• 1
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gnt69 - майстор
вт дек 11, 2018 12:24 amТрифон П.Трифонов написа:
Според мен е грешка да си държите помпите на макс. Май от това е "проблема" на Евгени.
Тогава тя не подава излишното в буфера, а излишно върти в радиаторите.
Бе я си прегледайте записките!
Ако намаля помпата почва да вдига температура котела, не е голяма драма ще намаля хистерсисите на 3-2 и 1 на 1 градус и ще работи. Иначе сега си прави гаргара през малкия кръг.
Аз моята схема съм я правил по тоя клип.
ЦЪК[/youtube]
Evgeniy - майстор
За мощността може би си прав. Откакто пуснах ламбда контрола, ако му идват пелетите в повече, си вдига въздуха сама и ги "оползотворява"

Има и две особености при мен.
Аз съм с трипътен вентил, управляван от стаен термостат пропорционално-интегрално и ако се повиши темппературата си затваря повече.
Излишното в радиаторите вдига не повече от 6-8 десети повече от зададеното, и то когато котела е на 76*.

Другото е, че горелката гори в "саркофаг" от керамични плочи - горе, встрани и отпред донякъде е керамика и тя е нажежена, така че отдава топлина и след спиране на горелката. Предполагам това кара помпата да се включва периодично няколко пъти докато спре напълно.
вт дек 11, 2018 2:31 pmEvgeniy написа:
За мощността може би си прав. Откакто пуснах ламбда контрола, ако му идват пелетите в повече, си вдига въздуха сама и ги "оползотворява"

Има и две особености при мен.
Аз съм с трипътен вентил, управляван от стаен термостат пропорционално-интегрално и ако се повиши темппературата си затваря повече.
Излишното в радиаторите вдига не повече от 6-8 десети повече от зададеното, и то когато котела е на 76*.

Другото е, че горелката гори в "саркофаг" от керамични плочи - горе, встрани и отпред донякъде е керамика и тя е нажежена, така че отдава топлина и след спиране на горелката. Предполагам това кара помпата да се включва периодично няколко пъти докато спре напълно.
С подобно управление съм и аз. Пусни на ЛС инфо за ламбда контрола, ако искаш де!
За саркофага на горелката ... и това е интересно. В какъв котел е, че не мога да помня и как е направен. Пак на ЛС, че да не боде модератора, да .. ...!
Evgeniy - майстор
Всъщност "проблемът" се проявява по-силно, когато къщата е стоплена и няма консумация от радиаторите - първото затопляне от снощи.
Когато си има нужда от топлина, това не е така очевидно - второто затопляне от днес:

Прикачен файл:
Capture.JPG
Capture.JPG (29.67 KиБ) Видяна 2252 пъти


Мисля, че се усещам за причината долния край на буфера да се стопли повече от горния снощи.
Имам директна линия към серпентината на бойлера, но връщащата е през радиаторния щранг. Така от бойлера се връща вода с висока температура и влиза в буфера долу, а сензора е близо до тръбата.
вт дек 11, 2018 5:10 pmEvgeniy написа:
Всъщност "проблемът" се проявява по-силно, когато къщата е стоплена и няма консумация от радиаторите - първото затопляне от снощи.
Когато си има нужда от топлина, това не е така очевидно - второто затопляне от днес:


Capture.JPG



Мисля, че се усещам за причината долния край на буфера да се стопли повече от горния снощи.
Имам директна линия към серпентината на бойлера, но връщащата е през радиаторния щранг. Така от бойлера се връща вода с висока температура и влиза в буфера долу, а сензора е близо до тръбата.
Като си огледаш инсталацията, ще ти дойде.
Въртеше ми се нещо лира без кран, а то излезе подобно.
Пак са оказах прав. Не е напусто четенето на форума както се чете Библията.
А колеги някой ще ми каже ли какъв буферен съд да сложа на термопомпа 12 кв. и какво друго ще мо е нужно. Че само за горелки пише и незная какво ще ми трябва.
шоп - майстор
пет дек 14, 2018 10:06 pmtitolqra написа:
А колеги някой ще ми каже ли какъв буферен съд да сложа на термопомпа 12 кв. и какво друго ще мо е нужно.
При буферите важи принципа на Мечо Пух: "колкото повече...."

При така зададен въпрос и при толкова мижава информация" толкова отговор.

П.П. Прилагам моята диаграма на тактуване или циклене.
ТП вода/вода, обща мощност 27-30 киловата
Къща 3 етажа общо 300м2 РЗП, изолация външна 5 см стиропор, ПВЦ дограма, таван с 40-70 см вата
Има и рекуперация на вентилацията. Температура навсякаде 25-26 градуса.

Прикачен файл

proSmart_chart (1).PNG
proSmart_chart (1).PNG (115.89 KиБ) Видяна 2139 пъти
Korohulio - специалист
Здравейте,
Моля за малко помощ относно моя казус:
Тази година си взехме селска къща. Къщата е с 3 стаи, коридор и баня т.е. около 70-75 квадрата, без изолация, северните и вътрешните стени са кирпич, а останалите външни от малките тухли. Дограмата е сменена с ПВЦ, но едвали е много качествена. На пролет ще започвам ремонт, но желая преди това да прекарам тръбите за отоплението за да не се налага да преправям. Семейният съвет реши да пробваме да се отопляваме с камина с водна риза, дори вече закупихме такава /за вграждане/ - 35 киловата. Идеята да вземем толкова голяма бе, че ще "разширяваме" квадратирата на къщата т.е. смятаме да изградим стаи за гости, механа, всекидневна т.е. общата площ да стане около 200 квадрата. Реално разширението ще е по- скоро преправяне на сеновал и други помешения.
След дълго четене по форума се спрях на следното решение:
За първата зима ще отоплявам само наличните стаи, като целта си мисля да взема буфер 1000 литра. Системата ще е отворяна.
Реалко нужните ми киловати са около 12 - 15 максимум за 4 радиатора и бойлер със серпентина. Системата ще изпълня по схемата от първата страница. Смятам да поставя и термоглави на радиаторите /за температурен конфорт/ и някакво управление на бойлера да затваря ако температурата на водата падне.
Моята идея е, камината да гори вечер около 2-3 часа /вечер ще отиваме там след 19:00 часа и мисля да и направя едно зареждане и толкова/ т.е. при стоплянето на радиаторите цялата енергия да отива в буфера и след загасването на огъня да черпя от него за през нощта.
Как ви се струва идеята и ще се получи ли?
нед дек 30, 2018 7:10 amKorohulio написа:
Здравейте,
...
Моята идея е, камината да гори вечер около 2-3 часа /вечер ще отиваме там след 19:00 часа и мисля да и направя едно зареждане и толкова/ т.е. при стоплянето на радиаторите цялата енергия да отива в буфера и след загасването на огъня да черпя от него за през нощта.
Как ви се струва идеята и ще се получи ли?
Това, последното, силно ме съмнява.
На хартия изглежда да станат нещата. Смятам я 3 часа Х 30 киловата, демек ши стопли къщата и 1000л буфер. Това до 23.00, да речем. После имаш едни ок. 50 киловата използваеми от буфера.
Това при условие, че си го загрял до 90 градуса. Ши стигнат до сабалям.
Да, ама на хартия е едно, а другото е кофти.
КПД на печката, дървата кви са. Трипътен за печката не спомена. Ако го няма, докато да земе да върне топла вода, от радиаторите, горенето, катраните.....работата е кофти за циклично припалване.
С едно зареждане???!!! Ползвал ли си печка с водна риза? ....въобще печка на дърва? Сухата бачка по различно де.
Що не се насочиш към котел?
шоп - майстор
нед дек 30, 2018 2:43 pmТрифон П.Трифонов написа:

Що не се насочиш към котел?
+1 към идеята за котел, но питащия вече е купил камината :?

По принцип ако мине на нискотемпературно отопление от типа водно подово и/или конвектори би могло да стане. Така ако зареди 1000 литра буфер до 80 може да го охлади до 30.
90 градуса е прекалено висока и оптимистична цел и то с камина 35 киловата. Дървата трябва да са с под 20% влажност, огняра да е на пост като при парен локомотив, а димоотвода ще е червен :lol:

И другото още по-важно според мен. Изолация!

Изолацията на една 70-75м2 едноетажна къща е първото нещо, което трябва да се направи. Тогава нама да говорим за 12-15 киловата, което е абсурден разход за толкова малка къща.

Успехи!
  • 1
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: