• 1
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gnt69 - майстор
jolobg написа:
Буфера е със общ обем, заводски Сънсистем 1000 литра с една серпентина която е свързана към слънчевите колектори.
Бойлера е свързан директно към котела с отделна помпа и като загрее спира.
Трипътния не е свързан със задвижка изцяло механичен, два пъти съм го въртял за сезона когато съм искал топлото да дойде веднага. Иначе буфера го пълня с топлина отгоре а връщащата вода от радиаторите влиза отдолу. Когато поработи половин час котела топлото си идва в къщата. А управлението на интиел е същото което си показал. Всичко е въпрос на баланс.
jolobg - специалист
Благодаря за обяснението! Не се ли получават големи паузи при загряването на бойлера? При топъл буфер, горелката нали чака команда от него за да се включи и при сравнително високи външни температури може да мине доста време, преди това да стане? Как реално стоят нещата при теб с БГВ през преходните сезони?
gnt69 - майстор
Малко е сложно за обяснение. Помпа бойлер е включена през помпа отопление.
Горелката е зададена да работи само на отопление. Бойлера е 300 литра и дори и 40 градуса вода да има в него е достатъчна за къпане.
Бойлера не може да включи горелката. Помпа бойлер е включена през помпа отопление със ТАКЪВ контактен термостат и за да заработи помпата трябва:
1. Котела да е загрял 61 градуса и да е включена помпа отопление имам тръпътен esbe tv60
Прикачен файл:
esbe.jpg
esbe.jpg (24.74 KиБ) Видяна 1785 пъти
2. бойлера да има нужда от топлина.

По този начин с контактния термостат който има добър хистерзис избягвам постоянна работа на помпа бойлер.
Когато няма нужда от топлина за къщата значи е пекло слънце и бойлера се е заредил от слънчевите колектори.
Котела работи винаги на 70 градуса за няколко часа на ден с 4 кила пелети на час. Ако е над нулата разхода за 24 часа е 15 тина килограма, ако е под нулата се пали по два пъти на ден. Топля типично от 6 до 10 сутрин, и от 16 до 24 часа вечер.
А пък бойлера има и електрически нагревател. Няколко пъти в годината го пускам да загрява и на ток. :partyman:
jolobg - специалист
Благодаря за отговора!
Ако съм разбрал правилно, линията на бойлера ти е свързана към "малкия кръг" на котела и esbe tv60 е свързан като антикондензен, а
помпата на бойлера се управлява само от RAM-TR.2000M термостата и не използваш управлението на горелката за БГВ, нали така?
Стайният термостат управлява само помпа ОИ и нямаш смесителен трипътен, който да ти поддържа определена температура на водата към радиаторите, т.е., понякога радиаторите ти изтиват дори в периода зададен за работа на горелката, така ли е?
Надявам се да не съм много досаден :-D
gnt69 - майстор
jolobg написа:
Благодаря за отговора!
Ако съм разбрал правилно, линията на бойлера ти е свързана към "малкия кръг" на котела и esbe tv60 е свързан като антикондензен, а
помпата на бойлера се управлява само от RAM-TR.2000M термостата и не използваш управлението на горелката за БГВ, нали така?
Почти но има и друго условие трябва да работи и помпа отопление. Тока минава оттам.
jolobg написа:
Стайният термостат управлява само помпа ОИ и нямаш смесителен трипътен, който да ти поддържа определена температура на водата към радиаторите, т.е., понякога радиаторите ти изтиват дори в периода зададен за работа на горелката, така ли е?
Надявам се да не съм много досаден :-D
За отоплението също е почти. Пълня буфера с топлина отгоре, и като запали горелката ми трябва малко време за да тръгне много топла вода към радиаторите. Всичко е въпрос на баланс в кой момент и на каква температура на горен изход буфер ще запали горелката. Все пак живея в къща а не в палатка. Трудно изстива къщата под 20 градуса. Тоя сезон единственото което съм направил и да сменя стайния термостат със ТАКЪВ защото има малък хистерзис регулируем. Стария беше САЛУС със минимален хистерзис 0.5 градуса което сумарно се получава 1 градус и това го усещам. Сега на новия съм задал хистерзис 0.1 градус и по често се включва помпа отопление и комфорта е по добър. Все пак топлото е произведено и чака в Буфера да дойде в къщата. :partyman:
jolobg - специалист
gnt69 написа:
Почти но има и друго условие трябва да работи и помпа отопление. Тока минава оттам.
Значи, условието да работи помпа бойлер е "И/И" :yawinkle:
Благодаря ти за търпението и полезната информация! От мен (засега само виртуално) :drinkers: , пък някой ден, надявам се и да мога реално да те черпя :drinkers: !
Поздрави!
markoscbr - специалист
схемите на Антон как така изчезнаха , ако има възможност нека някой да ги въстанови #-o
markoscbr - специалист
Тези които Антон ги беше побликувал на 1ва страница от темата,връзка котел буфер и буфер Радятори, еееее откраднаха ги
bulhomes2 - майстор
Откраднали са ти мозъка май... Там са си.
  • 1
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: