• 1
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 89
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
съб апр 02, 2022 6:51 pmДдк написа:
Благодаря, Тея от магазина ме кръщават ,че с 200л. буферен съд щяло да стига..(може би защото ме офертираха за термопомпа ). :?
Абсолютно няма нужда от по-голям буфер за пелетен котел. Шпека си мислеше вероятно за пиролизен котел - тогава наистина има нужда от 1000л буфер. Без буфер също става, ако има поне бойлер
съб апр 02, 2022 7:01 pmLazarGanev написа:
съб апр 02, 2022 6:51 pmДдк написа:
Благодаря, Тея от магазина ме кръщават ,че с 200л. буферен съд щяло да стига..(може би защото ме офертираха за термопомпа ). :?
Абсолютно няма нужда от по-голям буфер за пелетен котел. Шпека си мислеше вероятно за пиролизен котел - тогава наистина има нужда от 1000л буфер. Без буфер също става, ако има поне бойлер
Да, и 200л. бойлер ще има ...сега ще трябва и да измисля тези помпени групи....Че вкъщи сме с проста система. :lol:
speka_rs - майстор
съб апр 02, 2022 7:01 pmLazarGanev написа:
Абсолютно няма нужда от по-голям буфер за пелетен котел. Шпека си мислеше вероятно за пиролизен котел - тогава наистина има нужда от 1000л буфер. Без буфер също става, ако има поне бойлер
Зависи каква е идеята на буфера:
- Ако се ползва за хидравличен изравнител добре да е 200 л или по малко
- Ако буфера е буфер за пелетен котел и искаш този пелетен котел да не пали и гаси повече от 2-3 пъти на ден. Експериментирах с 500 л на етаж от къща 120 м2 с добра излоция и 20 кВт Грейко, като стане студено под - 5 градуса 3 паления на ден са на кантар. След като минах на 1000 л, тогава вече се налюдаваше ефекта да може да работи по 1-2 пъти на ден и да е комфортно.

п.с. някой някъде беше написал, че за пелетен котел се искат 25 л/кВт, а за твърдо горивен котел - по 50 л/кВт.
Ще си позволя една лека вметка.
Рядкото палене си има негатив, който е далеч от споменатият комфорт, макар да се отнася за работата на котела.
Всяко палене, на студен котел, е свързано с конденз задължително, независимо, че е монтиран антикондензен вентил.
Ако човек знае какво прави, може да "намали" буферната част, но не може да я увеличи.
Christo - майстор
Имам буфер 800л. и група Ладдомат между него и котела. Групата е направена така, че и при не работеща помпа има слаба циркулация на вода между котела и буфера. Котелът стои на 50 градуса при спряла горелка по 12 часа.
Интересно!
Това означава, че дори за 12 часа, в долната част на буфера, Т на течността не пада под 50 градуса. Котел и буфер само за себе си ли работят?

Възможно е, но при нетипични условия.
a44o - напреднал
Здравейте знаещи майстори!
Предстои ми обновяване на ОИ,моля ви дайте мнение
дали е обосновано закупуване на буфер с една серпентина за солар.Като с буфера освен ОИ да топля и съществуващи два бойлера с по една серпентина.
Разбира се през зимата не само от солара ( хаха)
а и от съществуващия котел на твърдо гориво.
Дали в бъдеще когато дойде и “евтиния” азерски газ
и премина на отопление с газ всичко това ще ми върши ефективна работа!
Благодаря ви предварително!
шоп - майстор
чет май 05, 2022 9:48 pma44o написа:
Здравейте знаещи майстори!
Предстои ми обновяване на ОИ,моля ви дайте мнение
дали е обосновано закупуване на буфер с една серпентина за солар.Като с буфера освен ОИ да топля и съществуващи два бойлера с по една серпентина.
Разбира се през зимата не само от солара ( хаха)
а и от съществуващия котел на твърдо гориво.
Дали в бъдеще когато дойде и “евтиния” азерски газ
и премина на отопление с газ всичко това ще ми върши ефективна работа!
Благодаря ви предварително!
Моя съвет е да си купиш твърдо гориво за 2-3-5 сезона напред, че докато дойде "ефтиния" г.з буфера ако не е от неръждаема стомана ще е протекъл и за скрап:-(

Като цяло в момента инвестицията в газов котел е като да си купиш фабрика на 08.09.1944год.
За съжаление се опасявам, че станалите модерни напоследък ТП поради липса на ток или режима на същя също могат да се окажат лоша инвестиция, ако няма бекъп вариант.
a44o - напреднал
съб май 07, 2022 2:06 pmшоп написа:
чет май 05, 2022 9:48 pma44o написа:
Здравейте знаещи майстори!
Предстои ми обновяване на ОИ,моля ви дайте мнение
дали е обосновано закупуване на буфер с една серпентина за солар.Като с буфера освен ОИ да топля и съществуващи два бойлера с по една серпентина.
Разбира се през зимата не само от солара ( хаха)
а и от съществуващия котел на твърдо гориво.
Дали в бъдеще когато дойде и “евтиния” азерски газ
и премина на отопление с газ всичко това ще ми върши ефективна работа!
Благодаря ви предварително!
Моя съвет е да си купиш твърдо гориво за 2-3-5 сезона напред, че докато дойде "ефтиния" г.з буфера ако не е от неръждаема стомана ще е протекъл и за скрап:-(

Като цяло в момента инвестицията в газов котел е като да си купиш фабрика на 08.09.1944год.
За съжаление се опасявам, че станалите модерни напоследък ТП поради липса на ток или режима на същя също могат да се окажат лоша инвестиция, ако няма бекъп вариант.
Благодаря ти за отговора!
Да буфера ще е неръждавейка но въпроса ми беше
дали ще е ефективно през лятото като топля него със
слънцето,а после индиректно и двата бойлера.
За горивата е ясно,че всичко стана мазало,но трябва
с нещо да стопляме домовете си.
съб май 07, 2022 10:36 pma44o написа:
...въпроса ми беше дали ще е ефективно..като топля него със
слънцето,а после индиректно и двата бойлера.
Баси чаршафа!!!
Добре ли е така, както съм цитирал?!! Беше, но редактирах

След като бойлерите ти са с по една серпентина, нямаш удачен вариант, да ги топлиш от панели и котел, без буфер.

Дали ще е ефективно- не, малко по неефективно ще е.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на вт май 10, 2022 8:18 am, променено общо 1 път.
  • 1
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 89
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: