• 1
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
чет окт 11, 2018 12:29 pmzaid1127 написа:
...Иначе колегата Врангелов е прав! за Това служат клапите за посока на водния поток, но това какво общо има с трипътен термовентил, нека Трифон да обясни.
Зайди ми зайди.......!
Аз съм пожарникар, новобранецо.
За общото между трипътния, клапите и посоката сам че се сетиш, ако можеш да четеш ония дето Антон ги е нарисувал на първа страница. Не е моя работа да открехвам "инсталатор", а на който мога да помогна- прая го с кеФ, както са казва на чист български.
Има варианти дето без невъзвратни няма да стане, ама при мене я махнах щото ми пречи на акустиката. Така я постави "инДжинера", после спря да ми дрънчи по тръбите. То за това имам писано, ама тебе още та нямаше, та да си в час, новобранецо.
D.Metodiev - напреднал
zaid1127 написа:
Ми, махни и клапите да се убедиш, че пак няма да работи.
Пък, накрая като си дал маса пари за парно, се топли на ток, като слушаш пожарникари :-D :-D :-D

Иначе колегата Врангелов е прав! за Това служат клапите за посока на водния поток, но това какво общо има с трипътен термовентил, нека Трифон да обясни.

Общото между възвратните клапи и трипътния вентил е, че при загасен котел, буфера топли котела до момента в който температурата на връщащата вода не падне под 60 гр. След това трипътния " отсича" тази циркулация.
При възвратен клапан поне на малкия кръг, това нямаше да се случва.

Благодарение на помоща на Трифон, vrangelov, Evgeny, gnt69 и АнтонВМ, моето парно в момента също работи като часовник, с тази разлика, че съм редуцирал байпаса на трипътния вентил, който явно не е с пълно отделяне.
Има вероятност да са ми продали този:
http://herz.bg/index.php?p=27&id=619

Вместо този:
http://herz.bg/index.php?p=27&id=620

Поздрави!
jolobg - специалист
чет окт 11, 2018 9:51 pmD.Metodiev написа:
...моето парно в момента също работи като часовник, с тази разлика, че съм редуцирал байпаса на трипътния вентил, който явно не е с пълно отделяне.
Има вероятност да са ми продали този:
http://herz.bg/index.php?p=27&id=619

Вместо този:
http://herz.bg/index.php?p=27&id=620

Поздрави!
Аз съм със същия (1 7766 13) вентил, но го използвам за директно регулиране на връщащата вода от радиаторите. С една помпа съм, темп. на котела ~ 62-63 град. Установих, че въпреки пълното затваряне "до просълзяване" на байпаса, е добре да се редуцира потока през него до определена степен. Моята байпасна линия е 3/4", а помпената 1" (вход/изхода на котела са 1 1/4"). Въпреки това, с редуциране работи по-добре. Сложил съм кран и опитно установих положение, в което хем температурата на патрона на вентила се поддържа ~ на смесената вода от байпаса и връщащата от радиаторите, хем потока към радиаторите е с достатъчен дебит. По-късно видях, че и производителят препоръчва ограничение. Въпреки, че в ТТ данните пише, че за 1 7766 13 не е нужен регулиращ кран, в същата листовка http://herzmediaserver.com/data/01_prod ... n_0216.pdf на стр. 4 пише, че е необходимо да се осигури дебита през байпаса да не надвишава 10 % от дебита през отоплителната инсталация/котела. При прекаляване с ограничението трипътния не работи добре, явно температурата на патрона на вентила не може да се покачи достатъчно, че да отвори към ОИ. Резултат - горелката достига зададената стойност и рано или късно се гаси.
Отчет за ползата от буфер
За последните 24 часа, горелката е горяла 5 часа на максимална мощност, като е изгорила 20 кг. пелети.
Да речем, че са 24, че по лесно се смята. Това е по 1 кг на час.
Ползите, всъщност, са две.
Работила е на максимална или номинална мощност. Не зная колко и каква е разликата. Знае се с под кило на час горенето какво е.
Абсолютно равномерна температура, през цялото време. Няма претопляне, няма хлад.
В такова време, дето ни да запалиш, ни да седиш на студено...
Минусите, които виждам, също са два.
Скъп е.
Комина изстива.
Като порасна, ще го направя изцяло от изолирана неръждавейка.
speka_rs - майстор
И аз да се включа по темата със буфера.
От Русе съм и в момента температурите са около 10-12 градуса. Котела ми е Грейко 20 кв отопляемата площ е 120 м2 със изолация.Буфера е 1 м3 направи сам, горелката е ограничнена на 13 кВ и в момента гори по 2 часа на ден. Много съм доволен от комбинацията.
g.gushterov83 - специалист
Здравейте. Имам идея и куп добри намерения свързани с монтирането на буфер към моята система (както преди време ме посъветва LazarGanev).
Буфера ще бъде изработен по поръчка съобразен с мястото, с което разполагам. Особеностите на системата ми са:
- системата е отворен тип;
- горелка Грейко РБ20 монтирана на кутия под котел Виадрус;
- бойлера е свързан като радиатор;
- всички радиатори са с електронни термо-глави с изключение на един (на остъклена тераса, където винаги има нужда от още малко топло);
- нямам стаен термостат, температурата се регулира по описания в по-горната точка начин;
- сигурно има и други. но ще ги коментираме при нужда.
Начертах си една схема, почти изкопирана от тези на първата страница в настоящата тема с основната разлика, че го няма смесителния вентил между буфера и радиаторите. За тази промяна се основавам на мнението на LazarGanev по-рано в темата "Принципно може да се спести и термовентила, но в такъв случай в някои моменти през радиаторите ще циркулира по-гореща вода и помпата ще спира по-често, а с охлаждането на буфера водата в радиаторите ще е по-хладка и помпата ще работи почти постоянно. Не мисля, че това е голям проблем, но ако това ви дразни - трябва да се сложи термовентила."
Основния въпрос е "Ще работи ли?" и ако "Не", то какво трябва да се промени. Ето я и схемата (моля, бъдете снизходителни към жичкаджия, който се занимава с каквото не му е работа :-D )
Прикачен файл:
Sch.jpg
gnt69 - майстор
вт ное 20, 2018 8:54 pmg.gushterov83 написа:
Основния въпрос е "Ще работи ли?" и ако "Не", то какво трябва да се промени. Ето я и схемата (моля, бъдете снизходителни към жичкаджия, който се занимава с каквото не му е работа :-D )
Sch.jpg
Ще работи моята е така направена, само трябва да закачиш на бойлера отделна помпа. Ако пращаш 45 градуса или 40 към радиаторите ще се охлажда бойлера. Трябва да помислиш какво управлява помпа отопление и какво пали горелката. При мен горелката се пали от управление на буферен съд, а помпа отопление работи по задание на стаен термостат. Бойлера се топли с отделна помпа от горелката.
g.gushterov83 - специалист
вт ное 20, 2018 9:06 pmgnt69 написа:
Ще работи моята е така направена, само трябва да закачиш на бойлера отделна помпа. Ако пращаш 45 градуса или 40 към радиаторите ще се охлажда бойлера. Трябва да помислиш какво управлява помпа отопление и какво пали горелката. При мен горелката се пали от управление на буферен съд, а помпа отопление работи по задание на стаен термостат. Бойлера се топли с отделна помпа от горелката.
Благодаря, gnt69. Бойлера мисля да го спирам с ел вентил, управляван от диференциален термостат спрямо температурата на буфера. Горелката съм я замислил както е при теб - с контролера за буфер на Интиел или ако имам време ще си направя сам за гъдела. За помпа отопление (помпа 2, както съм я кръстил на схемата) съм намислил да взема помпа с електронно саморегулиране на дебита и ще се спира ръчно когато горелката е в Stand-by, сиреч няма нужда от отопление. Не мисля, че ще изхарчи някакъв страшен ток...
gnt69 - майстор
вт ное 20, 2018 9:40 pmg.gushterov83 написа:
За помпа отопление (помпа 2, както съм я кръстил на схемата) съм намислил да взема помпа с електронно саморегулиране на дебита и ще се спира ръчно когато горелката е в Stand-by, сиреч няма нужда от отопление. Не мисля, че ще изхарчи някакъв страшен ток...
То не е за тока. Аз съм сложил такава умна помпа Wilo stratos pico която си отчита тока, за целия минал сезон беше 7 киловата. В буфера има определено количество топлина и тя се загубва ако претопляш някоя стая. Аз например в спалните съм сложил термоглавите на 3. В хола ми е стайния и главите са на 5. Лирите в баните нямат глави. Дъщерята като си дойде по нова година пускам и нейната стая ама затварям един радиатор от 4-те в хола че не мога да я стопля. Всичко е въпрос на баланс на системата. Според мен вземи един стаен термостат. Аз например съм вземал ББойл и съм доволен. Добавих ме малко датчици и сега всичко ми е ясно къде е топло, колко време е горяло, има ли топла вода в бойлера, колко е температурата в буфера.

Прикачен файл

Screenshot_20181120-220333.jpg
Screenshot_20181120-220333.jpg (80.63 KиБ) Видяна 1635 пъти
Ще работи, естествено и без трипътен. Той и контролера му са нужни заради възможността за еквитермично регулиране на отоплителната вода и за коНфорт.
Не казваш защо ти е буфер и как ще работи горелката.
Крана, на малкия кръг, между трипътния термостатичен и филтъра, го премести между термостатичния и буфера!
  • 1
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: