• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 13
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Vasil82 - напреднал
Здравейте колеги тема е малко старичка,но да попитам сложих пелетна камина Thermolux 18 kw с водна риза мога ли към нея да сложа стаен термостат и бихте ли ми препоръчали марка.Благодаря предварително.
Последна промяна от Vasil82 на съб дек 01, 2018 3:56 pm, променено общо 1 път.
filmatoplo - майстор
Сигурно ще може -аз симпатизирам на марка Салус . :)
tom777 - напреднал
съб дек 01, 2018 3:14 pmfilmatoplo написа:
Сигурно ще може -аз симпатизирам на марка Салус . :)
Ползвах Салус (Salus) с газов котел Vaillant. Не бе с fuzzy logic а само ON/OFF.
Постоянно се губеше връзка между предавателя и приемника. Лошото бе, че когато няма връзка приемника караше котела да работи на MAX!
Сутринта се събуждаш във сауна :) . Също така бе доста капризен към много къси негативни пикове в мрежата.
На третата година се развали интегралната схема на предавателя. Проверих в нета - има доста проблеми. Така бе преди.
Много често се продават в коплект, но не с марката Салус.
Стой по далеч от Салус.Замених го с Honeywell. Много по добро покритие.
Evgeniy - майстор
съб дек 01, 2018 1:09 pmVasil82 написа:
бихте ли ми препоръчали марка.
Здравей Василчо,
при избора на стаен термостат е хубаво да се съобразят няколко неща, независимо от марката. Едно от най - важните е хистерезиса. Много от масовите, дори и маркови термостати имат минимален хистерезис 0.5 градуса. Т.е при настроени 20, ще изключи на 20.5, а ще включи на 19.5. Ако има и инертност системата, ще получиш доста разлика в минималната и максималната температура. Има и много термостати, предназначени за ток и газ предимно, които са изключително неподходящи за пелети, тъй, като превключват по 6 пъти за час.

Огледай си добре и документацията на камината - какво прави при сигнал от външен термостат - изклюява ли се, поддържа ли някаква степен...

Много хора от форума са доволни от Ббойл - интернет термостат. Има го в жичен и безжичен вариант, сам си настройваш долен/горен хистерезис със стъпка 0,1 градус:
https://prosmartsystem.com/bg
tom777 - напреднал
ср дек 12, 2018 12:06 pmEvgeniy написа:
съб дек 01, 2018 1:09 pmVasil82 написа:
бихте ли ми препоръчали марка.
Здравей Василчо,
при избора на стаен термостат е хубаво да се съобразят няколко неща, независимо от марката. Едно от най - важните е хистерезиса. Много от масовите, дори и маркови термостати имат минимален хистерезис 0.5 градуса. Т.е при настроени 20, ще изключи на 20.5, а ще включи на 19.5. Ако има и инертност системата, ще получиш доста разлика в минималната и максималната температура. Има и много термостати, предназначени за ток и газ предимно, които са изключително неподходящи за пелети, тъй, като превключват по 6 пъти за час.

Огледай си добре и документацията на камината - какво прави при сигнал от външен термостат - изклюява ли се, поддържа ли някаква степен...

Много хора от форума са доволни от Ббойл - интернет термостат. Има го в жичен и безжичен вариант, сам си настройваш долен/горен хистерезис със стъпка 0,1 градус:
https://prosmartsystem.com/bg
Превключват по 6 пъти понеже са стандартно настоени за отопление с газ. :) В сервизното меню има и други стойности. При 0,1 градуса някои термостати стават прекалено чуствителни към отворени прозорци и врати.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Амиии, аз мисля че на Bboil-а датчика за температура е много бавен.
При зададени хистерезис low 0,1°C и хистерезис high 0,0°C, няма странни включвания/изключвания.
Системата е достатъчно инертна да добавя по 0,2 -0,3°C.
Зависи и от настройката на горелката де.
Evgeniy - майстор
На Bboil-а съм им го казал отдавна да разпоят датчика от масивната платка и да го изнесат с тънки жички на няколко сантиметра от дебелото медно фолио. Това беше първото дето направих и вече не е толкова инертен. Това за безжичния - сапунерката. Предполагам, че жичния е по-малко инетртен.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
За сапунерката говоря и аз.
Около 45 мин. му трябваха да падне от 12 до 4,5°.
Че да не бяха и повече. Много бавно ми се видя.
Не видях фолиото за което говориш.
Чипа прилича на транзистор и вероятно пластмасата забавя топлообмена.
Термистор реагира много по-бързо.
Evgeniy - майстор
Да, чипа е DS18B20 - цифров сензор. единият му крак е запоен на "маса". Медното фолио е част от платката, нали все пак има запояване, а то не е на пластмаса. Просто късите крака на сензора контактуват с масивна метална повърхност. Разпои този "транзистор" и го изнеси на няколко см, близо до отворите. Гарантирам разлика :)
phantom_ - специалист
Колега благодаря разпойх го и го изнесох от платката и найстина е много по чувствителен. Благодаря и Весела Коледа!
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 13

Тема "Какъв стаен термостат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: