• 1
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • 85
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
radius - майстор
Според мен е правилно, макар че моята май искаше 3кв.м. серпентина (пак е 9кВ). И оптималната работа на машината е доста чувствителна към площта на серпентината, въпреки че 2.4 е близо до 3.
LazarGanev - "Велик майстор"
чет юли 08, 2021 9:42 pmbialk написа:
Здравейте,
Правилно ли е да се монтира термопомпа моноблок 9 кв/ч към долната серпентина на буферен съд 500 литра (площ на серпентинага 2.4 кв.м) с цел да се използва по-малко пропилен гликол вместо да се пълни с него цялата система плюс буфера?
Абсолютно неправилно!
bialk - специалист
Добре, дайте идея как да разделя малкия кръг с пропилен гликол от големия с вода? Обратното няма ли да стане - с по-малък буфер и да ползвам серпентината за големия кръг с вода? Или обезателно трябва да се пълни цялата система с ПГ? Тези моноблокове май не са за нашите зими.
LazarGanev - "Велик майстор"
Единият вариант е с топлообменник - при избор на подходящ съм докарвал загуба не повече от 1-1,5 градуса. Принципно при работеща ТП няма никаква опасност от замръзване. Проблема е ако спре тока при минусови температури. И там има различни варианти - пълнене с разреден ПГ на системата и после източване на ТП от предварително подготвени кранове, , хибридна система, т.е. осигуряване на циркулация на топла вода от друг източник на газ, пелети, твърдо гориво и т.н.
radius - майстор
Аз исках да вкарам ТО вътре в котелното, щеше да се удължи фреоновия път под 1м, но не съм наясно дали нещо ще се промени в работата на машината. Иначе това е най-качествения вариант, според мен.
bialk - специалист
нед юли 11, 2021 6:24 pmLazarGanev написа:
Единият вариант е с топлообменник - при избор на подходящ съм докарвал загуба не повече от 1-1,5 градуса. Принципно при работеща ТП няма никаква опасност от замръзване. Проблема е ако спре тока при минусови температури. И там има различни варианти - пълнене с разреден ПГ на системата и после източване на ТП от предварително подготвени кранове, , хибридна система, т.е. осигуряване на циркулация на топла вода от друг източник на газ, пелети, твърдо гориво и т.н.
За такъв топлообменник ли става въпрос?

Прикачен файл

20210721_164602.jpg
LazarGanev - "Велик майстор"
Да, такъв тип, но точно този не е подходящ, много е малък
bobodebeliq - помощник
Миналата година помогнахте много да си вържа правилно пелетната печка и трипътният винтил. Тази година преработването на отоплителната инсталация продължава с разширяване - ще добавям един радиатор. В момента инсталацията е стара и е на метални тръби и се зачудих дали да не ги сменя с pex-al-pex с затягащи фитинги, че няма от къде да взема преса за прес фитинги.
Проблема е следният - навсякъде по магазините продават кангали от тръби по 100 и 200 метра или пръчки от по 5 метра, а на мен ми трябват ~50м тръба. И сега ако купя 100 метра ще се чудя останалите 40-50 какво да ги правя, а пък пръчките не са хава щото ще трябва да дам бая пари за допълнителни муфи. Имате ли идея дали някъде не може да се намери 50м кангал? За пловдив става въпрос, може всъщност и от друг град с доставка ако се намери
LazarGanev - "Велик майстор"
Питай в някоя инсталаторска фирма, ще ти дадат
speka_rs - майстор
нед авг 29, 2021 8:52 ambobodebeliq написа:
Миналата година помогнахте много да си вържа правилно пелетната печка и трипътният винтил. Тази година преработването на отоплителната инсталация продължава с разширяване - ще добавям един радиатор. В момента инсталацията е стара и е на метални тръби и се зачудих дали да не ги сменя с pex-al-pex с затягащи фитинги, че няма от къде да взема преса за прес фитинги.
Проблема е следният - навсякъде по магазините продават кангали от тръби по 100 и 200 метра или пръчки от по 5 метра, а на мен ми трябват ~50м тръба. И сега ако купя 100 метра ще се чудя останалите 40-50 какво да ги правя, а пък пръчките не са хава щото ще трябва да дам бая пари за допълнителни муфи. Имате ли идея дали някъде не може да се намери 50м кангал? За пловдив става въпрос, може всъщност и от друг град с доставка ако се намери
При нас в Русе си режат на колкото им кажеш. Ама помисли дали не искаш да си направиш системата със ППР. Да не ти побелее косата със тези гайки.
  • 1
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • 85
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: