• 1
  • 87
  • 88
  • 89
  • 90
  • 91
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Детето - специалист
Аз пък се чудя дали да не вържа буфера последователно на ТП и да премахна ЦП. Защото в момента ако от ТП излиза вода с температура 45*С към радиаторите се подава с няколко градуса по студена вода. Като без да съм проверил, но според мен разликата стига до 5*С
А буфера ще го оставя за да може да си остане и съществуващият котел за твърдо гориво.
Сега въпросът е дали има смисъл от това упражнение. Защото ако искам да подавам вода с температура 45*С към радиаторите ТП трябва да е на 50*С и към нея ще се подава по топла вода. Ако буфера и ЦП ги няма, ТП ще работи на 45*С но водата която се връща към нея трябва да е по студена от колкото с буфера. И в крайна сметка да е едно и също от разход на ел. енергия и това колко ще е натоварена ТП.

Прикачен файл

IMG-4c4eaaae60ff4bfa99ebf22014fea71a-V.jpg
LazarGanev - "Велик майстор"
А защо толкова смешно си я вързал тази ТП? Или така смяташ да я връзваш?
radius - майстор
:) Мисля, че колегата има какво да научи от моите необятни теми за буфера и другата. Да не откриваме пак топлата вода.
шоп - майстор
нед дек 03, 2023 3:35 pmДетето написа:
Аз пък се чудя дали да не вържа буфера последователно на ТП и да премахна ЦП.
Моята ТП вода/вода има 1200л буфер последователно свързан, обаче не на подаващата линия, а на връщащата.

Предимството, че при включване ведната топлото тръгва към имота, а топлозагубите в буфера са минимални в сравнение последователно свързан буфер на подаващата линия.

Системата работи като часовник. 1 час работи -3 почива. Усреднено разбира се, според външните Т.
Детето - специалист
нед дек 03, 2023 5:51 pmLazarGanev написа:
А защо толкова смешно си я вързал тази ТП? Или така смяташ да я връзваш?
Не е така, нещо такова смятах да направя, но ще послушам Шоп и ще сложа буфера последователно на студената вода. Котела на твърдото гориво ще го вържа паралелно на ТП и ще трябва да се въртят кранове когато си избираш кое да грее водата.
LazarGanev - "Велик майстор"
А защо трябва да слушаш шоп? Вържи си го по най-добрия начин като хидравличен изравнител, успоредно на котела, сложи на двата топлоизточника възвратни клапи, преди ТП монтирай магнитен филтър и няма да се налага да въртиш никакви кранове. Схемата на шоп е компромисна, за икономия на една циркулационна помпа, но ти тази помпа я имаш , доколкото разбирам. Ако утре решиш да включиш трети или четвърти енергоизточник, го връзваш по същия начин, успоредно на котела, без да променяш нищо друго, само слагаш възвр. клапа
Детето - специалист
В момента е вързано така както казваш, но при тази схема на връзване подаваната вода към радиаторите е с няколко градуса по студена, написах го по нагоре. Точно затова искам буфера да е последователно на ТП и котел, за да няма смесване на водата и съответно охлаждане на топлата вода още в буфера. Затова обмислям вариант как да се преправи и дали ще има смисъл от това преправяне или ще бъде същото да си държа ТП с 5*С по висока температура от това което искам към радиаторите.
ivanovbg - майстор
От това което знам, буфер се слага когато системата е преоразмерена и нагряващата част - термопомпа, котел, ... се налага да се пали и гаси много често с цел да се разредят тези периоди. Ако термопомпата не се гаси, а само модулира, буфер не е нужен защото освен усложнението и оскъпяването има загуби и в буфера.
шоп - майстор
нед дек 03, 2023 8:59 pmДетето написа:
Котела на твърдото гориво ще го вържа паралелно на ТП и ще трябва да се въртят кранове когато си избираш кое да грее водата.
Помисли и варианта котела също да е вързан последователно към системата.
Няма кранове, няма невъзвратни клапани. Само една термична задвижка на фукса на котела с цел да не бяга топло през комина.

При мен е така и даже са 2 котлите. Чугунен руски на дърва и въглища и 6 цекционен виадрус на кутия с всегоривна горелка. Има и ел. котел захранван от ФВ

Проста и дуракоустойчива система. Голям + за мен е че имам отпадъци от дърва. Уйкендите като съм си по двора си паля чугуняка на дръвца, бачкам си, и подклаждам няколко пъти през деня. През ноща, като свършат дървата, клапата затваря комина и когато Т падне на 35 гр си се включва сама ТП на нощна тарифа:-))))
LazarGanev - "Велик майстор"
пон дек 04, 2023 12:32 pmДетето написа:
В момента е вързано така както казваш, но при тази схема на връзване подаваната вода към радиаторите е с няколко градуса по студена, написах го по нагоре. Точно затова искам буфера да е последователно на ТП и котел, за да няма смесване на водата и съответно охлаждане на топлата вода още в буфера. Затова обмислям вариант как да се преправи и дали ще има смисъл от това преправяне или ще бъде същото да си държа ТП с 5*С по висока температура от това което искам към радиаторите.
Явно има голяма разлика в дебитите на двете помпи - отоплителната и тази на ТП.Теоретично, ако двете помпи са с еднакъв дебит, то каквото избутва едната в буфера, другата ще го издърпва и температурите ще са еднакви. В такъв случай помисли да да сложиш един тройник на входа на буфера и отоплителната помпа да дърпа директно от потока на ТП преди да е влязъл в буфера. Връщащата няма значение.
ivanovbg написа:
От това което знам... Ако термопомпата не се гаси, а само модулира, буфер не е нужен
Знаем колко знаеш, но ти държиш да се излагаш постоянно.
  • 1
  • 87
  • 88
  • 89
  • 90
  • 91
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: