• 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Стоян Петришки - специалист
Здравеите решил съм да права буферен съд около 500 литра. Някои знае ли със кава дебелина трява да е ламарината. Мисла да ползвам около 2.5мм дебелина дали ще е достатъчна?
шоп - майстор
Щом имаш такава ще стане.

3-4 мм е по-лесна за заваряване и ще е по-дълговен. Ако се раздува ще го усиулиш и така.
emilvelkov73 - специалист
turistak написа:
AntonBM написа:
turistak написа:
Отдавна искам да разбера каква е идеята на буферните съдове без серпентина? Дали може някой да обясни?
По-верният въпрос е защо са необходими буфери със серпентина?
В буфера се съхранява топлоносител най-често вода, който може да замръзне. Ако буфера се комбинира със слънчева инсталация или чилър (климатик въздух/вода), те се пълнят с антифриз, за да не замръзват, скъпо e целият обем на буфера да е запълнен с антифриз. За това тези съоръжения е по-добре да се свържат с буфера през серпентина. Също така има буфери, които имат серпентина за БГВ (битова гореща вода) – при тях водата за къпане минава през серпентина. Само тази серпентина е на високото ВиК налягане – прави се проточно загряване на водата за къпане.
Иначе 2-те схеми по-горе са за буфери без серпентина.
Схемите с 1 помпа са по-прости от дадените по-горе. В моите схеми, инсталацията и буфера са свързани паралелно към котела. Ако се свържат последователно, помпата на котела може да превърта водата едновременно през всичко и може да отпадне втората помпа. Проблемно става това, че за да се консумира топлината от буфера до край трябва тази помпа да върти, дори когато водата в котела е с по-ниска температура. Т.е. губи се защитата по температура на котела. Има и други възможни схеми на монтаж. Буфера е „екстра”, която може да се ползва по много начини, серпентините дават още наколко възможни начина за свързване.
:prayer:
Привет,ако не те затруднява много,може ли да ми пратиш някоя схема за буфер със серпентина,че с такъв разполагам.
Идеята ми е да може да работи котела ,както с буфер така и без,може би с нещо като байпас,не знам какво и как да командва двете помпи? Дали управлението на горелката Натурела или някакви други варианти?
Ще съм ти много благодарен.
Стоян Петришки - специалист
шоп написа:
Щом имаш такава ще стане.

3-4 мм е по-лесна за заваряване и ще е по-дълговен. Ако се раздува ще го усиулиш и така.
Здравеи нямам никаква ламарина тепърва ще се копува за другия отоплителен сезон. По принцип не ми е проблем заваряването въпроса е с каква дебелина ще е наи удачно въпроса е че ще трява да се правят компромиси със формата защото местото е кът, иначе наи лесно ще свия ламарината на кръг и ще го заваря. Сигурно ще е квадратен (не съм мерил още местото) и ще се наложи вътрешно оребряване. така като се замисла маи 3мм ламарина ще е по удачно. Ти буфер имаш ли ?
bulhomes2 - майстор
emilvelkov73 написа:
turistak написа:
AntonBM написа:
По-верният въпрос е защо са необходими буфери със серпентина?
В буфера се съхранява топлоносител най-често вода, който може да замръзне. Ако буфера се комбинира със слънчева инсталация или чилър (климатик въздух/вода), те се пълнят с антифриз, за да не замръзват, скъпо e целият обем на буфера да е запълнен с антифриз. За това тези съоръжения е по-добре да се свържат с буфера през серпентина. Също така има буфери, които имат серпентина за БГВ (битова гореща вода) – при тях водата за къпане минава през серпентина. Само тази серпентина е на високото ВиК налягане – прави се проточно загряване на водата за къпане.
Иначе 2-те схеми по-горе са за буфери без серпентина.
Схемите с 1 помпа са по-прости от дадените по-горе. В моите схеми, инсталацията и буфера са свързани паралелно към котела. Ако се свържат последователно, помпата на котела може да превърта водата едновременно през всичко и може да отпадне втората помпа. Проблемно става това, че за да се консумира топлината от буфера до край трябва тази помпа да върти, дори когато водата в котела е с по-ниска температура. Т.е. губи се защитата по температура на котела. Има и други възможни схеми на монтаж. Буфера е „екстра”, която може да се ползва по много начини, серпентините дават още наколко възможни начина за свързване.
:prayer:
Привет,ако не те затруднява много,може ли да ми пратиш някоя схема за буфер със серпентина,че с такъв разполагам.
Идеята ми е да може да работи котела ,както с буфер така и без,може би с нещо като байпас,не знам какво и как да командва двете помпи? Дали управлението на горелката Натурела или някакви други варианти?
Ще съм ти много благодарен.
Па не е толкоз голяма темата. Ако я беше прочел - щеше да знаеш - viewtopic.php?f=10&t=43892&start=80#p401681
шоп - майстор
stojan83 написа:
Ти буфер имаш ли ?

имам, 650 литрови неръждаеми бойлери алпа титан ги ползвам за буфери
emilvelkov73 - специалист
gnt69 написа:
В крайна сметка настроих тия с врътките да включва и изключва и нямам време да поръчам от интиел нов с показания и видими температури. Според моя майстор трябвало такъв с обратна логика да гаси по долна температура в буфера и да пали по горната температура когато спаднела. Ама трябва да им се обадя по телефона да питам могат ли да ми спретнат един такъв.
Иначе буфера голяма работа. По един път на ден пали в топлото време, нагрява и после само когато има нужда пуска помпата.
А за почерпката съм готов винаги, ама сте ми далече. Пък знаеш ли ако падне хубав сняг може да дойдем да се хлъзнем на Беклемето.
Айде наздраве за сега виртуално. :partyman: :partyman: :partyman: :supz:
А как реши проблема с управлението на горелката суспенд и другите фактори?
Сега то командва ли нещо от помпите или не?
И аз гледах този интиелскя и ми харесва но не знам как да го направя да командва горелката със същото управление като твоето мисля-Натурела
шоп - майстор
stojan83, ако правиш буфера от черна ламарина и трябва да оребряваш буфера, то оребряването е желателно да е външно. Иначе рискуваш от бърза почва на корозия и пробив на буфера.

Не си ли мислил за неръждаем буфер. Изпадат евтини цистерни и вани. Аз предпочитам да дам малко повече пари, но за нещо, което ще служи безпроблемно дълги години. Нещо като инвестиция.

Днес например ми изпадна един 500 литров неръждаем бойлер с една серпентина 1'' Изводи за рециркулация, 4 гилзи за термометри и датчици. Цена скрападжийска на кило.

Прикачен файл

SAM_9122.JPG
gnt69 - майстор
emilvelkov73 написа:
А как реши проблема с управлението на горелката суспенд и другите фактори?
Сега то командва ли нещо от помпите или не?
И аз гледах този интиелскя и ми харесва но не знам как да го направя да командва горелката със същото управление като твоето мисля-Натурела
Ами суспенда съм го сложил на 1 минута. Помпа отопление се командва от горелката и върти водата между котела и буфера, помпа бойлер се командва през помпа отопление ако има нужда от подгряване на водата в бойлера и е включена помпа отопление се взема захранване от нея, бойлера е 300 литра и винаги има вода за едно къпане.
Интиелския контролер следи зададените температури в буфера и пали и гаси горелката ако има нужда.
Отоплението на къщата е със стаен термостат който задейства друга помпа и вади вода от буфера.Като падне температурата в буфера интиелския контролер пали горелката и подгрява наново.
Сега пали по 1 път на ден. Зимата палеше по два пъти. :partyman:
emilvelkov73 - специалист
gnt69 написа:
emilvelkov73 написа:
А как реши проблема с управлението на горелката суспенд и другите фактори?
Сега то командва ли нещо от помпите или не?
И аз гледах този интиелскя и ми харесва но не знам как да го направя да командва горелката със същото управление като твоето мисля-Натурела
Ами суспенда съм го сложил на 1 минута. Помпа отопление се командва от горелката и върти водата между котела и буфера, помпа бойлер се командва през помпа отопление ако има нужда от подгряване на водата в бойлера и е включена помпа отопление се взема захранване от нея, бойлера е 300 литра и винаги има вода за едно къпане.
Интиелския контролер следи зададените температури в буфера и пали и гаси горелката ако има нужда.
Отоплението на къщата е със стаен термостат който задейства друга помпа и вади вода от буфера.Като падне температурата в буфера интиелския контролер пали горелката и подгрява наново.
Сега пали по 1 път на ден. Зимата палеше по два пъти. :partyman:
Направо звучи страхотно.
Суспенда няма ли да е по добре ако работи повече?
Интиелския за буфера,как трябва да се върже към горелката?
И помпата за бойлера не може ли да си е вързана към управлението за БГВ и когато работи горелката ще си работи и тя ако трябва разбира се.
Буфера ти със серпентина ли е,и как е вързан?
Може ли да работи котела и без буфер?
  • 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: