• 1
  • 86
  • 87
  • 88
  • 89
  • 90
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
radius - майстор
пон май 09, 2022 6:29 pmТрифон П.Трифонов написа:
съб май 07, 2022 10:36 pma44o написа:
съб май 07, 2022 2:06 pmшоп написа:

Моя съвет е да си купиш твърдо гориво за 2-3-5 сезона напред, че докато дойде "ефтиния" г.з буфера ако не е от неръждаема стомана ще е протекъл и за скрап:-(

Като цяло в момента инвестицията в газов котел е като да си купиш фабрика на 08.09.1944год.
За съжаление се опасявам, че станалите модерни напоследък ТП поради липса на ток или режима на същя също могат да се окажат лоша инвестиция, ако няма бекъп вариант.
Благодаря ти за отговора!
Да буфера ще е неръждавейка но въпроса ми беше
дали ще е ефективно през лятото като топля него със
слънцето,а после индиректно и двата бойлера.
За горивата е ясно,че всичко стана мазало,но трябва
с нещо да стопляме домовете си.
Баси чаршафа!!!
Добре ли е така, както съм цитирал?!!

След като бойлерите ти са с по една серпентина, нямаш удачен вариант, да ги топлиш от панели и котел, без буфер.

Дали ще е ефективно- не, малко по неефективно ще е.
Чакай и аз малко да допринеса за общото благо, да направим темата прегледна :roll:
Който ме цитира, получава бира !
a44o - напреднал
[quote="Трифон П.Трифонов

Баси чаршафа!!!
Добре ли е така, както съм цитирал?!! Беше, но редактирах



И аз така си мислех,благодаря ти все пак.
А за чаршафа …се извинявам за неудобството!
a44o - напреднал
Майстор radius…благодаря !
А бирата е от мен….колкото можеш да поемеш,
дори и да не си ми помогнал с мнение!
gardenER-- - специалист
Колеги,
от няколко дни съм се заинтересовал за буферен съд, който да свържа към котела, но не успявам да намеря информацията, която ми е нужна и моля компетентните в тази област да ми разяснят положението...

Защо е необходимо буферния съд да бъде например 1000л, а не 500л?
В бъдеще обмислям варианти за слънчеви панели, които да нагряват водата допълнително, но ще има ли нужда от това, при положение, че в близките години не се очаква да се откажа от отоплението с пелети?
Ако бъде 1000л буфер, има ли нужда от бойлерите в баните? 2 х 80л, като единия е неизползваем, но все някога ще бъде.
Какво е предимството на тези със серпентина?
Каква марка е за предпочитане, откъде би могло да се вземе на по-добра цена?

Благодаря ви за търпението и това, че срещате поредния идиот, на когото може би ще му обясните за пореден път... :)

Лека вечер!
ivanovbg - майстор
Не е необходим за пелетна печка ако не си на подово.
LazarGanev - "Велик майстор"
gardenER, Градинарю, ако не искаш да получаваш безхаберни отговори, като този. преди моя, дай повече хабер (информация) защо изведнъж преди няколко дни реши да слагаш буфер, каква площ отопляваш, колко киловата е пелетния котел, марката дори. С тази оскъдна информация, което си дал, аз не мога да преценя дали ти трябва буфер, колко литра да е, защо ще слагаш панели на буфера, пък питаш бойлерите дали са излишни, прочети за разликата между буфер за ОИ и буфер за БГВ. И като за капак - познавам един, който е готов да се раздели на добра цена с буфера си (500л с 2 или 3 серпентини, не помня), тъй като не му се връзва с концепцията, но като споделиш информация и заедно стигнем до извода, че за тебе ще е ОК, мога да ви свържа. :cool:
ivanovbg - майстор
Буфера служи за съхраняване на топлинна енергия и последващо освобождаване при нужда, САМО ако имаме преоразмеряване на топлинния източник. Той се слага с цел да се разредят паленията и гасенето на пелетната горелка. Основното предимство на пелетите е възможността да се регулира производството на топлина. При правилно оразмерена инсталация горелката работи в режим на модулация, тоест само възстановява похарчената топлинна енергия.

В този ред на мисли, ако системата за отопление си работи добре, пелетарката не се гаси и пуска често буфера е напълно излишен. Няма да доведе до някакви икономии, а само ще усложни излишно системата.

Та едно просто обяснение как ти работи в момента системата ще даде да се разбере имаш ли нужда от буфер. Не е лошо и една схема на връзките в системата.

Буфери със серпентини се ползват само ако имаш различни течности в различни системи за подгряване. Ако всичко ти е на вода са напълно излишни и добавят още потенциални точки на повреди и разходи за допълнителни помпи, клапани, задвижки, управления.

Големината на буфера зависи от това колко инертна искаш да стане системата. Сещаш се, че 1000литра вода се сгряват за много повече време отколкото 100, тоест система с буфер тръгва много по бавно и не реагира бързо на промените в натоварването. Добавянето на буфер без да има нужда само ще вдигне разхода, оскъпи системата и намали полезния обем на помещението.
LazarGanev - "Велик майстор"
Пак апелирам да се въздържаме от безхаберни изказвания и да не разводняваме хубавата тема
120м2 РЗП, на два етажа.
Виадрус над 40клвт на въглища, в последствие повдигнат на кутия и монтирана горелка Грейко RB Star 20.

Има изказано мнение, че му е нужен Буферен съд.

Иванов, ако си направиш трудът да прочетеш историята на този човек, ще разбереш колко много не ти е ясна темата. Ще се запознаеш с "историята на заболяванията" му, както и GPтата, направили си трудът да помагат през годините, и не само на него.
Буфер в ОИ се ползва за да обира излишното от преоразмерен източник. Малък БС няма да разреди нищо.........освен ракия, г-н Иванов. 200л си е направо за снимка с ТП, евентуално да го наричаме Хидравличен изравнител, за по правилно, в съчетанието с пелетарник.
Никое твърдогоривно съоръжение не е енергоефективно под номинал, а доближавайки минимума, нещата отиват на "спиране от движение".
Инсталация с буферен съд и ползване на модулация е възможна опция, но определено неподходяща.
Обем на буферен съд се подбира спрямо естеството на източника, неговата мощ, както и отопляемият обем има значение.

Г-н Ганев не може да помни всичките си пациенти, а аз имам достатъчно свободно време да прегледам "картотеката".

Г-н gardenER-- да сподели симптомите отново!
LazarGanev - "Велик майстор"
Вярно е, че не си спомням, вярно е и че нямам време да се задълбочавам назад в досиетата, но пък знам, че няма как без да имаш нужната информация да отсечеш, че няма нужда от буфер. Пелетно съоръжения да работи основно в модулация изобщо не е за хвалене, а 20кВт пелетна горелка за 120м2 е обречена точно на такава работа Виж, ако е на 240м2 съм съгласен, че ще работи що-годе добре. Трифоне, благодаря за хабера :cool:
  • 1
  • 86
  • 87
  • 88
  • 89
  • 90
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: