• 1
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gnt69 - майстор
пон дек 10, 2018 11:23 pmТрифон П.Трифонов написа:
Русе, писал съм го и това.
Помпа 1 трябва да е винаги с мааалко по голям дебит от помпа 2.
Не е моята топла вода, прочел съм го. При мен се получи случайно, после прочетох. Не съм си пипал настройките на помпите откак ги пуснах.
Ако има 10 радиатора 5 вата няма да са достатъчни. Сичко зависи от "конкретиката"
Аз имам точно 10 радиатора и 2 лири и стига, ама имам и два етажа над котела. По принцип инсталацията си ми върви на гравитация, помпата единствено трябва да преодолее пружината на възвратната клапа и да осигури дебит. Ако намаля на 0.7 метра напора помпата не може да преодолее клапата и само шуми пружината. :partyman:
Evgeniy - майстор
пон дек 10, 2018 11:01 pmТрифон П.Трифонов написа:
Щом има помпа 3 и е на връщащата......
Помпа 2 какво прави?
Ако отвориш първа страница, ще видиш, че има помпа 3 и помпа 1. Помпа 2 просто липсва в схемата, която и ти каза че си повторил.

GNT, по- силната помпа не е дето изкарва от буфера, а дето вкарва от котела в него - на малкия кръг, или помпа 1 в оригиналната схема.
пон дек 10, 2018 11:32 pmEvgeniy написа:
пон дек 10, 2018 11:01 pmТрифон П.Трифонов написа:
Щом има помпа 3 и е на връщащата......
Помпа 2 какво прави?
Ако отвориш първа страница, ще видиш, че има помпа 3 и помпа 1. Помпа 2 просто липсва в схемата, която и ти каза че си повторил.

GNT, по- силната помпа не е дето изкарва от буфера, а дето вкарва от котела в него - на малкия кръг, или помпа 1 в оригиналната схема.
Ясно. Без да гледам, грешката е моя.
За мен помпа 1 е котелен кръг, помпа 2 радиаторен.

Русе, този път забравих да напиша- Освен в някои специални случаи.
Имаш ли трипътен на малкия кръг и байпас на помпата?
gnt69 - майстор
пон дек 10, 2018 11:32 pmEvgeniy написа:
пон дек 10, 2018 11:01 pmТрифон П.Трифонов написа:
Щом има помпа 3 и е на връщащата......
Помпа 2 какво прави?
Ако отвориш първа страница, ще видиш, че има помпа 3 и помпа 1. Помпа 2 просто липсва в схемата, която и ти каза че си повторил.
GNT, по- силната помпа не е дето изкарва от буфера, а дето вкарва от котела в него - на малкия кръг, или помпа 1 в оригиналната схема.
Аз съм сигурен че скоростта на помпата ти изравнява температурите. Пробвай намали на минимум.
gnt69 - майстор
пон дек 10, 2018 11:37 pmТрифон П.Трифонов написа:
Русе, този път забравих да напиша- Освен в някои специални случаи.
Имаш ли трипътен на малкия кръг и байпас на помпата?
На малкия кръг имам ESBE TV60 и никакви байпаси и кранове през които се регулира дебита. Вентила знае какво прави. Помпата на малкия кръг е сложена на мах и като запали вдига 70-72 градуса и там работи без значение че се връща вода от долната част на буфера 20-30 градуса.
пон дек 10, 2018 11:46 pmgnt69 написа:
пон дек 10, 2018 11:37 pmТрифон П.Трифонов написа:
Русе, този път забравих да напиша- Освен в някои специални случаи.
Имаш ли трипътен на малкия кръг и байпас на помпата?
На малкия кръг имам ESBE TV60 и никакви байпаси и кранове през които се регулира дебита. Вентила знае какво прави. Помпата на малкия кръг е сложена на мах и като запали вдига 70-72 градуса и там работи без значение че се връща вода от долната част на буфера 20-30 градуса.
Твоя вентил го знам. Като термостата на нисана ми е.
Ако горелката ти е 20 киловата, дебитът на помпата е 0.86 к.м на час.
За 30 почти 1.3
От как съм запалил, по ниска температура, в долната част на буфера от 38 градуса не съм виждал и това е в топлите дни с редки включвания на горелката.
Инак, Есбето си знае работата.
gnt69 - майстор
пон дек 10, 2018 11:55 pmТрифон П.Трифонов написа:
От как съм запалил, по ниска температура, в долната част на буфера от 38 градуса не съм виждал и това е в топлите дни с редки включвания на горелката.
Инак, Есбето си знае работата.
Сега съм го нагласил че студено да пали на 44 горна, преди студа палеше когато горе е 38. Долната температура сега пада на около 30 градуса, а преди на около 25 долу, а вентила си работи като часовник бахти и желязото. Тука чета за някакви с пълно отделяне с непълно, пък кран за регулиране на дебита.
Evgeniy - майстор
пон дек 10, 2018 11:46 pmgnt69 написа:
Помпата на малкия кръг е сложена на мах и като запали вдига 70-72 градуса и там работи без значение че се връща вода от долната част на буфера 20-30 градуса.
Ами и моята е на мах ама като наближи градусите горе, котела отива на 76* и минава на 2 и на 1. Ако намаля помпата, няма да може да усвоява мощността и много бързо ще отива на 2 или 1 и ще работи доста по-дълго.
gnt69 - майстор
вт дек 11, 2018 12:09 amEvgeniy написа:
Ами и моята е на мах ама като наближи градусите горе, котела отива на 76* и минава на 2 и на 1. Ако намаля помпата, няма да може да усвоява мощността и много бързо ще отива на 2 или 1 и ще работи доста по-дълго.
Намали помпата която вади вода от буфера и праща към радиаторите. Не знам може и серпентината да те бърка, по трудно усвоява през нея. Аз грея директно водата.
Евгени, намали и подаваната мощност.
Гошо, ако не бъркам, е прав. Серпентината е по бавна от общата вода.
Пример:
–имаш мощност 20 киловата.
–помпа малък кръг 875 л.ч
–помпа голям кръг 850 л.ч
Гледал си схемите, там има и дебити.
Ако радиаторния кръг е с голямо хидравлично съпротивление, бе голяма работа, нагласяш му помпата колкото иска, после вдигаш заданието на котелната. Инак аномалии. Сичко са обръща с главата надолу.
Според мен е грешка да си държите помпите на макс. Май от това е "проблема" на Евгени.
Тогава тя не подава излишното в буфера, а излишно върти в радиаторите.
Бе я си прегледайте записките!
  • 1
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: