• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ivanovbg - майстор
zlatko64 написа:
"...Ако обаче ГК е прекалено голяма за нуждите на помещението, ще се слагат по-малко дърва, ще отдава по-малко, но и горенето ще бъде некачествено - пушек, сажди, креозот и т.н. Изобщо мъка...Виждал съм подобни конфигурации.
Ти хабер си нямаш от понятие на горенето въобще. За да имаш качествено горене температурата при дървата трябва да е ... :? 800-900- абе доста гореща :-D С 2 думи - променлива геометрия. Аз си го представям на конус - малко дърва долу ниско - малка камера. Колкото повече дърва слагаш - нагоре по голяма става. И температурата в зоната на горене си е сравнително постоянна. Задължително с тухли, желателно е манганови за да потдържат температурата в зоната на горене. Схващаш ли?

Една месингова пръчка над горивната камера и да регулира въздуха дето влиза с жалюзи. Като има малко дърва и пламъка е ниско - затворени на 10-20% като се качи по нависоко пламъка ... Така ламбдата ще се потдържа в границите и всичко ще е шест. Ако искаш с една ламбда сонда от кола на комина, евентуално вентилатор и малко електроника можеш съвсем да прецизираш процеса.

Ако искаш, аз ще ти давам акъл как да направиш камерата, ти ще правиш и ако стане сполучливо и аз ще си направя после. Само трябва да прецизираме мин-макс мощност. Иначе кило дърва гори за 17 мин при оптимални условия условия в двулитрова камера с температура 800-900С.

Профи ще помага с конвективната камера за оползотворяване на получената топлина. И нея ще трябва да я направим с променлив път с оглед да не се преохлаждат газовете на изхода.
:partyman:
zlatko64 - специалист
Първо да благодаря на всички които се включиха.

И сега едно по едно, че се шашнах:)
Ако имах хабер от горенето сигурно щях да съм във форум "АЕЦ - за или против" :) Ама понеже нямам/чак толкоз/ понятие съм тук...както и повечето от нас. А иначе по мои чертежи са направени 4 ГК, моята/най-измъчената от експерименти/ е с 2 дефлектора и вторично горене...

И сега за схващането. Ами не, не схващам. За конуса, за месинговата пръчка/ламбда сонда имаш предвид навярно/, къде са тия тухли/ако може чертеж/ какво са манганови тухли, абе ей такива въпроси.

А иначе случая е следния: Мой проятел има 2 етажа един над друг, по 45 кв.м. всеки. Долния етаж е обособен като всекидневна, т.е. няма преградни стени. Горния - две спални, баня и тоалетна. Топли се с една печка с водна риза. По параметри на печката - 7 kw сухата част и 10 kw. водна риза. Радиатори има само на горния етаж. Проблема е, че на долния етаж става прекланео горещо, а на горния е хладно. Според него температурата на водата е 40 гр. Ако увеличи горенето - долу се пържат и не е комфортно. Та си мислех да направим една ГК - суха част 7 kw. и още толкова водна риза. За база да ползвам моята ГК като с дефлектор се "отдели" сухата от "мократа" част. Виждал съм такива камини и намирам, че това е най-доброто от гледна точка на качествено горене. Ще може да се направи вторично горене и и т.н. И за това почнах да разсъждавам по въпроса който зададох.
ivanovbg - майстор
Проблема е че по параметри на първия етаж 7 киловата са много, а за горе си трябват 10 примерно.Сухата част трябва да е по малко. На мене сухата е 3,5квата, а мократа 12, та съм добавил колкото се може повече кюнци.

Тухлите се използват в леарското производство - високотемпературни са и с голям топлинен капацитет. Доста бавно изстиват.
alsted - майстор
Аз не съм по сметките, но си падам по експериментите ...
Все пак по-голяма част от мощността е "за горния етаж". Отделно някаква част от топлината на долния етаж се предава към горния. От друга страна температура на топлинния агент ~40ºС :? Нещо ми звучи като да не е наред. И все пак за по лесно/икономично - пробно увеличаване на конвекцията - буквално обдухване на радиаторите? Скоростта на на ТА?
ivanovbg - майстор
Сега имам малко повече време да ти обясня идеята. Тухлите служат за облицовка на горивната камера с цел да не се отнема от топлината на горенето чак толкова. Ако горивната камера е облицована с водна риза, сещаш се че дървата не горят в близост до нея. Температурата е под 100С и няма как да има качествено горене.
Грешно съм се изразил - не конусна , а клиновидна горивна камера. Когато са по малко дървата те са в долния край на камерата където е по тясно и е по лесно да се поддържа високата температура нужна да има добро изгаряне. Сложиш ли повече дърва вече си по нагоре в конуса и основното горене се измества нагоре- в по широката част.
Месинговата пръчка се монтира отгоре и с помощта на лостова система отваря и затваря притока на въздух за да регулира ламбдата(излишъка) който е нужен да да има пълно изгаряне независимо от количеството гориво. Месингова защото има по голямо температурно разширение и трудно се огъва за да може правилно да действа системата.


Но като гледам проблема не е в отоплителния уред, а в неправилния разчет на загубите. Предполагам че на втория етаж загубите са повече. Примерно от неизолирани тавани, стени...Иначе като отопляема кубатура е почти еднакво. Температура от 40С на водата е малко. Радиаторите стават ефективно около 70С.
zlatko64 - специалист
Интересна идея за тази форма на камерата. А иначе тухлите могат да се заменят с вермикулит.
zlatko64 - специалист
Ето какво направихме. Сухата част е с размери на ГК 35х35х40, 8 мм. ламарина, 2 см. шина оребряване през 5 см., двойно горене. Водната риза е с вместимост 20 л. Топли се само от газовете тъй като горенето се извършва в сухата част. Двете части са отделени с дефлектор след който има втори дефлектор вече е част от водната риза. Първите изпитания преминаха успешно, бързо качи 80 гр./сега все пак е топло/ остава да дойдат студовете за да видим колко ще върши работа и дали ще отоплява сравнително равномерно двата етажа.
Прикачен файл:
1393262_10151770966168353_1846815829_n.jpg
1393262_10151770966168353_1846815829_n.jpg (40.31 KиБ) Видяна 5990 пъти
ср окт 16, 2013 8:08 amzlatko64 написа:
Ето какво направихме. Сухата част е с размери на ГК 35х35х40, 8 мм. ламарина, 2 см. шина оребряване през 5 см., двойно горене. Водната риза е с вместимост 20 л. Топли се само от газовете тъй като горенето се извършва в сухата част. Двете части са отделени с дефлектор след който има втори дефлектор вече е част от водната риза. Първите изпитания преминаха успешно, бързо качи 80 гр./сега все пак е топло/ остава да дойдат студовете за да видим колко ще върши работа и дали ще отоплява сравнително равномерно двата етажа.
1393262_10151770966168353_1846815829_n.jpg
Здравейте,
Какъв е резултатът след толкова години? Получи ли се както беше планирано? Поздрави!
zlatko64 - специалист
[/quote]
Здравейте,
Какъв е резултатът след толкова години? Получи ли се както беше планирано? Поздрави!
[/quote]

О да, работи перфектно. След време се сложиха шамотни плочи от двете страни за подобряване на горенето.
  • 1
  • 2

Тема "Изчисляване мощност на печка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: