• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 39
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
feikot - специалист
Здравейте,разписвам се тук за първи път,като може да се каже,че днес съм изкарал една 8 часова смяна в уютния ви форум.Поздравявам ви за което.Разгледах и сухото строителство и електрониката и ВиК и...абе всичко,но основния ми мотив за регистрация беше,че се запалих да си направя парно с котел на пелети в апартамента.

Той (апартамента) е последен етаж,тухлен,вътрешен,дограма Саламандър и с изолирани малките външни стени (около 3-4 квадрата изолация в стая). По мои,абсолютно неангажиращи и непрофесионални сметки и изцяло информация взета от интернет,го докарах до следната картинка :

Площ - 120 кв.м.
Обем - 187.6 (200) куб.м. Като коефициента,по който смятах бе 40,което е добре.
Така че,нужната мощност за отопление е 8 киловата плюс 3 киловата за бойлер ( 80 литра ),но тъй като искам да е с котел (като последен етаж,имам таван над мен и мога да го разположа там за по-чисто и по-голям комфорт),няма примерно 15 киловата...и съм принуден да е поне 20 киловатов,но пък си имам мощност в запас много.Спрял съм се на Burnit WBS 20 (25) KW и пелетна горелка Waterland 6-32 КW,като имам и оферта за котел Waterland S40,но мисля да е с Бърнит-а,защото е комбиниран и за твърдо гориво.

Въпроса ми е-надеждни ли са и Waterland (Козлодуй) и Burnit (Шумен) като качество,защото залагам на тях?
Благодаря
feikot - специалист
А пък колкото повече чета...толкова повече въпроси ми изникват и тъй като не мога да пращам ЛС,ще помоля filma,lusynik и peletko да се включат,че времето наближава,а...мненията се увеличават.

И дали май няма да е по-добре да сложа тази http://bettapellets.bg/product/peletni-kamini в една от стаите и да си гледам пашалъка,че много много ме уплашихте с тая IVG горелка,защото през повечето време ще се занимава баща ми,а не е много на ти с технологията и едни пренастройки или ако трябва да следи и почиства коритото на горелката...ще са крайно неприятни.
saraneron - специалист
По твои разчети колко ще ти се връзва средно на месец разход като пари за пилети?Колко киловата средно на ден през зимата ще ти са нужни за отоплението?Дай малко опростени сметки за предвижданията, досега как се отопляваш и какви разходи правиш?Специалистите пишат малко,защото сега им е сезона на многото работа и почти не влизат във ворума!
feikot - специалист
За разхода си нямам никаква идея колко ще идва,но имам възможността да купувам пелети Клас А (или първо к-во както им се вика) почти за без пари и със сигурност,че са такива. 250-280 лв. на тон може би ще е цената.През зимата не съм смятал колко КВ на ден ще се консумира като отопление,защото почти през деня няма никой,но има дни пък,когато постоянно има хора. Досега се отоплявам - всекидневна климатик 12,спалня едно кюмбе,което комина му влиза в детската и там само кюнците топлят.Печката се пали само вечер защото родителите ми там спят и горе долу 4 кубика на година отиват,но не си е работа това.Хола не се отоплява и се ползва за килер :axe: пък е 25 квадрата.Разходите са по 130-150 лв. ток средно на месец и дървата 4 кубика към 150-160 лв. Ноември-март 5 месеца по 150 лв. са 750 и 200на за дърва,абе сложи ги 1000 на сезон, но разбира се в тоя ток има и готвене има и бойлер.Тока да падне на 30-40 лв. заради липсата на бойлер и климатик ще е добре,защото се готви основно на газ,ама фурната няма как. Ето размерите на стаите,като всичките са вътрешни с по една стена от късата страна навън.
Всекидневна -4х3х2.6= 31.2 +4х2х2.5 =20=52м3
Спалня -4х4х2.6=42м3
Детска -4х3х2.6=31.2м3
Хол -6х4х2.6=62,4м3
Бойлер 80 литра (3 киловата)

Сметнах,че ми е нужна следната мощност,по коефициент 40
Всекидневна-53 куб.м. - 2.08 КВ
Спалня-42 куб.м. - 1.6 КВ
Детска-32 куб.м. - 1.28 КВ
Хол-63 куб.м. - 2.52 КВ.

Тъй като перспективите са да се увеличава семейството рано или късно,сега е удобен варианта за тази инсталация.Основно питането ми е кое е по-добре като вариант,а не дали е удачно или не,тъй като е решено.На климатик не възнамерявам да се топля повече,макар,че е удобство-но не,особено бебета като има.

Четох доста за тая горелка IVG,чак ме заболя главата,не знам дали е добра,защото ще има моменти,когато баща ми ще се занимава,а ако се наложи да прави настройки или някакви други неща-абсурд.
valqk - специалист
За апартамент и с тези сметки (ако са верни - не съм задълбочавал да ги гледам) - каминка май ще е по-добре. Хем ще седи в хола и ще ви радва и топли, хем няма да трябва да се катериш горе да зареждаш/чистиш и т.н. Имам приятел, който така си отоплява апартамента и мога да го разпитам (ако не му е първа година) каква е подръжката на камината.
Аз лично, ако имах възможност да ползвам термо помпа (разбирай въздух-вода) - не бих се замислял за пелети! За съжаление тока при мен е зле и не ми се ремонтира компресор/електроника за хиляди.
В твоята ситуация - единствения + който виждам, е че можеш да вземаш евтино пелетите! И все пак - добре си го сметни. В момента по-евтино от тока (като добавим и удобство и разправии - няма).
Замислял ли си се за термо помпа въздух-вода?
feikot - специалист
Не,ама не искам да съм зависим от ел. енергия,особено след този януари,не. Ерато по-добри ли са от Уотърленд ?
filmatoplo - майстор
За сега Ерато 4 поколение е по добра горелка от Ватерланд :wink: .
iceheart - специалист
feikot написа:
Всекидневна -4х3х2.6= 31.2 +4х2х2.5 =20=52м3
Спалня -4х4х2.6=42м3
Детска -4х3х2.6=31.2м3
Хол -6х4х2.6=62,4м3
Бойлер 80 литра (3 киловата)

Сметнах,че ми е нужна следната мощност,по коефициент 40
Всекидневна-53 куб.м. - 2.08 КВ
Спалня-42 куб.м. - 1.6 КВ
Детска-32 куб.м. - 1.28 КВ
Хол-63 куб.м. - 2.52 КВ.
Здаравей.
Според мен ти са нужни такива радиатори.
Всекидневна-53 куб.м. - 600/1600 = 500/1800
Спалня-42 куб.м. 600/1400 = 500/1600
Детска-32 куб.м. - 600/1200 = 500/1400
Хол-63 куб.м. - 600/2000 или 2х600/1000 = 500/2200 или 2х500/1200
Мощноста на радиаторите зависи от входяща - изходяща вода и каква температура искаш да постигаш в стаите.Спрямо тази разлика радиаторите имат различна моштност. Ако радиаторите са малки за стаите в които си ги сложил се налага да се подържа висока температура на водата което да компенсира това, че са малки за стаите, съответно постигането на по висока температура на водата води до по-голям разход на гориво и т.н. Когато радиаторите са леко завишени можеш да си позволиш да подържаш по ниска темп. на водата и постигаш това което ти е нужно за отопление. Кажи ми каква темп. искаш да можеш да постигаш на стаите, за да мога да ти отговоря по-точно за мощноста и другите неща.....
feikot - специалист
Благодаря ти за отделеното време и желание за помощ :) , направих една елементарна сметка,като стойностите,които ще дам са завишени спрямо нуждите.

Всекидневна - 2.08 КВ нужни,но тъй като стая та е с доста неправилна форма (реално две стаи една до друга,като втората обхваща и половината тераса) реших да сложа конвектор, Eden W100,тъй като е по-скъп с 14 лв. от най-малкия,а е прилично по-мощен,но е добре,че той може да се регулира.

Спалня - 1.6 КВ и най-удачни за монтиране са радиатори алуминиево с разстояние между тръбите 600 мм. 9 глидера по 198 вата (на 60 градуса ) става 1755 вата,което е презапас,а и в спалня не е хубаво да е много топло.

Детска (втора спалня) - 1.28 КВ - същите радиатори на 600 мм. 8 глидера = 1.56 КВ,защото евентуално там ще има наследник и да се затопля малко повече.

Хол-2.52 КВ тук съм смятал на 800 мм радиатор,но разстоянието между перваза на прозореца и пода е 840 мм. а трябва да има поне 10 см. отдолу за въздушна циркулация,а тъй като са алуминиеви,отгоре може да е по-малко,но все пак...та сметката ми на 800 отпада и или конвектор както във всекидневната или един на 600 мм. но по-дълъг,защото не е удачно за 2 радиатора.

Изобщо не съм почитател на топлото аз,ама съскащите половинки...знаете ги,а и дете примерно,не може да моржува.В стая за сън (детска,спалня) 20-22 градуса до 23 в много крайни случаи.
Всекидневна - около 20
Хол - почти не се използва и го слагам тъй като правя инсталацията и не знам какъв акъл ще ми дойде.Да го има.Това ми е сметката,не знам колко градуса ще става,но ще го нагласям.
Всичката информация съм я взел от интернет и не твърдя,че е вярна или акуратна.Делта Т 90-70 градуса изобщо не ми говори нищо,но знам,че при него се смята мощността като коректна.Също и че зададената мощност примерно при 60 градуса от 194 вата,важи до 10 глидера,от там нататък се променя въпросното делта Т (май).
LazarGanev - "Велик майстор"
Виждам, че не ти са ясни нещата и ще сбъркаш със сметките, затова бързам да се намеся, макар че много е писано. Дадената в каталозите мощност на радиаторите не е при 60*С, а е при дТ=60, което означава при температура на водата влизаща в радиаторите 90*С, каквато пелетния котел не може да осигури и ще се окаже, че заложените радиатори няма да те топлят. При температура на водата 60*С мощността на един глидер е около 100вата
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 39

Тема "Мнение и съвет за котел + горелка (пелети)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: