• 1
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • 93
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
addicted - специалист
Това не може ли да стане с диференциален термостат? Имам на своя котел контролер за помпи Salus pc12hw, той има два датчик, за котел и за бойлер, и пуска помпата за бойлера когато Т на котела е по висока от Т на бойлера, спира я на зададена температура. Също се настройва разликата от градуси при която да я включва.
pechkata - специалист
пет дек 25, 2020 11:12 amТрифон П.Трифонов написа:
Контролерът за буферен съд, външен или "вграден" в основният, е снабден с два сензора, които се поставят в горната и съответно долната част на съдът.
Този контролер включва котела когато горният сензор отчете по ниска Т от зададената за горният сензор и го изключва, когато долният сензор отчете равна, за известно време,или по висока Т от зададената. Т долу не може да е по ниска от Т горе.
Може да се сглоби и от подръчни материали. Сигурен съм, че Филматори знае как. Лично аз съм си го купил. Не ми харесват сбирщайн джаджите.

Пример- горе 50, долу 60. Реално буферът ми се топли над Т на антикондензният вентил- ок. 65 градуса, а стартира при 50. Докато запали, разпали и т.н, Т пада до 47-48, но това не ми е проблем, защото отоплителна та ми вода е била с максимално задание 44 градуса. От вчера е паднала на 39. Ако хване яка зима, просто ще бутна Т за палене с 5 или 10 градуса нагоре.
Разбрах какво си монтирал... :partyman: :supz:

https://intiel.com/products/heating/con ... tion-tanks
пет дек 25, 2020 8:30 pmpechkata написа:
Разбрах какво си монтирал... :partyman: :supz:
https://intiel.com/products/heating/con ... tion-tanks
Браво! Няколко пъти дори го посочвах буквално, но ти го намери сам.
Това е...... нещото. Сигурно има и други.
Здравейте! Имам нужда от вашето мнение и препоръки, за което предварително благодаря на всички отзовали се. Стуацията при мен е следната.

Новопостроена еднофамилна къща на 2 етажа, 7 камерна пвц дограма , 44мм 3ен стъклопакет ( към момента все още на тухла винербергер), планираме фасада от 12 или 15 см плътен 20 кг/м3 ЕПС , но понатам че не стига вътъка :( Отопляема площ 140 м2 подово отопление, стъпка 15 см , 10 см от към външни стени, тръби колектори Херц, ел. задвижки , колектор 1ви етаж 6 кръга с прилежащ стаен термостат за хола и банята , и 1 термостат за котелното, 2ри етаж 8 кръга , 4 спални , коридор , мокро и баня , термостати във всички спални + 1 за мокрото и банята. Към момента 2те колекторни кутии на 1ви и 2ри етаж са свързани в общо трасе ( топла и студена вода) с ппр ФИ25, от там сме направили разводки 2 х фи32 за към котела. Средна дебелина на замазката 6 см. Настилки 1 ет гранитогрес , 2ри етаж , подложка за ламинат с дупки + 8 мм ламинат подходящ за водно подово. До тук добре. Остава да довърша инсталацията за да се преместим с 2 те ми малки течица и съпругата ... (извинвете ме за подробното досадно описание , но искам максимално да ви въведа в ситуацията)

Дилемата е избор на пелетен котел ( към момента клоня към Грейко РБ20 горелка и котел ) и буфер(бойлер) 300 лт за сега мисля елдом 2 паралелни серпентини + 2 бр витосол 100 ФМ вързани в тази система. Идеята да има ел нагревател е лятно време ако няма слънцегреене да имаме топла вода за къпане. Вместимостта на системата към момента 1053 м тръби + ППР трасето е около 125 лт. Възможен ли е варианта 3 пътен вентил + помпа 32/60 за подовото , помпа към БВГ, и отделно соларната инсталация или аз нещо пропускам и греша с моите познания за начинаещ :( Не съм сигурен изобщо дали ми е правилна концепцията , за това се обръщам към вас. Всякакви мнения съвети критики и препоръки са добре дошли . Благодаря на всички отзовали се.
P.S ако админите смятат поста ми за друга тема , нека го преместят на правилното място, благодаря!

Прикачен файл

0-02-05-14e731b9f092c12bc7c1cadfb314635c16f20274746fef25c3c9229bd221e71f_2c38a1a.jpg

Прикачен файл

0-02-0a-7f357a424a974926838bb86ff1c805ec5d36edf70aa5b3ed34897033d3a0a602_b7eb6a6b.jpg

Прикачен файл

viber_изображение_2020-08-25_10-16-23.jpg

Прикачен файл

viber_изображение_2020-08-25_10-16-21.jpg

Прикачен файл

before.jpg
speka_rs - майстор
При тръби 32 се ползва помпа 25, а не 32, ако имаш поне тръби 40 тогава може да ползваш ефективно помпа 32. Объркваш се с външни и вътрешни диаметри.
pechkata - специалист
пон фев 15, 2021 3:00 pmc0mmand3r написа:
Дилемата е избор на пелетен котел ( към момента клоня към Грейко РБ20 горелка и котел )
При тази инсталация аз клоня към Термо помпа - пелетен котел винаги можеш да сложиш ако има нужда... :-D :supz:
ср фев 24, 2021 8:15 pmpechkata написа:
пон фев 15, 2021 3:00 pmc0mmand3r написа:
Дилемата е избор на пелетен котел ( към момента клоня към Грейко РБ20 горелка и котел )
При тази инсталация аз клоня към Термо помпа - пелетен котел винаги можеш да сложиш ако има нужда... :-D :supz:
Района е доста мъглив, почти всеки ден има гъсти мъгли чак до обяд ( в близост минава р. Янтра) , температурите спрямо тези във Велико Търново винаги са с по 5-6 градуса на долу. Като цяло си е кучи студ , та в този ред на мисли се въздържам от ТП, инвестицията също до някъде е фактор.
pechkata - специалист
ср мар 10, 2021 5:21 pmc0mmand3r написа:
ср фев 24, 2021 8:15 pmpechkata написа:
пон фев 15, 2021 3:00 pmc0mmand3r написа:
Дилемата е избор на пелетен котел ( към момента клоня към Грейко РБ20 горелка и котел )
При тази инсталация аз клоня към Термо помпа - пелетен котел винаги можеш да сложиш ако има нужда... :-D :supz:
Района е доста мъглив, почти всеки ден има гъсти мъгли чак до обяд ( в близост минава р. Янтра) , температурите спрямо тези във Велико Търново винаги са с по 5-6 градуса на долу. Като цяло си е кучи студ , та в този ред на мисли се въздържам от ТП, инвестицията също до някъде е фактор.
Имам една горелка Грейко RB Star 20 kW ще ти я дам за 1000 лв. ползвана 4 месеца без гориво подаващ шнек е... :-D
bialk - специалист
Здравейте,
Правилно ли е да се монтира термопомпа моноблок 9 кв/ч към долната серпентина на буферен съд 500 литра (площ на серпентинага 2.4 кв.м) с цел да се използва по-малко пропилен гликол вместо да се пълни с него цялата система плюс буфера?
  • 1
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • 93

Тема "Буфер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: