• 1
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
markoscbr - специалист
колега серпентината се вързва на големия кръг, а на малкия буфер- котел погледни на 1ва страница схемите на Антон много точно са направени, а за 2рата серпентина просто я изолирай в случей че ти трябва си я подвързваш
LazarGanev - "Велик майстор"
Марко, не мой тъй с грешните съвети. Ето го точния отговор:
viewtopic.php?p=385060#p385060
zerd, серпентините на този бойлер са достатъчно големи, за да няма проблеми, но по-добре не ги ползвай, вържи буфера без тях
Благодаря за отговорите но нещо колкото повече чета толкова повече се обърквам.Утре ще направя схема да я разгледате.
Поздрави
Ето това е схемата .
Горелката ще пали и гаси по температура на буфера.Трипътния вентил е херц на 61градуса.
Ще работи ли ?Къде греша?

Прикачен файл

схема.jpg
схема.jpg (72.44 KиБ) Видяна 1380 пъти
markoscbr - специалист
Защо бе Лазаре дълеч съм от мисълта да давам грешен съвет на момчето,нали серпентина Радятори с помпа големия кръг,а котел буфер трипътен помпа макък, от форума едно момче така си го е направил и системата му работи ,и аз съм с тенденциите по този начин да го направя но ми трябва преработка на помещението както и да е.
LazarGanev - "Велик майстор"
Както казах - ще работи, защото серпентината е голяма - сигурно е над 50-70кВт и няма да създава проблеми на котела. Но по твоя начин ти разделяш системата на две отделни, трябват 2 разширителни съда, 2 предпазни клапана, 2 пъти да следиш налягането и да пълниш съответно едната и другата система, а от това няма смисъл. Това се прави, ако има смисъл - например едната сиатема трябва да се напълни с пропиленгликол, или пък едната е отворена, другата затворена, или пък някаква друга причина.
Благодаря Лазаре -Това със всичко по две съм го предвидил/частите ги имам налични/ -а причината да го направя така е че няма друг вход и изход.
Поздрави.
LazarGanev - "Велик майстор"
Марко, попитах те, защото цитираш схемите на Антон БМ, но вно ги четеш грешно. Учудих се, че Антон би начертал и препоръчах нещо такова, върнах се да ги погледна и естествено се убедих, че няма, та тогава намерих тоя негов пост, който цитирах. Никакви лоши чувства към тебе, просто счетох за нужно да се намеся, извинявай!
Нито markoscbr, нито zerd могат да бъдят обвинявани, че грешно са разбрали схемата, но преди няколко месеца се сблъсках с един случай, при който "майстора", също беше прочел грешно схемата и грешно беше изпълнил инсталацията, а това вече беше непростимо, защото нямаше да работи. Бях отишъл на официален пуск на ОИ с термопомпа от сериозна марка, която държи да се спазват точно препоръчаните хидравлични схеми. Обектът си имаше ОВК проект, "майсторът" беше получил от проектанта точната схема по която трябва да изпълни системата и след като всичко беше готово отивам аз да пусна системата. Като я огледах обаче виждам, че "майсторът" е проявил творчество и е монтирал буфер със серпентина, като термопомпата е подвързана към серпентината, като при схемата на zerd. Е да де, ама буфера е малък (200л), съответно и серпентината е малка, термопомпата е нискотемпературен топлоизточник, който няма как да работи превилно през тази малка серпентина. Попитах защо така, а "майстора" ми отговори високомерно, че трябва да погледна схемата, той работил по зададената схема. Помолих го да ми покаже къде в схемата вижда серпентина, а той ми птговори, че така било по-добре, което означава, че "майстора" няма елементарни познания по топлотехника. Отказах пуска и го направихме след преработката, но "майсторът" го нямаше, бяха прекратили отношенията с клиента, не питах за причината :wink: .
LazarGanev - "Велик майстор"
zerd, защо мислиш, че аз не знам, че бойлерът има един вход и изход :cool: ? В такъв слъчай се слагат тройници и проблемът с бройката е решен. И задължително възвратни клапани на всяка помпа. Аз също ползвам същия бойлер за буфер :cool:
:lol: Лазаре май трябваше по рано да пиша в темата. :-D Ако минаваш през Карнобат бирата е от мен.Кой да се сети че два тройника могат да ти свършат работа.
Поздрави
  • 1
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: