• 1
  • 89
  • 90
  • 91
  • 92
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ivanovbg - майстор
Едва ли ще стане по добре тогава. Както са ме учили: Работи ли не го пипай.
Детето - специалист
пон дек 04, 2023 10:31 pmivanovbg написа:
Едва ли ще стане по добре тогава. Както са ме учили: Работи ли не го пипай.
Работи, но не така както трябва да бъде. Към момента варианта с тройника на топлата вода е най безобиден и лесен за изпълнение.
Събота предполагам ще го реализирам това преправяне и тогава ще видя какво ще се случи.
вт дек 05, 2023 12:10 pmДетето написа:
пон дек 04, 2023 10:31 pmivanovbg написа:
Едва ли ще стане по добре тогава. Както са ме учили: Работи ли не го пипай.
Работи, но не така както трябва да бъде. Към момента варианта с тройника на топлата вода е най безобиден и лесен за изпълнение.
Събота предполагам ще го реализирам това преправяне и тогава ще видя какво ще се случи.
Схемата, че не е правилна, не е.
Защо обаче не помисли за дебитите на двете помпи?
Ами ако радиаторната е с леко по голям дебит?!
Мисли, а схемата винаги може да си я преправиш! За онагледяване, може да съзерцаваш известно време схемите на Антон. Както температури, има и дебити.
Не е тя, схемата, виновна за разликата от няколко градуса подавана от ТП и към радиаторите.
Буферът ми е вързан точно както трябва, описано тук или в схемите на Атмос, но наблюдавах същата ситуация, като при теб.
Детето - специалист
Опитвал съм всякакви варианти с помпите и няма как да се случи. Единственият начин дебитите да бъдат еднакви е ако има датчици на вход/изход и скоростта на помпите да се регулира.
ЦП съм убеден, че има по голям дебит от ЦП на ТП. Но дори и за 10 минути да изравниш дебитите в следващите 10 може да се разминават и то доста. Защото когато затворят термоглавите на радиаторите и дебита пада и обратното.
Дори и при варианта с тройника съм убеден, че ще има разлика от това което идва от самата помпа и при това което ще тръгне от самият тройник. Защото ако ТП има дебит от 10л/м а ЦП има 12л/м би трябвало да бъде 10+2 и пак да има някакво смесване на топла и студена вода. Но тогава е по възможно да подавам изцяло топла вода към радиаторите, като намаля дебита на ЦП. Примерно може да стане 8л/м към радиаторите и 2л/м в буфера.
Както имам и една друга схема в главата, но не знам как да я реализирам. Смисъл дали има такива части които да изпълняват това което искам.
По късно ще драсна една схема за повече яснота.
ivanovbg - майстор
Нормално е радиаторите да са с по ниска температура особено ако термоглавите са им притворени. Дебита на помпата не е от значение толкова защото се командва от термооглавите. Не знам защо държиш на тази температура. Студено ли ти е в къщи? По начина по който в вързана ТП, тя проссто зарежда буфера с топлина. Буфера с каква температура е горе и долу?
шоп - майстор
вт дек 05, 2023 12:10 pmДетето написа:
Към момента варианта с тройника на топлата вода е най безобиден и лесен за изпълнение.
Събота предполагам ще го реализирам това преправяне и тогава ще видя какво ще се случи.
Дано да имаш късмет. Аз съм малко песимист. Глупава вода няма. Тя си търси пътя с най-малко съпротивление. Така, че сложи един кран и дано успееш да направиш баланса.
LazarGanev - "Велик майстор"
Детето,
аз съм убеден, че всички тези усилия са напразни, сигурен съм, че и ти ще го осъзнаеш. Защото не те топли температурата, а пренесената топлина. То ако ставаше да се топлим от температурата, щяхме да си палим по една свещ, чийто пламък развива няколко стотин градуса, но ние предпочитаме да се топлим с 40*С, но няколкостотин литра вода на час, нали? Ако сложиш по-малка радиаторна помпа, в радиаторите ще влиза по-висока температура, но те ще топлят или пак толкова, или по-малко. За тебе е важно, че цялата топлинна енергия, доставена в буфера от ТП, отива в радиаторите и никъде другаде, не е ли тъй? Ас сам прос мъшинен инджинер и мисля тъй, ма ти ш,кайш дъл сам праф. 😀
вт дек 05, 2023 1:43 pmivanovbg написа:
Дебита на помпата не е от значение толкова защото се командва от термооглавите.
......
По начина по който в вързана ТП, тя проссто зарежда буфера с топлина....
Опитай още веднъж!
вт дек 05, 2023 1:05 pmДетето написа:
.........
ЦП съм убеден, че има по голям дебит от ЦП на ТП.
............
Детето, разбираш ли защо има разлика в подаващата от ТП и по студената към радиаторите?
Радиаторната помпа превърта част от хладната вода в буфера. ТП тласка 2м3, радиаторната ЦП превърта 2.2м2 примерно. Тези 200л разлика са по хладни, понеже ТП не вкарва нищо в буфера ти, а неговата Т е условно равна на обратната, от отоплителни тела.
Затова препоръчах да се вгледаш в схемата на Антон и да помислиш.
Сензорите?! За тяхното разположение въпроси не възникват ли?
brum - майстор
пон дек 04, 2023 7:26 pmLazarGanev написа:
пон дек 04, 2023 12:32 pmДетето написа:
В момента е вързано така както казваш, но при тази схема на връзване подаваната вода към радиаторите е с няколко градуса по студена, написах го по нагоре. Точно затова искам буфера да е последователно на ТП и котел, за да няма смесване на водата и съответно охлаждане на топлата вода още в буфера. Затова обмислям вариант как да се преправи и дали ще има смисъл от това преправяне или ще бъде същото да си държа ТП с 5*С по висока температура от това което искам към радиаторите.
Явно има голяма разлика в дебитите на двете помпи - отоплителната и тази на ТП.Теоретично, ако двете помпи са с еднакъв дебит, то каквото избутва едната в буфера, другата ще го издърпва и температурите ще са еднакви. В такъв случай помисли да да сложиш един тройник на входа на буфера и отоплителната помпа да дърпа директно от потока на ТП преди да е влязъл в буфера. Връщащата няма значение.
Същото за тройника го мислих и аз, ама не ми се преправя системата. Щом и ти го споменаваш явно го има като схема.
вт дек 05, 2023 8:11 pmbrum написа:

Същото за тройника го мислих и аз, ама не ми се преправя системата. Щом и ти го споменаваш явно го има като схема.
Прекалявате, баси!
download/file.php?id=54108
Над котела има два тройника.
- за малкия кръг.
- вторият- Този е вашият тройник.
Вход от котел, изходи към буфер и към инсталация.

В тема за буфер, с прекрасна схема в началото, да се предполага, че може да има такава схема!!!
пон дек 04, 2023 9:45 pmradius написа:
Усещам, че сме близо до истината, само още двайсетина страници...
Оптимист!
  • 1
  • 89
  • 90
  • 91
  • 92
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: