• 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Вичи - специалист
emilvelkov73 написа:
Да ама аз имам само 1 вход и изход в буфера като изключим серпентините.
Мисля няма как да вържа котела и инсталацията на тези вход и изход.
Можеш да пригодиш бойлера да работи като буфер по следния начин:
- Системата трябва да има два или три кръга със съответния брой помпи. Ако нямаш БГВ свързваш буфера успоредно на радиаторите с два тройника, ако имаш, по-добре с колектори и пак паралелно буфер - котел - бойлер - радиатори. Малък кръг - котел буфер. Голям кръг - буфер радиатори. Ако искаш бойлера да се топли от буфера при спрял котел - помпа и на този кръг, ако ще ти е достатъчно да се топли само когато котела работи - помпа(ако искаш приоритет) или вентил със задвижка. Тук няма правилно - зависи от консумацията на топла вода и обема на бойлера.
- Забрави за серпентините - те служат да разделят топлоносители при необходимост - циркулираща вода, антифриз, БГВ. Отоплението със слънчеви колектори е възможно, но в Африка. Това, за което говори колегата - разтоварване на соларната система в буфера може да стане и през горната серпентина на бойлера.
- Трябват ти вход и изход (имаш ги) и две гнезда за датчици - едното максимално ниско, второто на 20 - 30 см от горния край, идеята е докато запали котела и загрее собствената си вода да има резерв в горния край на буфера.. Може да се опиташ да напъхаш долния датчик в долната серпентина, така че да стигне до най ниската и точка, ако на дъното и има вода ще отчита по-точно. За горния подходящо място е където пише тн. Хубаво е най-отгоре, на мястото на анода да монтираш обезвъздушител - ако помпите избутат въздух до там и остане на сухо ще корозира.
- Управление. Тук колегата
gnt69 написа:
Горелката командва помпа отопление от котела до буфера.
или греши или не го е свързал правилно. Интиелското управление има клеми за свързване на горелката и такива за помпата. След като спре горелката, помпата работи още 10 мин, за да се охлажда котела догаряйки. Има и лампички, които показват какво работи. Котела само на мощност близка до максималната, там е с най-добро КПД и on-off , хубаво е в началото на сезона някой с газ анализатор да ти го настрои за тази мощност, ако си с едни пелети за цялата зима. Радиаторната помпа се управлява спрямо това как се контролира температурата в стаите. Помпите трябва да са подбрани правилно, за да не се тегли вода от буфера докато работят едновременно.
- Изолацията на бойлерите по принцип е по-малка, защото работят на по-ниска температура. Добре е да сложиш допълнително още 5 см.
- Имай предвид, че буфера се пълни отгоре при работещ котел и отдолу при неработещ.
- Задължително сложи кранове на входа и изхода на буфера и понеже попита, винаги може да ги изолираш, като спреш единия. От това няма смисъл, но ако държиш да го правиш ще ти трябва заместващ хидравличен изравнител.
Има още доста неща, но предполагам, че ги знаеш, ако не питай.
gnt69 - майстор
Вичи написа:
- Управление. Тук колегата
gnt69 написа:
Горелката командва помпа отопление от котела до буфера.
или греши или не го е свързал правилно. Интиелското управление има клеми за свързване на горелката и такива за помпата. След като спре горелката, помпата работи още 10 мин, за да се охлажда котела догаряйки. Има и лампички, които показват какво работи.
Контролера на грейкото си командва чудесно помпа отопление. Типично горелката гори на 70 при зададени 75 и за около 20 минути се гаси със логиката на горелката, като свърши пламъка. Помпата спира на 62 градуса. Според мен не трябва да се скопява горелката от гасене и управление на помпа между котел и буфер. Иначе не споря моето свързване може и да не е най правилното но към днешна дата цепи градуса, каквото съм задал като параметри на палене и гасене го изпълняват и интиелския контролер и натурелата на горелката. :partyman:
Стоян Петришки - специалист
Здравеите имам въпрос. Възможно ли е са се върже буферен съд на инсталация изградена със хидеавличен изравнител, или трява изравнитела да бъде премахнат. Идеята е системата да работи по схемата на антон, Качвам една схема на инсталацията на която не са отбелязани крановете филтрите и възвратните клапи но ги има на всякъде.

Прикачен файл

17360714_1463417153679077_1089227341_n.jpg
17360714_1463417153679077_1089227341_n.jpg (36.42 KиБ) Видяна 2756 пъти
Вичи - специалист
stojan83 написа:
Здравеите имам въпрос. Възможно ли е са се върже буферен съд на инсталация изградена със хидеавличен изравнител, или трява изравнитела да бъде премахнат. Идеята е системата да работи по схемата на антон, Качвам една схема на инсталацията на която не са отбелязани крановете филтрите и възвратните клапи но ги има на всякъде.
Не е възможно. Изравнителя се явява байпас на буфера и водата ще циркулира през него.
Стоян Петришки - специалист
днес оглеждах инсталацията и няма да е проблем премахването на изравнитела.
Стоян Петришки - специалист
Има за продан бойлер на сънсистем 500 литра със пробита серпентина. Бпилера става за буфер някои ако се интересува да пише.
emilvelkov73 - специалист
gnt69 написа:
emilvelkov73 написа:
А как реши проблема с управлението на горелката суспенд и другите фактори?
Сега то командва ли нещо от помпите или не?
И аз гледах този интиелскя и ми харесва но не знам как да го направя да командва горелката със същото управление като твоето мисля-Натурела
Ами суспенда съм го сложил на 1 минута. Помпа отопление се командва от горелката и върти водата между котела и буфера, помпа бойлер се командва през помпа отопление ако има нужда от подгряване на водата в бойлера и е включена помпа отопление се взема захранване от нея, бойлера е 300 литра и винаги има вода за едно къпане.
Интиелския контролер следи зададените температури в буфера и пали и гаси горелката ако има нужда.
Отоплението на къщата е със стаен термостат който задейства друга помпа и вади вода от буфера.Като падне температурата в буфера интиелския контролер пали горелката и подгрява наново.
Сега пали по 1 път на ден. Зимата палеше по два пъти. :partyman:
Здравей,а би ли пратил твоите настройки на натурелката да видя как си настроил 3-те мощности освен суспенда.
Еднакви ли са за да работи на максимална мощност,че нещо не съм в час все още с това управление.
На колко градуса е горелката,на какви киловати показва че работи за да загрее тези 500 литра и за колко време горе долу?
Благодаря предварително.
gnt69 - майстор
emilvelkov73 написа:
Здравей,а би ли пратил твоите настройки на натурелката да видя как си настроил 3-те мощности освен суспенда.
Еднакви ли са за да работи на максимална мощност,че нещо не съм в час все още с това управление.
На колко градуса е горелката,на какви киловати показва че работи за да загрее тези 500 литра и за колко време горе долу?
Благодаря предварително.
Ами горелката съм я настроил да гори на 1 с кило пелети на час, 2 степен с 2.5 килограма на час, трета степен с 4 кила на час.Горя само слънчогледови пелети. Типично работи на 2. Температура на горелката е зададена на 75 градуса. На какви киловати не ми пише моето управление е старо. Но за снощи гледах да загрее буфера и да стопли къщата разхода е 8 килограма. Тая вечер още не се е палила, гледам водата в буфера е 55 градуса. Задал съм да пали на 44 градуса горна температура в буфера и да гаси 56 градуса като стане на долния датчик на буфера. Това се равнява на 73-74 горна температура. За около 3-4 часа зарежда буфера и поддържа 22 градуса в къщата после се гаси. Не мога да кажа колко отива само за затопляне на буфера защото винаги се включва и помпа отопление която топли къщата. Буфера ми е 1000 литра не 500.
emilvelkov73 - специалист
gnt69 написа:
emilvelkov73 написа:
Здравей,а би ли пратил твоите настройки на натурелката да видя как си настроил 3-те мощности освен суспенда.
Еднакви ли са за да работи на максимална мощност,че нещо не съм в час все още с това управление.
На колко градуса е горелката,на какви киловати показва че работи за да загрее тези 500 литра и за колко време горе долу?
Благодаря предварително.
Ами горелката съм я настроил да гори на 1 с кило пелети на час, 2 степен с 2.5 килограма на час, трета степен с 4 кила на час.Горя само слънчогледови пелети. Типично работи на 2. Температура на горелката е зададена на 75 градуса. На какви киловати не ми пише моето управление е старо. Но за снощи гледах да загрее буфера и да стопли къщата разхода е 8 килограма. Тая вечер още не се е палила, гледам водата в буфера е 55 градуса. Задал съм да пали на 44 градуса горна температура в буфера и да гаси 56 градуса като стане на долния датчик на буфера. Това се равнява на 73-74 горна температура. За около 3-4 часа зарежда буфера и поддържа 22 градуса в къщата после се гаси. Не мога да кажа колко отива само за затопляне на буфера защото винаги се включва и помпа отопление която топли къщата. Буфера ми е 1000 литра не 500.
Мерси,а може ли малко по пдробно как задаваш тези килограми на час,ако можеш качи снимка таблицата с настройки,бойлер топлеше ли че не помня и ако да,от къде/ котел или от буфера/
g.botev - напреднал
Здравейте,

искам да Ви помоля да ме ориентирате към схема как мога да свържа 2 буфера паралелно!

Имам 2 бойлера по 500 литра и ми се ще да се преработят и да ги ползвам като буфер за 32 kw-това система.

Има няколко коментара в темата, че е възможно, но не и схема. Нямам представа, дали между тях трябва да има помпа примерно, защото знам ли някак трябва да има поток между двата а помпата на малкия кръг не знам дали ще се справи.

Също така в кой буфер да направя изходите към системата? Към по-далечния предполагам?

Благодаря за съдействието!
  • 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: