• 1
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте, от извесно време следя форума и мисля да изградя схема като показаната от Антон ВМ в темата.
Ще се отоплявам на твърдо гориво (дърва) за сега ми е доста по-изгодно.
Ще отоплявам около 200 Кв.м. (520 къб. м.) , от който за първоначално 130 (втори етаж) и в последсвтие още 70 (първи етаж)
Имам поставени тръби с алуминиева вложка от Разпределителния колектор до мястото на всеки радиатор на втория етаж
Виждам, че сте за панелните радиатори, но мисля да сложа алуминиеви на Хелиос на 14.50 ми дават Н600 и казаха, че за над 100 броя още ще намалят.

Бих помолил за съвет или по-скоро доста съвети и препоръки.

До момента съм набавил:
Котел - Атмос ДС 32 S - втора ръка (иска малко постягане)
Ладдомат 21-60
Буфер 1000л.
Бойлер 200л с 2 серпентини

Въпроси на този етап:
Последователно ли да бъде свързването или паралелно?

Какъв размер да са щранговете от котела към ладомата, от ладомата към буфера и към разпределитения колектор
Каква да е радиаторната помпа , UPS2 25-40/60 , дали е подходяща, Алфа 2л 25-40/60 също е на добра цена, дали нея да избера?
Каква да е помпата на бойлера?
Смесителения вентил мисля да е Honeywell Compact , но какъв размер - 1" ли да бъде? Задвижка също ще има
От какви конторолери се нуждая и да поръчам?

Благодаря предварително.

Мисля, че нещо подобно на тази схема трябва да изградя.
Прикачен файл:
atmos_06.jpg
atmos_06.jpg (63.47 KиБ) Видяна 2328 пъти
Последна промяна от Havalyov на ср окт 16, 2019 6:01 pm, променено общо 1 път.
speka_rs - майстор
Спроред мойте разбирания:
-Буфера ти да бъде паралелно на котела и радиаторите
-Стаен термостат да управляваш втората помпа, така може и без смесителен вентил на 1 цол.
Ползвам така система в къщи и при един познат и ме радва как работи.
-За втората помпа трябва да кажеш малко повече за системата, каква мощност, колко радиатора, за да можем да дадем малко повече акъл.
-помпата на бойлера може да е всякаква, а може да се сложи в малкия кръг, последователно на буфера.

Кажи от къде си и да може да видиш някоя система на някой колега.

п.с. Не е задължително да ползваш Ладдомат между котела и буфера, всяка помпа със трипътен вентил пред нея ще ти върши работа.
Ладдомата вече съм го закупил, незнам какъв е дебита не помпата му ( Grudfos LM6 ) , защото разбрах, че помпата на радиаторния кръг трябва да е с малко по-малък дебит. Котелното ще е на първия етаж и предполагам, че няма да трябва помпа с голям напор до 2ри етаж.
По мой изчисления и на един майстор в"" ще бъдат 104 глидера и 2 лири за баните
4х10 глидера; 2х15 глидера и 2х17 глидера, най-отдалечения радиатор ще е на около 12м от разпределителната кутия
Първи етаж ще има 50кв.м. механа и спалня 3.5х4.5кв.м, но за момента той ще почака.

Буфера е на Сънсистем модел PR1000 с една серпентина. От едната страна има 3 отвора а от другата около 10, това също ми стана интересно, за начина на свързване
Прикачен файл:
buffer_tank_PR_charts.jpg
buffer_tank_PR_charts.jpg (11.82 KиБ) Видяна 2318 пъти
Здравейте отново, качвам няколко снимки:

На обекта
Прикачен файл:
Screenshot_2019-10-16-21-06-58.png
Бъдещото котелно
Прикачен файл:
Screenshot_2019-10-16-21-07-36-1.png
Разпределителния колектор се намира точно над котела
Прикачен файл:
Screenshot_2019-10-16-21-08-31-1.png

Прикачен файл

Screenshot_2019-10-16-21-08-31-1.png
Павката84 - помощник
Да добавя още нещо...съжалявам че не е в темата на колегата но, само добавям...инсталирах термостат за управлението на втората помпа, китайски е 20 лв дано да държи, евтин вариант, дано да е в полза като вариант и за други съфорумци.
Прикачен файл:
Screenshot_20191019-141626.png
Няма страшно. Същия ми е изглеждал питнайси глутници пилета.
AirKing - помощник
Здравейте. Търсих отговори на моя въпрос но никъде не успях да намеря, а трябва да вече да преправям системата и ми е изключително важно да разбера къде може да е проблема на моя въпрос. Имам термопомпа и котел. Навсякъде където бях чел се казва, че трябва да има буфер, най-малко заради изравняване на хидравличията. Сложих го с тази идея. Проблема ми е, преди без буфер водата в системата си беше с такива грасуси със каквито си излиза от термопомпата или от котела. Когато сложих буфер разликите станаха големи поне за мен. Пример от термопомпата ми излиза вода със 5 градуса за охлаждане и като мине през буфера към системата отива вода със 11 12 градуса. Колкото и да работи термопомпата и без да има потребление водата ми в буфера винаги е ориентировачно с 5 градуса нагоре а не с тези с които работи термопомпата. Същото беше и с котела. На 60 зададени примерно към системата с буфера отиваха към 55 дори и без консумация съм го оставил да го сгрее предварително пак така се получаваше. Хем буфера е малък 300 литров. Свързването му беше както съм гледал по схемите. Въпрпса ми е от какво може да се получава тази разлика в температурите?
нед дек 01, 2019 10:24 amAirKing написа:
... Свързването му беше както съм гледал по схемите. Въпрпса ми е от какво може да се получава тази разлика в температурите?
По кои схеми си гледал? Изпълни ли на 100% схемата или съкрати компоненти?
Смесителен вентил със задвижка и втора помпа има ли?
С конвектори, конвектори + радиатори, конвектори + подово ли си?
Christo - майстор
Колега,
Вържи студената вода, която се връща от радиаторите и тази, която отива към Ладомата с една обща тетка най-ниско долу на буфера. Топлата вода от котела вържи на буфера на предпоследния по височина голям отвор на буфера, както са го дали чехите. Топлата вода за трипътния вентил към радиаторите я вземи от най-отгоре на буфера. Там през една тетка пак можеш да вържеш разширителя.Както е по схемата, която си приложил, в буфера винаги ще остава една топла вода, която освен в разширителя, няма къде да отиде и така ще губиш топлина. Твърдо не е вярно, че главната циркулационна помпа трябва да е по-слаба от тази на Ладомата. Добре си направил, че си го купил... Аз бих сложил UPS 25-на(40-50-60) но това нещо трябва да се сметне, трудно ще стане на изуст. Тези помпи могат да се превключват ръчно на три степени. ато пуснеш парното, ще регулираш помпата така, че топлата и студената вода да се различават с не по-малко от 10 и не-повече от 20 градуса. Предвиди си термометри на възловите места по системата, за да можеш да я контролираш и да си правиш изводи как работи.На колко градуса е патрончето на Ладомата? Малките отвори по буфера са за гилзи на термометри(датчици). Затапи всички ненужни отвори.

Поздрави и успех!
нед дек 01, 2019 4:43 pmChristo написа:
Колега,
...
Поздрави и успех!
Това за кого и за коя схема се отнася?
  • 1
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: