• 1
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Е да де, ама отворът, който искаш да ползваш за изход за ОИ е 3/4", това не ти ли направи впечатление? Буферът също има отвор 1 1/2" на дъното, където можеш да сложиш нагревател, макар че нагревателят за подпомагане на отоплението обикновено е във вътрешното тяло на ТП. Все пак производителят се съобразява със заводските ТП :cool:. Не виждам логика в това да дадеш 100лв повече за неподходяш продукт по старите цени, за да избегнеш 60лв повишение на точния продукт, който ти трябва. Така или иначе след седмица-две, когато производителят насмогне с производството, ще е влязла в сила новата ценова листа.
radius - майстор
Послушай Лазар, а като идея на тоя бойлер, ако му махнеш отгоре и отдолу анодния протектор и другата тапа и те ти големи отвори, макар и един срещу друг.
bialk - специалист
Буферчето пристигна. В крайна сметка предпочетох неръждавейката, въпреки по-лошата изолация. Мисля да го монтирам хоризонтално, понеже мястото не отговаря за вертикален монтаж. Правилно ли съм обозначил връзките на снимката? Вляво към колекторите, а вдясно към термопомпата. Циркулационните помпи ще са на топлата вода към колекторите и на студената към термопомпата.

Прикачен файл

Screenshot_20210917-205001_Gallery_1_50.jpg
gruio - специалист
Сега им разгледах сайта, имат схема на буфера на ПДФ - http://eldominvest.com/bg/product/383.html

Според мен трябва да размениш топлата и студената на колекторите като идеята е в долната част на буфера да се смесват студената вода от колекторите и топлата от помпата. Все пак аз нищо не разбирам и най-вероятно греша, просто си вадя заключения на базата на това как са ми монтирали същия буфер но вертикално. Като изобщо не съм сигурен дали как са ми вързали помпата в буфера и може да е точно като на твоята снимка - двете студени да се една до друга, но тогава не виждам смисъла топлата от помпата да отива директно до топлата на колекторите.
bialk - специалист
Вероятно ще разменя топлата със студената към термопомпата. Така топлата вода от ТП ще се смесва със студената, идваща от колекторите. И друго нещо ме тормози - мога ли да монтирам нагревател 3кв plug and play Tesy на муфата в средата? Тя е 1 и 1/2 и би трябвало да стане? Но го дават за бойлери над 160 литра и се опасявам дали ще се побере в буфера, който е общо 47 см в диаметър с изолацията.

Прикачен файл

300910_1_.jpg
300910_1_.jpg (36.22 KиБ) Видяна 2667 пъти
ves-ko - специалист
пет сеп 17, 2021 8:53 pmbialk написа:
... Мисля да го монтирам хоризонтално, понеже мястото не отговаря за вертикален монтаж. ...
Буфер, хоризонтално ?!? ... не знам дали изобщо ще работи, като буфер или само, като топлообменник, но ти си знаеш...
И аз така заради липса на място сътворих куп не съвсем 'правилни' неща, но се успокоявам, че поне системата, като цяло работи прилично и почти според очакванията.
ismail_123 - напреднал
Можели някой да сподели мнение дали ако се върже буфер към пелетен котел със слънчеви панели ще е добра инвестиция във югозапядна българия се намирам и има доста слънце през преходните месеци. Въобще искам да знам струва ли си процедурата или не.
шоп - майстор
чет окт 28, 2021 7:31 amismail_123 написа:
Въобще искам да знам струва ли си процедурата или не.
С тези цени на енергоносителите все повече ще си струва....
speka_rs - майстор
чет окт 28, 2021 7:31 amismail_123 написа:
Можели някой да сподели мнение дали ако се върже буфер към пелетен котел със слънчеви панели ще е добра инвестиция във югозапядна българия се намирам и има доста слънце през преходните месеци. Въобще искам да знам струва ли си процедурата или не.
Според мен се замисли първо какво ще правиш топлината през лятото, защото за да имаш ефект трябва да сложиш голяма площ панели.
Това го казвам, защото вкъщи сме със 40 вакумни тръби и 300 л бойлер и добре, че имам на къде лятото да го оставя да грее още 200 л вода.
ismail_123 - напреднал
чет окт 28, 2021 10:54 amspeka_rs написа:
чет окт 28, 2021 7:31 amismail_123 написа:
Можели някой да сподели мнение дали ако се върже буфер към пелетен котел със слънчеви панели ще е добра инвестиция във югозапядна българия се намирам и има доста слънце през преходните месеци. Въобще искам да знам струва ли си процедурата или не.
Според мен се замисли първо какво ще правиш топлината през лятото, защото за да имаш ефект трябва да сложиш голяма площ панели.
Това го казвам, защото вкъщи сме със 40 вакумни тръби и 300 л бойлер и добре, че имам на къде лятото да го оставя да грее още 200 л вода.
Лятото неможе ли просто да се покрият със нещо панелите да не са толкова ефективни. Със радиатори съм ако има значение.
  • 1
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: