• 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
emilvelkov73 - специалист
Прикачен файл:
Bufer SGL-500 L.png
Добре,значи разполагам с ето такъв бойлер 500 литра с 2 серпентини,който мисля ще стане за буфер
Сега въпроса е как да го вържа,за момента нямам слънчеви панели и мисля че мога да да го вържа през двете серпентини с бай-
пас за по голяма площ.Датчика на горелката за температура сигурно трябва да мери в буфера,или бъркам.
После има втора помпа от буфера към инсталацията която не знам дали може да се командва пак от Натурелата или трябва друга схема.
Ще съм много благодарен ако ми драснеш нещо като схема или поне по просто обяснение.
Благодаря много предварително.[/quote]
gnt69 - майстор
emilvelkov73 написа:
Добре,значи разполагам с ето такъв бойлер 500 литра с 2 серпентини,който мисля ще стане за буфер
Сега въпроса е как да го вържа,за момента нямам слънчеви панели и мисля че мога да да го вържа през двете серпентини с бай-
пас за по голяма площ.Датчика на горелката за температура сигурно трябва да мери в буфера,или бъркам.
После има втора помпа от буфера към инсталацията която не знам дали може да се командва пак от Натурелата или трябва друга схема.
Ще съм много благодарен ако ми драснеш нещо като схема или поне по просто обяснение.
Благодаря много предварително.
[/quote]
Според мен вържи го директно към отоплителната инсталация. По този начин водата в буфера се разбърква и става по равномерно топла. А серпентините ги остави свободни за когато сложиш слънчеви колектори.
Датчика на горелката за температура го остави на котела където си е. Интиелското управление има два датчика които се монтират горе и долу на буфера те палят и гасят горелката. Горелката командва помпа отопление от котела до буфера. Помпа отопление от буфера до радиаторите се командва от стайния термостат. Ето виж един клип аз по тая схема съм си правил моето. Като съм спестил смесителния вентил след буфера защото имам само радиатори и не ме интересува каква температура вода им пускам, ако е по студена им трябва повече време докато изключи стайния съответно ако е по топла водата по бързо изключва стайния.

http://www.youtube.com/watch?v=CBJ1pexnfkc
emilvelkov73 - специалист
gnt69 написа:
emilvelkov73 написа:
Добре,значи разполагам с ето такъв бойлер 500 литра с 2 серпентини,който мисля ще стане за буфер
Сега въпроса е как да го вържа,за момента нямам слънчеви панели и мисля че мога да да го вържа през двете серпентини с бай-
пас за по голяма площ.Датчика на горелката за температура сигурно трябва да мери в буфера,или бъркам.
После има втора помпа от буфера към инсталацията която не знам дали може да се командва пак от Натурелата или трябва друга схема.
Ще съм много благодарен ако ми драснеш нещо като схема или поне по просто обяснение.
Благодаря много предварително.
Според мен вържи го директно към отоплителната инсталация. По този начин водата в буфера се разбърква и става по равномерно топла. А серпентините ги остави свободни за когато сложиш слънчеви колектори.
Датчика на горелката за температура го остави на котела където си е. Интиелското управление има два датчика които се монтират горе и долу на буфера те палят и гасят горелката. Горелката командва помпа отопление от котела до буфера. Помпа отопление от буфера до радиаторите се командва от стайния термостат. Ето виж един клип аз по тая схема съм си правил моето. Като съм спестил смесителния вентил след буфера защото имам само радиатори и не ме интересува каква температура вода им пускам, ако е по студена им трябва повече време докато изключи стайния съответно ако е по топла водата по бързо изключва стайния.

http://www.youtube.com/watch?v=CBJ1pexnfkc[/quote]

Да ама аз имам само 1 вход и изход в буфера като изключим серпентините.
Мисля няма как да вържа котела и инсталацията на тези вход и изход.
Иначе другото ми се изяснява полека-полека.
Мерси за клипа ще го разгледам по обстойно.
gnt69 - майстор
Трябва да стане ама да кажат баш майсторите.
Моя е такъв и има много входове и изходи. Избушвай горната серпентина и ще ти се отворят входове и изходи.

Прикачен файл

bufer.jpg
bufer.jpg (14.25 KиБ) Видяна 2040 пъти
dobrev - специалист
emilvelkov73 написа:
Да ама аз имам само 1 вход и изход в буфера като изключим серпентините.
Мисля няма как да вържа котела и инсталацията на тези вход и изход.
Иначе другото ми се изяснява полека-полека.
Мерси за клипа ще го разгледам по обстойно.
Аз ползвам бойлер 750л за буфер и си работи отлично по схемата на Anton. Схемата и обяснението как работи можеш да прочетеш на стр.1 от тази тема.
Вичи - специалист
emilvelkov73 написа:
Да ама аз имам само 1 вход и изход в буфера като изключим серпентините.
Мисля няма как да вържа котела и инсталацията на тези вход и изход.
Можеш да пригодиш бойлера да работи като буфер по следния начин:
- Системата трябва да има два или три кръга със съответния брой помпи. Ако нямаш БГВ свързваш буфера успоредно на радиаторите с два тройника, ако имаш, по-добре с колектори и пак паралелно буфер - котел - бойлер - радиатори. Малък кръг - котел буфер. Голям кръг - буфер радиатори. Ако искаш бойлера да се топли от буфера при спрял котел - помпа и на този кръг, ако ще ти е достатъчно да се топли само когато котела работи - помпа(ако искаш приоритет) или вентил със задвижка. Тук няма правилно - зависи от консумацията на топла вода и обема на бойлера.
- Забрави за серпентините - те служат да разделят топлоносители при необходимост - циркулираща вода, антифриз, БГВ. Отоплението със слънчеви колектори е възможно, но в Африка. Това, за което говори колегата - разтоварване на соларната система в буфера може да стане и през горната серпентина на бойлера.
- Трябват ти вход и изход (имаш ги) и две гнезда за датчици - едното максимално ниско, второто на 20 - 30 см от горния край, идеята е докато запали котела и загрее собствената си вода да има резерв в горния край на буфера.. Може да се опиташ да напъхаш долния датчик в долната серпентина, така че да стигне до най ниската и точка, ако на дъното и има вода ще отчита по-точно. За горния подходящо място е където пише тн. Хубаво е най-отгоре, на мястото на анода да монтираш обезвъздушител - ако помпите избутат въздух до там и остане на сухо ще корозира.
- Управление. Тук колегата
gnt69 написа:
Горелката командва помпа отопление от котела до буфера.
или греши или не го е свързал правилно. Интиелското управление има клеми за свързване на горелката и такива за помпата. След като спре горелката, помпата работи още 10 мин, за да се охлажда котела догаряйки. Има и лампички, които показват какво работи. Котела само на мощност близка до максималната, там е с най-добро КПД и on-off , хубаво е в началото на сезона някой с газ анализатор да ти го настрои за тази мощност, ако си с едни пелети за цялата зима. Радиаторната помпа се управлява спрямо това как се контролира температурата в стаите. Помпите трябва да са подбрани правилно, за да не се тегли вода от буфера докато работят едновременно.
- Изолацията на бойлерите по принцип е по-малка, защото работят на по-ниска температура. Добре е да сложиш допълнително още 5 см.
- Имай предвид, че буфера се пълни отгоре при работещ котел и отдолу при неработещ.
- Задължително сложи кранове на входа и изхода на буфера и понеже попита, винаги може да ги изолираш, като спреш единия. От това няма смисъл, но ако държиш да го правиш ще ти трябва заместващ хидравличен изравнител.
Има още доста неща, но предполагам, че ги знаеш, ако не питай.
gnt69 - майстор
Вичи написа:
- Управление. Тук колегата
gnt69 написа:
Горелката командва помпа отопление от котела до буфера.
или греши или не го е свързал правилно. Интиелското управление има клеми за свързване на горелката и такива за помпата. След като спре горелката, помпата работи още 10 мин, за да се охлажда котела догаряйки. Има и лампички, които показват какво работи.
Контролера на грейкото си командва чудесно помпа отопление. Типично горелката гори на 70 при зададени 75 и за около 20 минути се гаси със логиката на горелката, като свърши пламъка. Помпата спира на 62 градуса. Според мен не трябва да се скопява горелката от гасене и управление на помпа между котел и буфер. Иначе не споря моето свързване може и да не е най правилното но към днешна дата цепи градуса, каквото съм задал като параметри на палене и гасене го изпълняват и интиелския контролер и натурелата на горелката. :partyman:
Стоян Петришки - специалист
Здравеите имам въпрос. Възможно ли е са се върже буферен съд на инсталация изградена със хидеавличен изравнител, или трява изравнитела да бъде премахнат. Идеята е системата да работи по схемата на антон, Качвам една схема на инсталацията на която не са отбелязани крановете филтрите и възвратните клапи но ги има на всякъде.

Прикачен файл

17360714_1463417153679077_1089227341_n.jpg
17360714_1463417153679077_1089227341_n.jpg (36.42 KиБ) Видяна 2760 пъти
Вичи - специалист
stojan83 написа:
Здравеите имам въпрос. Възможно ли е са се върже буферен съд на инсталация изградена със хидеавличен изравнител, или трява изравнитела да бъде премахнат. Идеята е системата да работи по схемата на антон, Качвам една схема на инсталацията на която не са отбелязани крановете филтрите и възвратните клапи но ги има на всякъде.
Не е възможно. Изравнителя се явява байпас на буфера и водата ще циркулира през него.
Стоян Петришки - специалист
днес оглеждах инсталацията и няма да е проблем премахването на изравнитела.
  • 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: