• 1
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
AirKing - помощник
нед дек 01, 2019 12:21 pmТрифон П.Трифонов написа:
нед дек 01, 2019 10:24 amAirKing написа:
... Свързването му беше както съм гледал по схемите. Въпрпса ми е от какво може да се получава тази разлика в температурите?
По кои схеми си гледал? Изпълни ли на 100% схемата или съкрати компоненти?
Смесителен вентил със задвижка и втора помпа има ли?
С конвектори, конвектори + радиатори, конвектори + подово ли си?
По този начин както съм го оградил на снимката. Горе вляво влиза водата от термопомпата или котела и горе в дясно излиза към конвекторите, отдоло се връща от тях и продължава към котела и термопомпата. Като си има помпи и на кръга на конвекторите и на кръга на термопомпата за буфера.

Прикачен файл

termopompa1.jpg
Christo - майстор
нед дек 01, 2019 5:09 pmТрифон П.Трифонов написа:
нед дек 01, 2019 4:43 pmChristo написа:
Колега,
...
Поздрави и успех!
Това за кого и за коя схема се отнася?
На Havalyov
нед дек 01, 2019 5:44 pmAirKing написа:
нед дек 01, 2019 12:21 pmТрифон П.Трифонов написа:
нед дек 01, 2019 10:24 amAirKing написа:
... Свързването му беше както съм гледал по схемите. Въпрпса ми е от какво може да се получава тази разлика в температурите?
По кои схеми си гледал? Изпълни ли на 100% схемата или съкрати компоненти?
Смесителен вентил със задвижка и втора помпа има ли?
С конвектори, конвектори + радиатори, конвектори + подово ли си?
По този начин както съм го оградил на снимката. Горе вляво влиза водата от термопомпата или котела и горе в дясно излиза към конвекторите, отдоло се връща от тях и продължава към котела и термопомпата. Като си има помпи и на кръга на конвекторите и на кръга на термопомпата за буфера.
Дебита на зоналните помпи е по голям от дебита на котелната. Това ти държи буфера по студен.
Аз мисля, че котелната трябва да е с по голям дебит и сякаш твоят проблем го доказва.
Разгледай схемите на 1стр! Означени са и дебитите в двата кръга. Тази схема осигурява отоплението или охлажданто да са с приоритет, а ако има излишък, той се натрупва в буфера.
При мен вече шести сезон работи перфектно.
AirKing - помощник
Аз също си мислех за дебитите и пробвах доста неща, като спирах консуматорите, увеличаване, намаляне на дебитете от едната страна и от другата и няма грам промяна в чудо се видях и го махнах буфера за лятото за да може термопомпата да си праща градусите които излизат. Но сега пак ми се налага да вържа термопомпата с котела и се чудя какво да правя. Навсякъде чета че в такава комбинация трябва да има най-малко хидравличен изравнител като са и двете. На мен не ми трябва да по-принцип буфер за акумулиране на топлината, защото и котела и термопомпата перфектно ми модулират нужните мощности. А иначе така ли се връзва буфера по-принцип и двете тръби входяща и изходяща в него, а не само едната да преминава през него?
нед дек 01, 2019 7:47 pmAirKing написа:
Аз също си мислех за дебитите и пробвах доста неща, като спирах консуматорите, увеличаване, намаляне на дебитете от едната страна и от другата и няма грам промяна в чудо се видях и го махнах буфера за лятото за да може термопомпата да си праща градусите които излизат. Но сега пак ми се налага да вържа термопомпата с котела и се чудя какво да правя. Навсякъде чета че в такава комбинация трябва да има най-малко хидравличен изравнител като са и двете. На мен не ми трябва да по-принцип буфер за акумулиране на топлината, защото и котела и термопомпата перфектно ми модулират нужните мощности. А иначе така ли се връзва буфера по-принцип и двете тръби входяща и изходяща в него, а не само едната да преминава през него?
Буфера ти е хидравличен изравнител.
Докато не снемеш характеристиките на помпите, няма как да анализираш нещата.
Последният ти въпрос показва, че дори и да си чел, гледал, копирал, то е било повърхностно и нищо не ти е влязло в главата.
Билян - специалист
Няма как буфера без консумация да не достигне температурата освен ако е с много лоша изолация. Имам система с две котела и термопомпа работи перфектно. Правил съм я по схемата по напред в темата разрови се там има помпи тръби и всичко. Някоя снимка не е излишна
Christo - майстор
Здравейте,
Качих ръководството на Laddomat 21. За съжаление файлът е голям и форумът не го иска, та трябваше през dox.
bg https://dox.abv.bg/download?id=cec90c080a
Препоръките, които дават за свързване на котел и буфер са валидни изобщо, не само за Laddomat. Буферът ще акумулира топлина ако котелът произвежда повече от колкото консумират отоплителните кръгове. Дано съм бил полезен
AirKing - помощник
нед дек 01, 2019 9:53 pmТрифон П.Трифонов написа:
нед дек 01, 2019 7:47 pmAirKing написа:
Аз също си мислех за дебитите и пробвах доста неща, като спирах консуматорите, увеличаване, намаляне на дебитете от едната страна и от другата и няма грам промяна в чудо се видях и го махнах буфера за лятото за да може термопомпата да си праща градусите които излизат. Но сега пак ми се налага да вържа термопомпата с котела и се чудя какво да правя. Навсякъде чета че в такава комбинация трябва да има най-малко хидравличен изравнител като са и двете. На мен не ми трябва да по-принцип буфер за акумулиране на топлината, защото и котела и термопомпата перфектно ми модулират нужните мощности. А иначе така ли се връзва буфера по-принцип и двете тръби входяща и изходяща в него, а не само едната да преминава през него?
Буфера ти е хидравличен изравнител.
Докато не снемеш характеристиките на помпите, няма как да анализираш нещата.
Последният ти въпрос показва, че дори и да си чел, гледал, копирал, то е било повърхностно и нищо не ти е влязло в главата.
Точно така знам, че буфера играе хидравличен изравнител и точно затова искам да го сложа пак. А последния въпрос е, защото в нета има схеми и на буфер през който минава само топлата вода, а не и двете и то от производители май бяха, затова попитах.
speka_rs - майстор
Защото може буфера да се свърже и последователно на системата.

Инъче много зависи и как се контролира самата термопомпа, ако осезателя е на излизащата от нея вода е едно ако е на връщащата се е съвсем друго. А може и да се премести и на буфера и да гони температура в него.
Един сервизен наскоро ми каза- всички трябва да живеят и е прав. Инсталатори, сервизни, монтажници...
Не всеки е длъжен да разбира, та накрая ще си плати, на някои от тях.
Пример от днес- ако нямах някои повърхностни знания, щях да си платя на спец за натискането на едно копче шест поредни пъти. Инак седя на студено.
  • 1
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: