• 1
  • 82
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bialk - специалист
Търся буфер за термопомпа 9кв и съм се спрял на следния модел на Елдом - BCH 80. Но забелязвам, че има само два отвора- по един вход и изход и се чудя дали ще върши работа. Как се свърза към системата този буфер? Топлата вода от термопомпата към долния вход на буфера, горният извод към топлата тръба за колектора, а студената вода от термопомпата директно към студената на колектора ли? Къде се поставят помпите пред и след буфера? Или може само с една помпа след като е свързан последователно на топлата вода?

http://eldominvest.com/bg/product/382.html
radius - майстор
Това е много малко, нищо няма да акумулира при малките темп.разлики,
с които работи ТП.
gruio - специалист
пон авг 30, 2021 9:34 pmbialk написа:
Търся буфер за термопомпа 9кв и съм се спрял на следния модел на Елдом - BCH 80. Но забелязвам, че има само два отвора- по един вход и изход и се чудя дали ще върши работа. Как се свърза към системата този буфер? Топлата вода от термопомпата към долния вход на буфера, горният извод към топлата тръба за колектора, а студената вода от термопомпата директно към студената на колектора ли? Къде се поставят помпите пред и след буфера? Или може само с една помпа след като е свързан последователно на топлата вода?

http://eldominvest.com/bg/product/382.html
На мен ми сложиха такъв на скоро но 120л, понеже трябваше да чакам много за 80л.
Отворите остават от горе, там има монтиран и обезвъздушител. Тоест монтира се както е на снимката.

В горните отвори са ми свързани входа и изхода от хидробокса/термпопомпата а в страничните са свързани колекторите(в момента не се сещам къде е точно е изхода и входа).
Големия страничен отвор е запушен, а в малкия има манометър с термометър.
Ако искаш мога да я снимам и да кача снимки тия дни.

Сега видях и че в линка има ПДФ с инструкции за употреба и там са описани нещата.

Колко трябва да е буфера за 9кв. помпа за да акумулира достатъчно топлина?
LazarGanev - "Велик майстор"
Такива буфери не са предназначени за акумулиране на топлина за къщата, те имат други 2 функции:
1. Служат за хидравличен изравнител
2. Помагат за лесно размразяване в режим отопление
3. Помагат за избягване на цикленето в режим охлаждане
Някои ги връзват последователно на връщащата вода, с което пак изпълняват задача 2, и донякъде задача 3
radius - майстор
И ако може да добавя, повишават количеството топлоносител, ако си под минимума (с конвектори примерно). Вероятно т.2 на ЛазарГанев обяснява защо да има изискуем минимум.
При мен 80л, свързани последователно в режим отопление, не ги усети.
Ето едно четиво за дългите зимни вечери :lol:
viewtopic.php?f=10&t=58768&hilit=%D1%81 ... 0%BC%D0%B0
bialk - специалист
Как се свързва с две циркулационни помпи емайлиран буферен съд Tesy 200 л, на който има само вход и изход за топлата вода, плюс изход за рециркулация? Предполагам с тетка на студената вода, а за топлата на двата кръга се използва изход топла вода за ТП и рециркулация за големия кръг?

Прикачен файл

Screenshot_20210912-163332_Drive.jpg
LazarGanev - "Велик майстор"
Това е бойлер, а не буферен съд. Може да се приспособи, но не и по описания начин. А защо не истински буфер?
bialk - специалист
Защото нямат емайлирани буфери от този тип. Другият вариант е на Елдом, те предлагат емайлирани и неръждавейки, но цената става съвсем друга.
Това, което ме плаши при буферите на Теси, е ръждата, която може да повреди пластинчатия топлообменник на термопомпата.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед сеп 12, 2021 6:02 pmbialk написа:
Защото нямат емайлирани буфери
Е, хубава работа:
https://tesy.bg/produkti/bojleri-s-indi ... ni-sistemi
bialk - специалист
Нямат го в наличност, а там, където все още се намира, цената е 500 лв. За още 100 лева отгоре мога да взема 200 литровия, на който може да се монтира и 3 кв нагревател за подпомагане на ТП при много ниски температури. Остава въпросът как да се върже на два кръга?
  • 1
  • 82
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: