• 1
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
g.gushterov83 - специалист
вт ное 20, 2018 10:06 pmgnt69 написа:
То не е за тока. Аз съм сложил такава умна помпа Wilo stratos pico която си отчита тока, за целия минал сезон беше 7 киловата. В буфера има определено количество топлина и тя се загубва ако претопляш някоя стая.
...
Аз например съм вземал ББойл и съм доволен. Добавих ме малко датчици и сега всичко ми е ясно къде е топло, колко време е горяло, има ли топла вода в бойлера, колко е температурата в буфера.
Същата помпа ми препоръча колега. Няма как да претопля стаите - електронните термоглави съм ги регулирал и държат 22 градуса безотказно в часовете на комфорт. Две от главите са Лидълски, останалите са MAX! с възможност за управление по Интернет.
ББойл-а и на мен ми е на сърце, но не е приложимо при мен - всяка стая си има индивидуален план за отопление и трябва да си го нося в джоба - където съм аз там и термостата.
Трифон П.Трифонов написа:
Ще работи, естествено и без трипътен. Той и контролера му са нужни заради възможността за еквитермично регулиране на отоплителната вода и за коНфорт.
Не казваш защо ти е буфер и как ще работи горелката.
Крана, на малкия кръг, между трипътния термостатичен и филтъра, го премести между термостатичния и буфера!
Благодаря за мнението, Трифонов. КоНфорта го осигуряват термоглавите, това не е проблем.
Буфера ми трябва, защото 20-ката ми идва голямшка за моите 130-140 квадрата, които освен това не е необходимо да се топлят едновременно, особено след като сложих вътрешна изолация и вдигнах Виадруса на кутия. Дори и в момента при температури целодневно в диапазона 0-5 градуса си крета на 5-6kW и по-малко, което си не е работа. Пък няма как да изгася, че сме с бебе...
Крана в момента е сложен така, но определено има логика в това, което казваш, ще го преместя при преправянето на инсталацията с едното.
speka_rs - майстор
Колега, защо не последваш оригиналаната схема от Херц? Те хората знаят какво да покажат, аз в къщи дори съм си сложил един кран в повече между трипътния и и филтъра. По този начин лесно си чистя филтъра и бързо го обезвъздушавам след това.
Жако - специалист
Зравейте аз съм от скоро във форума заитерисова ме този буфер?
Икам да питам на обикновенна гравитачна система на която има и помпа може ли да се свърже по простичко този буфер и ще има ли икономия на гориво от колкото е било до сега по обикновен начин.
Имам десет радиатора с термо глави и бойлер свързан като радиатор, искам да кажа че няма никакви екстри, следя го като се стопли водата спирам един от крановете на бойлера.
И за бойлела щях да питам как да се прееустрои захранването му че да не се охлажда когато котела огасне.
Гущеров, Лазар е дал пример за работеща бюджетна схема.
Ще си купиш от Интиела контролер за буферен съд! Той ще ти пали и гаси горелката.
Свързва се на входа за СТ, в ляво, най далеч от теб. Настройката на температурата в долната част можеш да си правиш, но е почти без значение, защото педя по нагоре водата е загрята до температура и над на трипътния на котела. Сега съм задал 55 горе 55 долу. Горелката гаси на 64 горе 55 долу. Трипътния е на 60. Контролера на буфера гаси до минутка след постигане на заданието, а помпата върти още 5 или ...10 мин. ли беше? Това е достатъчно да превърти водата и да изравни температурите. При задание на високи температури нещата са малко по различни.
Поръчвай максимално голям буфер!
Ръсни още 100-150 лв. за трипътен мотор вентил. Нека го има гол голеничък на тръбата. Като или ако решиш, ще му купиш мотор и контролер /ползвам пак на Интиел/. Пари си е буфера, писах го като Минус, на предната страница.
Ако си направиш инсталацията От-До, ще имаш едно голямо Сейко, в къщата и ще се дразниш, че трябва да му слугуваш, с някакви пелети и пепел. След няколко години, може да се окаже, че не е било нужно, ама знае ли човек?!!
Помпа отопление трябва да спира само когато няма нужда от отопление, а това е през лятото. Не може всички глави да ти затворят едновременно и на 100%. Не съм монтажник или специалист, само така си мисля. Застои ли водата- изстива, а това кара стрелката на термометъра да трепти.
На 1ва страница, Антон е дал "опростена" схема, но с необходимия хардуер. Дал е нещо много ценно и образователно - Дебитите. ...и потоците.
Всеки сам избира пътя към комфорта, като отчита и се съобразява с приоритетите. Успех и здраве!

Шпека /speka_rs/, качи я тая схема, на Херц, че сутрин ми е трудно издирването! Благодаря!

Жако, вече съм изразходван емоционално, та ако не се включи колега, по натам ще е.
.....оффф, вече не обещавам. Поздрави!
Evgeniy - майстор
вт ное 20, 2018 10:35 pmg.gushterov83 написа:
останалите са MAX! с възможност за управление по Интернет.
...
Буфера ми трябва..
g.gushterov83,
Радвам се да видя още един колега с MAX! Eq3.
Направих контролер, който чете MAX! и управлява горелката по критерии:
- % затворени глави
- температура в долния и горния край на буфера
- корекция по външна температура

Погледни в темата за температурен мониторинг. Мога да помогна ако решиш да ползваш нещо подобно.
ср ное 21, 2018 9:18 amEvgeniy написа:
вт ное 20, 2018 10:35 pmg.gushterov83 написа:
останалите са MAX! с възможност за управление по Интернет.
...
Буфера ми трябва..
g.gushterov83,
...
Направих контролер, който чете MAX! и управлява горелката по критерии:
- % затворени глави
- температура в долния и горния край на буфера
- корекция по външна температура
Евгени, това вече е висш пилотаж. Де да имах способности да си правя контролер, телефон, кола...по свой образ и подобие!!!
g.gushterov83 - специалист
ср ное 21, 2018 6:38 amТрифон П.Трифонов написа:
Гущеров...
Трифонов, отново ти благодаря за вниманието. За същия контролер мисля и аз на база мненията от тук, освен ако не се видя много айляк да си го направя сам. Информацията за работните температури е полезна, няма да откривам топлата вода и в пряк и преносен смисъл, при положение, че при теб работи.
Буфера ще е поръчков заради особеностите на местоположението. Към момента го виждам към 800-850 литра, ще померя и посмятам още малко в опити да го докарам до 1000 пък да видим.
Вероятно си прав и за трипътния. Кажи модела на твоя пък ще го мисля до пролетта, със сигурност няма да е приятно да се преправя после пак. 100-150 лв. не са малко, но на фона на цената на една инсталация са си капка в морето.
Evgeniy написа:
...Направих контролер, който чете MAX! и управлява горелката по критерии:
- % затворени глави
- температура в долния и горния край на буфера
- корекция по външна температура

Погледни в темата за температурен мониторинг. Мога да помогна ако решиш да ползваш нещо подобно.
Благодаря, Evgeniy. Щом е за "човъркане" определено имам интерес. На малко по-свободно време ще прегледам темата и ще те потърся за съдействие. Иначе главите са чук, аз много си ги харесвам.
speka_rs написа:
Колега, защо не последваш оригиналаната схема от Херц?
Дали ще е удобно да я качиш тази схема, както помоли Трифонов? Аз потърсих, вярно че не особено задълбочено, но без резултат.
ср ное 21, 2018 6:14 pmg.gushterov83 написа:
...
Смесителни ротационни вентили COMPACT със задвижка компакт.
Ползвам вентил на цол и пропорционална задвижка.

Honeywell трипътен смес. в-л 1'' V5433A1049 71.55 лв 85.86 лв
Honeywell сервомотор M6063L1009 166.33 лв 199.60 лв
Контролера е ок 200 е той.
Вентила се оказа по евтин. Можеш да си настройваш смесването /температурата/ ръчно, а после ако решиш да добавиш задвижка. В зависимост каква си избереш, можеш да я управляваш и с обикновен термостат за 20 лв., който пак трябва да настройваш ръчно, но е малко по добре, щото ще компенсира променящите се нужди от отопление.
g.gushterov83 - специалист
ср ное 21, 2018 7:21 pmТрифон П.Трифонов написа:
...
Благодаря! Май наистина на първо време ще е вентила, пък като стана голям и задвижка :-D
ср ное 21, 2018 7:30 pmg.gushterov83 написа:
ср ное 21, 2018 7:21 pmТрифон П.Трифонов написа:
...
Благодаря! Май наистина на първо време ще е вентила, пък като стана голям и задвижка :-D
Гъбаркаш ма нещо, ш'са уплача на арменския поп.

Тури го вентила, даже не са 150, няма и 90. Къде не са отишли, както рече. Може и така да си отиде, ако конюнктурата са издуха, може и да надградиш.
  • 1
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: