• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
AntonBM - специалист
Може, разбира се. Нищо не пречи да се ползват схемите по-горе и за камина. Проблема е, че идва скъпо на камина да слагаш и буфер. Иначе, връзката между камината и буфера може да се направи на естествена циркулация, а помпа да има само на кръга от буфера към радиаторите. Бойлера може да се свърже, както към буфера (като допълнителен радиатор), така и към камината. Трябва обаче за него да се предвиди и автоматика, която да не дава възможност да има циркулация на топлоносител през неговата серпентина, когато той е по-топъл от инсталацията.
Има, както казах много варианти за свързване, само че почти всички изискват да има и някаква автоматика, която да регулира работата. Пасивна регулация – само с кранове и еднократна настройка е, ако не невъзможна, то много трудна и несигурна.
mitaka_vk - специалист
AntonBM написа:
Може, разбира се. Нищо не пречи да се ползват схемите по-горе и за камина. Проблема е, че идва скъпо на камина да слагаш и буфер. Иначе, връзката между камината и буфера може да се направи на естествена циркулация, а помпа да има само на кръга от буфера към радиаторите. Бойлера може да се свърже, както към буфера (като допълнителен радиатор), така и към камината. Трябва обаче за него да се предвиди и автоматика, която да не дава възможност да има циркулация на топлоносител през неговата серпентина, когато той е по-топъл от инсталацията.
Има, както казах много варианти за свързване, само че почти всички изискват да има и някаква автоматика, която да регулира работата. Пасивна регулация – само с кранове и еднократна настройка е, ако не невъзможна, то много трудна и несигурна.
Благодаря за отговора, смятам да използвам някоя от схемите на Висман. Мисля че те имаха доста видове схеми най вече заради самите компоненти които има по системата за да не изпусна някои елементи.
AntonBM - специалист
mitaka_vk написа:
Благодаря за отговора, смятам да използвам някоя от схемите на Висман. Мисля, че те имаха доста видове схеми, най-вече заради самите компоненти които има по системата за да не изпусна някои елементи.
Да имат много схеми! Аз имам софтуера им Vitodesk Browser 2.0, но нещо не мога да го настроя да работи като хората на разбираем за мен език. С немския съм “скаран”...
Сега, като писа за техните схеми си стартирах софтуера и ИЗНЕНАДА! Той тръгнал! Инсталирах си го преди 6 месеца и тогава правеше много бъгове. Програмата е интернет базирана и още не я бяха оправили. Аз не я бях деинсталирал, и сега се изненадах приятно, че вече работи. Страшно бавно изтегли ъпдейтите, но тръгна! Сега ще огледам по-подробно схемите им. Ако намеря нещо по-интересно ще го споделя. Все пак, не очаквам да ме „шашнат” с нещо. За повечето схеми и сам съм се сещал, как да си ги правя. Все пак при тях са дадени не само схемите, но и автоматиката която да ги управлява. Това е една прекрасна, екстра – само да не бяха толкова скъпи нещата им...
П.П. Кофти работа! На немски върви, но английските ъпдейти ги тегли много бавно и още не знам дали ще тръгне и с тях... Чакам го вече 30 минути и тегли ли тегли... ще почакам още...
Здравейте,много полезен форум!Имам следния въпрос:
имам котел АТМОС подвързан с четирипътен вентил и мисля да си монтирам буфер,
къде е по-добре да го свържа,на малкия или големия кръг?Благодаря предварително!
Christo - майстор
Виж схемите на Антон в началото на тази тема. Има много схеми и на www.atmos.cz
filmatoplo - майстор
Ако е с 4пътен вентил не може да го свържеш директно буфера в инсталацията -няма такава схема :wink:
filmatoplo написа:
Ако е с 4пътен вентил не може да го свържеш директно буфера в инсталацията -няма такава схема :wink:
А как? :?
AntonBM - специалист
Схеми за свързване на 4 пътни вентили:
http://www.ahona.com/EKO_pdfs/EK0_page9-10.pdf
http://www.erato.bg/files/file_48_210.pdf
Не ги харесвам, защото в схемите на Ерато (стр.27) не са дадени помпите, а на другата схема я има радиаторната, но няма за котела. И 2-те не са дадени с буферен съд, но такъв може да се сложи към радиаторния кръг.
Но нали радиаторния кръг е с по-ниска температура.Така буфера ще загрява по-малко .Ако се свърже на малкия кръг
с трипътен вентил а от него да взима 4пътния?
filmatoplo - майстор
Точно така се прави -котела снабден с 3 пътен вентил и помпа на малкия кръг -да зареждат буфера , от него вече да се черпи и праща към радиаторите регулирана по температура вода посредством 3 или 4 пътен вентил и втора помпа :wink: .Ако температурата на водата ще е малка до 45 градуса (за водно подово ) по добре 4 пътен вентил , ако ще е над 60 гр по добре 3 пътен :wink: .
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: