• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kalin72 - майстор
Моя е този
Изображение
с външен акумулатор от кола, който е стар и май си заминава, защото понякога UPS-а започва да звучи като реле, включва-изключва, мигат лампи, ала бала...та ще гледам да сменя акумулатори скоро, да не даде фира...засега издържа 1 час и нещо, но е малко, защото винаги пълня котела до горе с дърва, и не се знае в кой момент тока ще го отняма...
igt - специалист
Преди две години си купих ЮПС с вграден акумулатор /150 лв./. На първа степен на помпата, от общо три издържа около 1 час и половина. Теста съм го правил на запален котел, след около час и половина започва да вдига над 80 градуса, при зададени 70, т.е. помпата не работи вече. Към въпросния ЮПС, който има и извод за отделен акумулатор съм вързал два, варта някави по-високи от тези за л.а. Заедно с тях работи помпата над 12 часа, което е повече от доволно. Отделен е въпросът, че при авариен режим на работа помпата издава много страен звук.
i486 - специалист
Проблемът явно е актуален за всяка инсталация с котел и помпи и се чудя защо не се правят някакви термогенератори. Котелът така и така гори и едва ли не целта е да се изгаси при липса на ток (ако не може друго). Така че енергията, ако може да се превърне в ток ще има въртене на помпата. Ако трябва парно генераторче или направо парен двигател-помпа.
igt - специалист
"Проблемът" е, че повечето ползват, както мен, водогреен котел, а не парен.
i486 - специалист
Ако има един малък допълнителен съд с вода със сигурност ще имаш и пара за аварийната помпа. Основния резервоар не вдига 100 градуса защото водата е много и циркулира. Но имаш котел, горене, температура > 100 градуса => може да имаш пара.
VLADO66 - майстор
i486 написа:
Проблемът явно е актуален за всяка инсталация с котел и помпи и се чудя защо не се правят някакви термогенератори. Котелът така и така гори и едва ли не целта е да се изгаси при липса на ток (ако не може друго). Така че енергията, ако може да се превърне в ток ще има въртене на помпата. Ако трябва парно генераторче или направо парен двигател-помпа.
Воала :)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=civeDSA-4sc[/youtube]
i486 - специалист
digitalpr написа:
Ако сложиш допълнителни батерии ще ги зарежда по бавно, но ще работи. По-скоро проблема на масовите UPS-и е в несинусоидалното напрежение, което кара помпите да не работят добре (ще я познаеш, като почне да бучи). Друг е въпроса, че читав синусоидален UPS струва повече от помпата, та не знам доколко е оправдана такава инвестиция. Често ли спира тока?
Гледах един български UPS, уж специално за помпи с изводи за акумулатор. Обаче пише "модифицирана синусоида" - дали ще върши работа или имат предвид правоъгълни импулси като на прост UPS? Лошото е че държи до 100W, а на мен ми трябват към 150.
digitalpr - специалист
i486 написа:
Гледах един български UPS, уж специално за помпи с изводи за акумулатор. Обаче пише "модифицирана синусоида" - дали ще върши работа или имат предвид правоъгълни импулси като на прост UPS? Лошото е че държи до 100W, а на мен ми трябват към 150.
Правоъгълни импулси.
pansim - майстор
Въобще не ти трябва чиста синусоида!!!
1. Това е авариен режим и помпата не работи постоянно на модифицирана синусоида.
2. Няма никакъв проблем, и досега не съм видял помпа да се е повредила по време на авариен режим с ЮПС.
3. На практика е установено, че температурата се покачва много малко при работа с такъв ЮПС - т.е. няма опастност за помпата от прегряване.
4. Новите помпи с честотен инвертор въобще не им пука с какво по форма напрежение са захранени.

Темата е дъвкана и преди...всеки си остана на своето...но и всеки има глава на раменете си да решава.
Успех!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "UPS за помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: