• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
klintan - специалист
Здравейте и за много години.Тъй като съм нов във форума все още не мога да пиша лични съобщения.Искам да се обърна към filmatoplo ако може да ми даде координати за връзка с него.Имам котел Viadrus U26 9 секции ,монтиран е без буфер, без вентили за осигуряване на работна температура, системата е затворена , къща на два етажа по 100 кв.м без изолация + една стая и баня в приземния етаж.В момента а и скоро втория етаж няма да се отоплява.Бих искал да помисля за монтаж на буфер и вентили за по ефективна и икономична работа.Котела гори на домбаски въглища.Намирам се в Карнобат.
filmatoplo - майстор
ЧНГ :) , няма да казвам че съм учил в Карнобат 3 г :wink: ,за Виадруса -да може да се монтират тези компоненти - въпрос на възможност от твоя страна .Аз съм от Приморско но не е проблем да се прескочи за 2-3 дни .За тези киловати поне 800 литров буфер иска , компромис може да се направи и с 500 литров , с цените запознат ли си горе долу.
klintan - специалист
Ей аз пък празнувах Нова година в Царево.С цените горе долу съм запознат работата е като свърши отоплителния сезон,просто искам да съм подготвен.Евентуално като пътувам скоро към Царево може да се видим,или пък ти ако имаш път насам заповядай да пием по едно вино с мезенце пък може и някой съученик да видиш :) Само да спомена че допреди 5 години имах Viadris combi и го продадох заради некадърен монтаж - беше монтиран като кюмбе и явно не е можел да влезе в работна температура,но за съжаление тогава нямаше толкова информация по форумите.
filmatoplo - майстор
Виадрус комби ли :? , марка У 22 ли .Сега как ти е свързан котела :? :) .При кой ходиш в Царево , випуск 85-88 г бях в Техникума, на квартира при Жеко полицая после часовникар :wink: .
klintan - специалист
Ох объркал съм се за марката ATMOS KOMBI .В Царево имам първи братовчед и братовчедка.Димитър Кънчев се казва с транспорт се занимава, тези автобусчета откритите за арапя , а ортаците му са двама Васковци също завършили в Карнобат.Жеко го познавам сега работи охрана по банките,ти си бил наблизо до техникума.Котела е свързан само с помпа и термореле,няма байпас за връщащата вода тоест първо загрява радиаторите и тогава работна температура.
turistak - специалист
Отдавна искам да разбера каква е идеята на буферните съдове без серпентина? Дали може някой да обясни?

Доколкото схващам май тук няма нужда от допълнителна помпа, но не съм виждал схеми/начин на монтаж.
http://eldomgreenline.com/bg/buferni-sydove.html
... и каква е "логисиката" тук?
armagedamian - специалист
filmatoplo написа:
Виадрус комби ли :? , марка У 22 ли .Сега как ти е свързан котела :? :) .При кой ходиш в Царево , випуск 85-88 г бях в Техникума, на квартира при Жеко полицая после часовникар :wink: .
TMСС Карнобат '94 :wink:
:-D Все сме хубави хора от Карнобат ше знаеш :-D
AntonBM - специалист
turistak написа:
Отдавна искам да разбера каква е идеята на буферните съдове без серпентина? Дали може някой да обясни?
По-верният въпрос е защо са необходими буфери със серпентина?
В буфера се съхранява топлоносител най-често вода, който може да замръзне. Ако буфера се комбинира със слънчева инсталация или чилър (климатик въздух/вода), те се пълнят с антифриз, за да не замръзват, скъпо e целият обем на буфера да е запълнен с антифриз. За това тези съоръжения е по-добре да се свържат с буфера през серпентина. Също така има буфери, които имат серпентина за БГВ (битова гореща вода) – при тях водата за къпане минава през серпентина. Само тази серпентина е на високото ВиК налягане – прави се проточно загряване на водата за къпане.
Иначе 2-те схеми по-горе са за буфери без серпентина.
Схемите с 1 помпа са по-прости от дадените по-горе. В моите схеми, инсталацията и буфера са свързани паралелно към котела. Ако се свържат последователно, помпата на котела може да превърта водата едновременно през всичко и може да отпадне втората помпа. Проблемно става това, че за да се консумира топлината от буфера до край трябва тази помпа да върти, дори когато водата в котела е с по-ниска температура. Т.е. губи се защитата по температура на котела. Има и други възможни схеми на монтаж. Буфера е „екстра”, която може да се ползва по много начини, серпентините дават още наколко възможни начина за свързване.
turistak - специалист
AntonBM написа:
turistak написа:
Отдавна искам да разбера каква е идеята на буферните съдове без серпентина? Дали може някой да обясни?
По-верният въпрос е защо са необходими буфери със серпентина?
В буфера се съхранява топлоносител най-често вода, който може да замръзне. Ако буфера се комбинира със слънчева инсталация или чилър (климатик въздух/вода), те се пълнят с антифриз, за да не замръзват, скъпо e целият обем на буфера да е запълнен с антифриз. За това тези съоръжения е по-добре да се свържат с буфера през серпентина. Също така има буфери, които имат серпентина за БГВ (битова гореща вода) – при тях водата за къпане минава през серпентина. Само тази серпентина е на високото ВиК налягане – прави се проточно загряване на водата за къпане.
Иначе 2-те схеми по-горе са за буфери без серпентина.
Схемите с 1 помпа са по-прости от дадените по-горе. В моите схеми, инсталацията и буфера са свързани паралелно към котела. Ако се свържат последователно, помпата на котела може да превърта водата едновременно през всичко и може да отпадне втората помпа. Проблемно става това, че за да се консумира топлината от буфера до край трябва тази помпа да върти, дори когато водата в котела е с по-ниска температура. Т.е. губи се защитата по температура на котела. Има и други възможни схеми на монтаж. Буфера е „екстра”, която може да се ползва по много начини, серпентините дават още наколко възможни начина за свързване.
:prayer:
mitaka_vk - специалист
Аз да попитам възможно ли е да се ползва камина с водна риза, която да затопля буфера и от буфера да се ползва вече затоплената вода като втори кръг за отопление и опционално затопляне на бойлер? Също така няма ли да е проблем контролирането на камината с водна риза при такъв малък обем вода който ще има водната риза?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: