Най - вълнуващия въпрос зимно време.
VelinPetrov - специалист
Интересно защо пак се отбиват въпросите като не се отговаря директно на тях, а се измества темата ?
chavdata - напреднал
Здравейте, разполагам с горелка грейко RB100 и котел Solid steel 116 kW и имам няколко проблема и няколко въпроса.
Един от проблемите ми е, че парното много трудно достига зададената температура. При зададена температура от 62*- 70* на котела е 55* - 56*. Подаващата вода е с 2*-4* градуса разлика от връщащата. Дори с промяна на настройките на горелката повече въздух, повече пелети и двете в повече едва вдига 56* и работи постоянно на Р3 и Р2. Разхода на пелети е 120 - 150 кг. за 24 часа, а отопляващата площ варира от 150 до 400 кв.м. Проблема с температурата мисля, че идва от котела който е за твърдо гориво.
Ето и снимки на котела.
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение

Според мен този котел не е много ефективен за пелети, защото пламъка на горелката гори под скарата за пепел и няма прегради които да задържат поне малко топлината и всичко излиза през комина.
Ето и една малка схема на котела.
Изображение
Позволих си да направя един малък експеримент. Взех една ламарина от покрив и я вложих в котела, за да може поне малко от малко да забавя топлината преди да излезе през комина. Изображение

Имаше малък ефект вече е 62*. След сезона мисля да направя повече прегради от дебела ламарина, защото тази ще изгори. Ето и няколко примера
Изображение Изображение

Какво мислите ? Моля ако някой има предложения да ги сподели.
шоп - майстор
chavdata написа:
Според мен този котел не е много ефективен за пелети, защото пламъка на горелката гори под скарата за пепел и няма прегради които да задържат поне малко топлината и всичко излиза през комина.

И според мен котела не е от най-ефективните. Имаш само два хода.

С пелети търсим 3-4-5-6 и повече хода. Колко е температурата на димните газове?
filmatoplo - майстор
Ламарината трябва да започне от вратата плътно към гърба на котела ,като между гърба и ламарината да остане 10 см разстояние .Парче от скарата може и да се махне ,по нагоре от скарата между ламарината се поставя отражател ,диск около ф-25 ,от дебело желязо или чугун . Провери горелката на колко киловата работи ,на всяка степен както работи извади маркуча и събиране пелети за 6 минути ,претегли ги - и умножи по 10 за да получиш колко гори за 1 час . Междувременно когато извадиш маркуча слагай пелети в горелката да не угасне .Така ще видиш дали горе работи на 100 киловата на трета степен ,ако от теста с маркуча ти пусне за 6 минути - 2 кг ,умножено по 10 са 20 кила на час по около 5 киловата на час от 1 кило пелети са 100 киловата мощност теоретично .Така ще си ги коригираш .Видимо изглежда че работи добре .Свързвам такива котли ,но слагам и термовентил .
lz2skt - специалист
Рискувам да ме разпънат на кръста...,но ми прави впечатление,че разликата в размерите на двата котела на Грейко е мн.малка за да има 10кв разлика в параметрите.Знам къде им изрязват ламарините и не е проблем да разбера точните им размери...мисля,че в Русе после ги заваряват....но по-скоро питането ми е свързано с предстоящ мой проект и гледам да събера информация и да съвпоставя нещата .Това относно 1кв.метър нагреваема площ за 10кв.мощност е ориентировачно.Повечето сериозни фирми обявяват мощности доста по-големи от квадратурата на водната риза и по техните думи определянето на мощността е плод на лабораторни изпитания...
filmatoplo - майстор
Топлообменника на Грейко е добър копира котли с цена 25-30 000 лв ,и не само - не ме разочарова до сега , особено ако е и с пружините за почистване на димогарни тръби .Има още какво да се желае , например - по голям пепелник тип Лонг Тайм .и комплект красив метален бункер ,Това всеки може да си направи де .
lz2skt - специалист
Относно стоманеният котел 100кв...най добре ще е ако се направят още ходове в котела,но да са част от водната риза,а не прости ходове с ламарина или да се сложи допълнителен топлообменник след изхода на котела.Първото е доста сложно и аз като гледам ако разстоянието между двете врати е водна риза там може да се завари нещо като пита...Вторият вариант е по-лесен ...димогарен топлообменик като се спазват размерите на тръби и т.н...
gnt69 - майстор
шоп написа:
lz2skt написа:
Случайно някой да знае квадратурата на водната риза на котела на Грейко ?
С риск да обидя 10 ината дистрибутори на котли и горелката, но сайта е строго секретен като техническа информация. Аз лично не бих си купил нито горелка, нито котел от който и да било производител, ако нямам техническа информация от производителя.

Може да съм мнителен, но липсата на информация е антирелкама. Сигурно някой се страхува от обявена информация, която може да бъде оспорена в КЗП или съда, чрез съдебен иск.
Аз пък съм доволен от Грейкото. Купих го на тъмно без да съм го виждал. Според мен си заслужава всеки лев.
А грешка ходих в фабриката в Русе където ги заваряват с един агент, да питам стават ли. Та ми казаха това става, това също, това не. Много видове на различни производители заваряват в Русе. Едни австрийци и те си заваряват котлите в Русе много хубави ама 10 евра.

https://www.eta.co.at/
Miro4774 - специалист
Аз в моя какво ли не слагах и моя е горе долу с такава форма на водната риза. Ламарини турболатори тенджери тигани и тн и нищо не става..... Ако му отворя всички термо глави няма да може и да вдигне и 54 градуса....... комина не е горещ слагам си ръката на него. Моя шнек пуска 4.3 кг.
gnt69 - майстор
Miro4774 написа:
Аз в моя какво ли не слагах и моя е горе долу с такава форма на водната риза. Ламарини турболатори тенджери тигани и тн и нищо не става..... Ако му отворя всички термо глави няма да може и да вдигне и 54 градуса....... комина не е горещ слагам си ръката на него.
Ти се беше навил миналата година да го сменяш защо се отказа. И аз имах атмос 25дц пиролизен и като се наумих че ще се топля на пелети почнах да разпитвам става ли от атмос пелетен котел. Повечето мнения бяха че не става . Продадох го донадих малко пари и взех Грейкото. Сега съм доволен. при температура на димните газове 110 гр. мога да си държа ръката на фукса неограничено. Топло е но не пари. Това е при работа на 2 степен с температура на котела 70 градуса.

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: