Най - вълнуващия въпрос зимно време.
tihomir123 - специалист
Tzinata написа:
ЩЕ СЪМ МНОГО БЛАГОДАРЕН ДА МИ БЪДЕ ОБЯСНЕНО КАК СЕ ОПРЕДЕЛЯТ ТЕЗИ KW КОЛКО ДА СЕ И ОТ КАКВО ЗАВИСИ
Тези kw ги въвеждаш ти,в зависимост от това на колко kw искаш да работи горелката табличката смята колко пелети да ти пусне шнека.Ако си с RB20 e хубаво да ги направиш поне 18 на трета степен.[/quote]
Добре тази стойност само в таблицата се въвежда, а не в горелката нали така?
andy_forresite - майстор
Първо пишеш колко kw искаш да ти е трета, колко втора и колко първа. Примерно 16, 10, 6 киловата. Въведените формули в ексел правят изчисления колко секунди да зарежда шнека при съответната пауза. Готовите изчисления се намират по-надолу отляво на таблицата за трите степени - колко секунди да зарежда и колко секунди пауза - ги въвеждаш ТИ в контролера на горелката.

Направо въведи в контролера:
Р3 - 5 секунди/45 секунди и % вентилатор
Р2 - 3,2 сек/45 сек. и % вентилатор
Р1 - 2 сек/45 сек и % вентилатор
andy_forresite - майстор
Неговата система е без воден акумулатор. Трета се ползва при запалването колкото да вдигне температурата до 50 и няколко градуса. Така че и 10 да я сложи, на екрана повече 15-20 минути няма да се изписва "Мощност 3".
За всички, които си ползват горелката само на една степен - на трета, понеже имат водни акумулатори, е оправдано да търсят максимума. За останалите 98,99% дали мощност 3 ще е 20 киловата или 19,9 киловата ... няма никакво значение. Сложи си я на 5 секунди. По-добре да ти загрее 4 минути по-бавно системата отколкото да се оплюва в пелети ако нещо не се разгори като хората...
tihomir123 - специалист
След леки корекций на настройките вече всичко е ОК. Корегирано е времето за подаване и на трите мощности и леко въздуха сега при 57°С зададени вече дори влиза в режим подържане
Tzinata - специалист
tihomir123 написа:
След леки корекций
Въздуха предполагам си го намалил,кажи горе долу с колко?
Как е сега Т на димните газове?
Много ще ми е интересно да споделиш как е разхода и какви са ти впечатленията от двата вида пелети,защото преди 5-6 страници имахме лек спор във връзка със слънчогледовите пелети.Поздрави
tihomir123 - специалист
Значи въздуха съм го леко увеличил от 41% на 44%.
Т на димните газове сега е повече, от 70°С на 85°С.
А що се отнася за пелетите, аз лично съм по доволен от слънчогледовите пелети в смисъл като горене, горят много по добре от дървесните и вдигат много по добра темперарура и разхода е съвсем малко по голям със слънчаците отколкото със дървесните. Но пепелта при тях е яко.
Има един проблем само, без значение с кой пелети съм на 10 дни трябва да се почисти горивната камера от нагар, а нагар прави яко ама не знам защо!!!!!!!
Разход сега от 30 до 35 кг. без термостат, защо сега съм го спрял, работя само по термоглави и гори 7 дни в седмицата по 24 часа NONSTOP.
andy_forresite - майстор
Нека не връщаме спора отпреди няколко страници. Сега горя много добри сл. пелети и въздухът на първа ми е толкова, че да върти с 1000-1050 оборота. Като процент е различно спрямо напрежението от мрежата, но между 37 и 40%. Първа прекарва по 1,4 кг/час и това е въздухът за нея с тези пелети.
С другите ми пелети, 8 мм и от друг производител, въздухът е 1180-1240 оборота и се постигат същите резултати.
На много хубави дървесни пелети, които изгорих отдавна понеже бяха оцелели от мин. сезон, въздух 39% за първа степен.
Така че не винаги при сл. пелет трябва да се набримчва въздуха. Много зависи колко бързо се запалва и колко време гори.
Втора степен с хубавите пелети от слънчогледови люспи ми е 42%, което средно са 1240-1260 оборота. Трета не я включва, но съм заложил там 46% да има нещо.
kmeta1982 - напреднал
Здравейте, колеги! На пелети съм за първи сезон. След доста четене във форумите се спрях на чисто пелетен котел Грейко Експерт 30 и RB30 горелка. Отоплявам къща 106 кв.м. чисто без стените. Към момента няма външна изолация. На пода има 2см. фибран, на тавана гипскартон с 5см. минерална вата, дограма 4-камерна, двоен стъклопакет със "4 сезона" стъкла. Човека, който ми прави парното имам чувството, че го е преоразмерил. 9 радиатора и 2 лири с обща максимална мощност по каталог (Стражешки са) - 27 КW. Отделно имам и водно подово, но в момента не го използвам, понеже е без управление и ако го пусна става адската жега, при което на 4 от радиаторите им изключват термоглавите (тези 4 радиатора са в помещенията, където е поставено подовото).Всички радиатори са с механични термоглави, без двете лири. Бойлер не захранвам. Благодарение на Анди от форума :prayer: успях да си наглася трите мощности и разхода ми беше около 50кг. слънчогледови пелети на денонощие (температура около 23-24 гр. в различните помещения). Но сега дойдоха минусовите температури ( от -3 до -6 ) и разхода скочи с още 20 кг. Като сега горелката трудно влиза в P1, работи предимно на Р2. Шнека подава с тези пелети 37,77 кг/час. Настройките са P1 - 2,0/45сек./43%; Р2 - 3,1/45сек./46%; Р3 - 5,0/45сек./49%. Някакви идеи за намаляне на разхода??? Външната изолация наесен...
Последна промяна от kmeta1982 на вт яну 16, 2018 1:21 pm, променено общо 4 пъти.
Tzinata - специалист
andy_forresite написа:
Така че не винаги при сл. пелет трябва да се набримчва въздуха. Много зависи колко бързо се запалва и колко време гори.
Втора степен с хубавите пелети от слънчогледови люспи ми е 42%, което средно са 1240-1260 оборота. Трета не я включва, но съм заложил там 46% да има нещо.
Анди нали точно за това питам бе,да обменим опит,че в това време не е много удачно да се правят радикални експерименти.
Може да не съм попаднал на хубави слънчаци и за това при мен не се получиха нещата.
Иначе и при мен стойностите са като твоите.Като сгрея комина на трета с 44% оборотите отиват към 1360-1390.При студен кумин 1190-1220.

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: