• 1
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
чет ное 26, 2020 11:23 amБилян написа:


До колкото си спомням твоя буфер е на входа на тп там как са тръбите връщащата от конвектори те горе ли се слага а отдолу към машината, че си намерих буфер 800литра и не знам къде да го сложа
Точно така съм го монтирал
Последователно във веригата и входа към ТП е отдолу
baio - напреднал
Здравейте!
Първо искам да благодаря на всички в този форум, защото благодарение на Вас изградих преди години отоплителна система с буфер от която и до момента съм изключително доволен. Отоплявам двуетажна къща около 160кв. с котел Дедитрих (на въглища) с около 3.5- 4 тона въглища + бюферен съд 1000л.
Тъй като реших да обновя системата, да бъде на пелети (спрял съм се на Greyko expert 20 заедно с тяхна горелка Greyko RB Star) започнах да се ровя отново за включването на буферния съд. Попаднах на една снимка за свързан такъв на Atmos на която едно от разклонения което е направено не го разбирам.
Въпроса ми е някоя дали може да обясни каква му е ролята?
Прикачен файл:
zapojeni_kotle_na_pelety.jpg
zapojeni_kotle_na_pelety.jpg (96.95 KиБ) Видяна 1364 пъти
Последна промяна от baio на нед дек 13, 2020 6:43 am, променено общо 1 път.
bulhomes2 - майстор
Защо е необходимо да има буфер, щом ще е на пелети? Идеята на буфера е да акумулира топлината, която е над необходимата за моментното топлене на къщата, което се получава при топлене с дърва и въглища. С пелетите можеш да регулираш точно каква температура искаш и шнека да пуска точно колкото е необходимо.
baio - напреднал
Попаднах на тази схема (снимка). В момента буфера ми е наличен от съществуващата инсталация и е на 4г. Не си заслужава да го изхвърлям на пролет. Има още много хляб в него а и е с две серпентини, като на едната ползвам слънчеви батерии (плоски).
съб дек 12, 2020 7:02 pmbulhomes2 написа:
Защо е необходимо да има буфер, щом ще е на пелети? Идеята на буфера е да акумулира топлината, която е над необходимата за моментното топлене на къщата, което се получава при топлене с дърва и въглища. С пелетите можеш да регулираш точно каква температура искаш и шнека да пуска точно колкото е необходимо.
Това не е вярно.
Преди 6 години реших, че ще се отоплявам на пелети. Евтините са слънчогледови.
Прецених, че ще си направя инсталацията с Буфер, понеже няма горелка, която да гори слънчогледови пелети и която да е подходяща като мощност, за моето жилище- общо ок 90 квадратни метра.
Абсолютно грешни твърдения, на човек, който явно не ползва такова съоръжение.
С пелетите не се регулира температурата- абсолютна грешка, която се потвърждава ежедневно в отоплителният раздел. Пелетите са си като автоматизирано подаване на дърва или въглища. Нищо по различно.
Единственото предимство е, когато мощността се подбере правилно, спрямо жилището. Накрая остава само предимството от автоматизираното изгаряне. Инак си е като на дърва или въглища.
Gustoraveli - специалист
съб дек 12, 2020 8:16 pmТрифон П.Трифонов написа:
съб дек 12, 2020 7:02 pmbulhomes2 написа:
Защо е необходимо да има буфер, щом ще е на пелети? Идеята на буфера е да акумулира топлината, която е над необходимата за моментното топлене на къщата, което се получава при топлене с дърва и въглища. С пелетите можеш да регулираш точно каква температура искаш и шнека да пуска точно колкото е необходимо.
Това не е вярно.
Преди 6 години реших, че ще се отоплявам на пелети. Евтините са слънчогледови.
Прецених, че ще си направя инсталацията с Буфер, понеже няма горелка, която да гори слънчогледови пелети и която да е подходяща като мощност, за моето жилище- общо ок 90 квадратни метра.
Абсолютно грешни твърдения, на човек, който явно не ползва такова съоръжение.
С пелетите не се регулира температурата- абсолютна грешка, която се потвърждава ежедневно в отоплителният раздел. Пелетите са си като автоматизирано подаване на дърва или въглища. Нищо по различно.
Единственото предимство е, когато мощността се подбере правилно, спрямо жилището. Накрая остава само предимството от автоматизираното изгаряне. Инак си е като на дърва или въглища.
Пак пишеш глупости!
С Нордика и Равели се регулират температури! Сигурно има и много други котли и камини с такъв софтуер.
При доближаване на зададената стайна температура помпата спира и работи на импулси. В комбинация с термостат да върти в котелен кръг и радиатори Разликата е 1 градус плюс!
В началото при студено жилище всички радиатори са топли отгоре до долу, постепенно изтиват, за да поддържат зададената температура, в поддържане са топли само отгоре.!
Трифонари, мислех те за спец, а ти ме издъни.
Искаш ли да видиш такава пелетна инсталация, дето си поддържа температурата с разлика 1-2 градуса от зададената. И при 6-7 градуса външна температура не гасне.
съб дек 12, 2020 9:28 pmGustoraveli написа:

Трифонари, мислех те за спец, а ти ме издъни.
Искаш ли да видиш такава пелетна инсталация, дето си поддържа температурата с разлика 1-2 градуса от зададената. И при 6-7 градуса външна температура не гасне.
Не, не искам. Моята я гледах точно 5 сезона, като разликата и сега е доста по малка от посочената. Това би трябвало да ме направи Спец ли? Под градус.
Няма как да не гасне през целият сезон пелетарник, дърварник или въглищарник. Така мисля аз, като не е задължително да съм спец, но да е вярно. Всички започват да припалват по малко, в началото на сезона Няма точна печка или котел, който да покрива нуждите от енергия при 15 и при -15 градуса навън, с постоянна работа. Затова е буферният съд, да постави горката печица в оптимален режим на работа, а отоплението да не спира.
Дори и газов котел се гаси, когато нуждата от енергия е по малка от възможностите му.
pechkata - специалист
нед дек 13, 2020 6:54 amТрифон П.Трифонов написа:
Затова е буферният съд, да постави горката печица в оптимален режим на работа, а отоплението да не спира.
Дори и газов котел се гаси, когато нуждата от енергия е по малка от възможностите му.
Я кажи колко литра буферен съд ще ми трябва за около 100/130 литра топлоносител 120/150 квадрата отопляема площ...?
gnt69 - майстор
вт дек 22, 2020 9:12 ampechkata написа:
Я кажи колко литра буферен съд ще ми трябва за около 100/130 литра топлоносител 120/150 квадрата отопляема площ...?
Между 100 и 130 литра колкото ти е топлоносителя.
pechkata - специалист
вт дек 22, 2020 9:19 amgnt69 написа:
вт дек 22, 2020 9:12 ampechkata написа:
Я кажи колко литра буферен съд ще ми трябва за около 100/130 литра топлоносител 120/150 квадрата отопляема площ...?
Между 100 и 130 литра колкото ти е топлоносителя.
Не е ли малко аз дву умя между 300 или 500 литра че котела да почива повечко...
  • 1
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: