.
radius - майстор
Браво Вичи, точно така мисля и аз, макар да не съм специалист по темата.
Вичи - специалист
Няколко мита:

1. Докато не работи котела (инсталацията черпи от буфера) водата в него изстива и после се губи енергия за подгряването и наново.
Невярно.
Котела в режим на изчакване е с по-ниска температура отколкото в режим работа и съответно има по-малко загуби през този период. Когато работи освен топлообменника излъчват също горивната камера и димоотвода.

2.От буфера се губи топлина.
Невярно.
Добре изолиран 1000 литров буфер отдава около 1 Квч/денонощие. Това са 8 -9 стотинки, а енергията остава в сградата. Алтернативно, котел работещ непрекъснато отдава много повече топлина в атмосферата, чрез димните газове. Всеки, който ползва, ще потвърди, че когато котела работи котелното се стопля, а като спре се охлажда, въпреки загретия буфер.

3. Допълнителната помпа товари сметката за ток.
Невярно.
Това е помпата на малкия кръг, която работи заедно с котела - през 10-40% от времето. Консумираната ел.енергия се трансформира в топлинна и се поема от инсталацията, губи се само разликата в цената. Напр. 12 ст. нощна ел. енергия и 9 ст. от пелети. Помпата работи предимно на нощна, защото външната температура е по-ниска, няма слънцегреене и се топлят повече помещения. От 50 ватова помпа се губят 0.15 ст./час или 1 - 2 ст. на ден. Тя струва около 100 лв.
dobrev - специалист
Да споделя и мои наблюдения на работа на пелетен котел с буфер, командван от стаен термостат. Миналата зима не ползвах монтирания буфер и парното работеше с доста голям толеранс под и над зададената температура, дължащ се на инертноста на системата. Тази зима с буфера регулирането е точно в зададения на регулатора интервал +-0,2 градуса. Комфотът е доста по добър!
emilvelkov73 - специалист
dobrev написа:
Да споделя и мои наблюдения на работа на пелетен котел с буфер, командван от стаен термостат. Миналата зима не ползвах монтирания буфер и парното работеше с доста голям толеранс под и над зададената температура, дължащ се на инертноста на системата. Тази зима с буфера регулирането е точно в зададения на регулатора интервал +-0,2 градуса. Комфотът е доста по добър!
Какво командва стайния термостат?
Горелката или помпа която взима вода от буфера.
Горелката какво я спира и пуска,къде мери температура в буфера ли?
Питам,защото и аз мисля нешо в тази посока но не знам точно как да го направя.
Буфера със серпентина ли е?
И последно за сега,горелката на макс ли работи или някаква модулация?

Благодаря предварително.
nandrolon - специалист
dobrev написа:
.
Здравей, за разхода имаш ли наблюдения?
dobrev - специалист
На стр. 14 от тази тема съм описал използвания контролер, както и работата му и работата на цялата система. Горелката съм монтирал на чугунен котел Sime 23kW, което може би не е най икономичната система. Разход при външна t 5-10гр. един чувал на денонощие (15кг.). При външна t -10гр. почти два чувала (20-25кг.) за къща 70 кв. м с частична изолация.
nandrolon - специалист
Изинявай ,имах предвид преди и след буфера.

Имам 20kw котел и 120м2 за отплявнае +150л. бойлер.

Гледам буфери 500-700л. са около 1500лв. Подвързване + консумативи 2000+.

Чудя се как да си сметна икономиите та да направя този разход. Сега котела работи на 3-5 kw, в студовете до 10.
dobrev - специалист
nandrolon написа:
Изинявай ,имах предвид преди и след буфера.

Имам 20kw котел и 120м2 за отплявнае +150л. бойлер.

Гледам буфери 500-700л. са около 1500лв. Подвързване + консумативи 2000+.

Чудя се как да си сметна икономиите та да направя този разход. Сега котела работи на 3-5 kw, в студовете до 10.
Не мога да направя реална разлика за работа без и с буфер, защото предната зима беше мека, а сегашната ни разката фамилията. Сега с буфер работата на системата определено ми харесва повече. За буфер ползвам бойлер Будерус 750 литра със серпентина, към която имам планове да вържа два соларни панела. Купих го втора ръка с доставка по Еконт.
  • 1
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: