• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
vlax - майстор
nikolovvd написа:
Аз съм с APC Smart-UPS 750.......... От два месеца е с нови акумулатори. Не съм го пробвал колко време ще издържи, защото при мен помпата се включва, когато водата се загрее над зададената температура, но предполагам че поне 12 часа ще изкара.
продължително време, може да изгори.
Всичко е вярно, което си написал.
Но според мен трябва задължително да направиш първоначални 1-2-3 пълни разряд и заряд на батериите/разряда естествено не до нула/,което според написаното от теб не си направил.
nikolovvd - майстор
APC са непрекъсваеми източници който се държат най-приятелски с акумулаторите. Бях в завода им в Гелуей в Ирландия до 11.11.1995 година и колегите гарантираха, че батериите могат да изкарат 5 години, но на практика стигат 7-8 години експлоатация поради допълнителните схеми следящи за здравето на акумулаторите. Такъв UPS, особено Smart серията посмъртно не могат да скапят акумулаторите. Това са доста интелигентни устройства, които извличат максимума от акумулаторите без да ги изтощават.
pansim - майстор
i486 написа:
Малко встрани от темата, но това значи ли, че ако с прост UPS захранваш адаптер за рутер примерно той е в риск от изгаряне?
Ако рутера е със захранване с мрежов трансформатор, то при много продължителна употреба може и да изгори. Ако е само аварийно- при спиране на тока - няма проблем. Но при импулсно захранване - то няма никакъв проблем да работи години.
nikolovvd - майстор
От години не съм срещал рутери с линейно захранване - трансформатор, изправител, стабилизатор. Импулсните захранвания тотално превзеха пазара още преди 10 години. При тях входното напрежение, в случая 220V, се изправя и филтрира, след което се пуска на един генератор, чийто товар се явява импулсният трансформатор. Високата честота на генератора обуславя и малкият размер на трансформатора. Във старата руска военна техника, за да се намали обема на устройствата, особено в ракетите земя-въздух, се ползваше напрежение с честота 400Hz. Същото е и тук. Добавена е и още една екстра - управление на коефицента на запълване на импулсният генератор в зависимост от входящото напрежение, което му позволява да работи в по-широк диапазон 120-240V. Така се гарантира постоянство на изходното напрежение и мощност. От математическа гледна точка в общият случай мощността е равна на интеграл от формата на импулса описана със съответното уравнение. В нашият случай, където става дума за правоъгълни импулси, мощността е лицето на правоъгълния импулс. Ако напрежението от мрежата спадне, респективно височината на правоъгълния импулс, то електрониката увеличава продължителността му, така че да се запази същото лице, респективно мощност. Поради всичко това импулсното захранване въобще не го бърка формата на захранващото напрежение. Дори си мисля, че правоъгълния сигнал му харесва повече.
i486 - специалист
nikolovvd написа:
...Дори си мисля, че правоъгълния сигнал му харесва повече.
По-лесно му се смята лицето :)

Значи да разбирам, че малките адаптерчета за 5-9V са все импулсни? Зарядните за GSM и те ли са такива.
pansim - майстор
Колегата е обяснил добре, и наистина почти всичко вече е на импулсно захранване, само дето не всички са с ШИМ както се е изразил колегата. Повечето обратноходи /например TOP и TNY серията/ са ON-OFF....ама това е друга тема...важното е че няма проблем несинусуидалното напрежение
nikolovvd - майстор
Абсолютно, дори преди години, когато бяхме с мобифони, всички бяха с импулсни зарядни. Ако искаш да ти разглобя на Nokia 150, която тежи 520 гр., за да видиш. Основната разлика от преди 10-15 години е, че тогава работеха в по-тесен диапазон 220-250V, а сега 120-240, но със сигурност и пад 100V ще работят задоволително.
Обикновени трансформатори, но с феритна сърцевина - тороид, се ползват най-вече от музикалните маняци.
bigdragon - майстор
Ето го и моят UPS
Прикачен файл:
Моят UPS.jpg
Представлява следната система:
ТоваИзображение
Плюс ТоваИзображение
Акумулатор и зарядно за акумулатор.

Контактора трябва да бъде с поне два постоянно затворени контакта
и се свързва по следният начин:
От акумулатора през постоянно затворен контакт, през инвертора и през другия постоянно затворен контакт се захранва помпата на 230V.
От мрежата се захранва бубината и през постоянно отворен контакт, който задължително прекъсва фазата, се захранва помпата.
Така при захранване от мрежата, работите с енергото, а при отсъствие през инвертора.

Заземете и занулете, за да не убиете някой техник при отстраняване на повреда при спрял ток и работа на ивертор!!!


Сега ви остава само да следите да имате постоянно зареден акумулатор.
При мен с един издухан 60Ач, разбирай свален от колата, но без мъртви клетки, системата работи 9 часа. Ако желаете може да сменяте акумулатора с друг по време на работа (ако го имате).
turbocharged - специалист
Какъв UPS с външен акумулатор да избера за аварийно захранване на соларна система 80W и пелетен котел с транспортьор 150W, вентилатор 150W и две помпи по 80W. 540 W се получават консуматорите, но не работят едновременно. В смисъл че зимата слънчевата система не работи особенно често и котела едва ли ще влючи всички консуматори едновременно за дълго време. Все пак най-мощния 400 W на техногама който намирам ми се струва малък.
Energyx - специалист
Като спре тока и пелетите спират и няма как котела да прегрее. Ти може би питаш не за аварийно,а за резервно захранване за продължителна работа-малък генератор до 1 кВт и си готов :-D
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "UPS за помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: