Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kotarankat - специалист
Здравейте, съфорумци!!! От много време чета форума и съм научил много ценни неща, за което благодаря!
От прочетеното тук и от препоръка на приятел стигнах до решението да си купя котел и горелка Грейко (чисто пелетен котел). Но сега съм пред дилемата къде да монтирам горелката - на вратата или лявата страна. Съображенията/притесненията ми са следните:
1. Ако е на вратата ще е лесно почистването на самата горелка ("огнището" й), но пък ще пуши при всяко отваряне на вратата. А това ще ми се налага докато й направя настройките.
Освен това се чудя как да го пробия този вермикулит, така че да не го счупя. Сега ще кажете "Викай дистрибутора". Но в магазина, от който купувах котела плочата беше супена през средата. Аз така или иначе ще го викам дистрибутора за гаранцията, но ми се иска сам да си направя нещата.
2. Ако е на лявата страна на котела - тогава ще е лесно отварянето на вратата, но пък чистенето ще е затруднено. А пък ако трябва и "недай Боже" да се наложи да се сваля ...
Та въпроса ми е от гледна точка на ефективността има ли значение позицията на горелката и общо взето какви са ви съображенията при монтаж. Или просто е въпрос на естетика.
Благодаря предварително! Поздрави!
alex_serviz - специалист
kotarankat написа:
...Но сега съм пред дилемата къде да монтирам горелката - на вратата или лявата страна...
1. Ако е на вратата ще е лесно почистването на самата горелка ("огнището" й), но пък ще пуши при всяко отваряне на вратата. А това ще ми се налага докато й направя настройките.
Освен това се чудя как да го пробия този вермикулит, така че да не го счупя...
2. Ако е на лявата страна на котела - тогава ще е лесно отварянето на вратата, но пък чистенето ще е затруднено...
Та въпроса ми е от гледна точка на ефективността има ли значение позицията на горелката и общо взето какви са ви съображенията при монтаж. Или просто е въпрос на естетика...
1. Аз монтирам само на вратичката. Не е проблем при работеща горелка лекичко да отвориш вратичката и да видиш пламъка ( за настройките ). Почистването става съвсем прегледно.
За вермикулита: Сваляш вермикулита, избиваш големия кръг за огнището и четирите малки за болтовете на фланеца, връщаш вермикулита на мястото му, пробиваш с дрелка четирите отвора за болтовете на фланеца във вермикулита, очертаваш с молив големия отвор за огнището, пробиваш в края на кръга един отвор с дрелката, пак сваляш вермикулита, с прободен трион спокойно изрязваш големия кръг и си готов!
2. При страничен монтаж предимството е, че горелката е стационарна и не се движи при всяко отваряне на вратичката.
LazarGanev - "Велик майстор"
Старнично е най-добре, стига да има възможност. Горелката няма нужда от ежеднрвно чистене - веднъж седмично е достатъчно. Пепелника се чисти много по-често, а при страничен монтаж става лесно и при горяща горелка
kotarankat - специалист
alex_serviz написа:
kotarankat написа:
...Но сега съм пред дилемата къде да монтирам горелката - на вратата или лявата страна...
1. Ако е на вратата ще е лесно почистването на самата горелка ("огнището" й), но пък ще пуши при всяко отваряне на вратата. А това ще ми се налага докато й направя настройките.
Освен това се чудя как да го пробия този вермикулит, така че да не го счупя...
2. Ако е на лявата страна на котела - тогава ще е лесно отварянето на вратата, но пък чистенето ще е затруднено...
Та въпроса ми е от гледна точка на ефективността има ли значение позицията на горелката и общо взето какви са ви съображенията при монтаж. Или просто е въпрос на естетика...
1. Аз монтирам само на вратичката. Не е проблем при работеща горелка лекичко да отвориш вратичката и да видиш пламъка ( за настройките ). Почистването става съвсем прегледно.
За вермикулита: Сваляш вермикулита, избиваш големия кръг за огнището и четирите малки за болтовете на фланеца, връщаш вермикулита на мястото му, пробиваш с дрелка четирите отвора за болтовете на фланеца във вермикулита, очертаваш с молив големия отвор за огнището, пробиваш в края на кръга един отвор с дрелката, пак сваляш вермикулита, с прободен трион спокойно изрязваш големия кръг и си готов!
2. При страничен монтаж предимството е, че горелката е стационарна и не се движи при всяко отваряне на вратичката.
Благодаря! По точка 1 и аз така го бях замислил - със зегето, но исках да знам каква е издържливостта на самата плочка. Щом издържа на вибрациите на прободния трион, значи е достатъчно здрава.
LazarGanev написа:
Старнично е най-добре, стига да има възможност. Горелката няма нужда от ежеднрвно чистене - веднъж седмично е достатъчно. Пепелника се чисти много по-често, а при страничен монтаж става лесно и при горяща горелка
Първоначално бях на 99 % решен за страничен монтаж, но смених положението на котела и сега се разколебах!

Благодаря ви колеги за бързите отговори, ще поумувам до утре вечер и ще взема решение.
andy_forresite - майстор
Задаваш същите въпроси като мен. Това във връзка с четенето :)
Аз избрах ляв монтаж (от дясната страна на котела). Пепелникът ще се чисти несравнимо по-често от самата горивна скара. Отделно аз съм без стърчащо шкембе и спокойно мога да клекна докато чистя скарата или гледам как гори.
Всичко, без тубуса, може да се отвинти и изпрати за ремонт. Казаха ми че е на един болт. Ако се спука скарата, тогава ще я сваля. Нали са няколко винта за кръстата отвертка и малко пресягане през полуотворен страничен панел с гаечен 13... На мен разположението ми е за страничен монтаж, така че зависи при кой колко място има, как е монтиран котела и така.
Вратата се нагрява и теоретично ще се топлопредава към тубуса. Освен това трябва да вкараш горелката в изчакване като с бутончето за надолу намалиш температурата на водата и изчакаш малко да изпише suspend/изчакване. Тогава взимаш пепелника, но пак ще пуши в помещението тъй като огън ще си има минути след спиране подаването на пелети. Пелетите са 500-600 грама през цялото време и горят продължително, има жар 1-2 часа след загасяне... това при единственото ми палене за сега.
димитар кисиов - специалист
LazarGanev написа:
Старнично е най-добре, стига да има възможност. Горелката няма нужда от ежеднрвно чистене - веднъж седмично е достатъчно. Пепелника се чисти много по-често, а при страничен монтаж става лесно и при горяща горелка
Това е по предписание повечето хора чистят веднъж на година веднага след като им пропуше
kamenenator - напреднал
Какво е ф-то на шнека, който влиза в бункера за горелка рб-20?
alex_serviz - специалист
kamenenator написа:
Какво е ф-то на шнека, който влиза в бункера за горелка рб-20?
75 мм
novaka123 - помощник
Здравейте, нов съм в направата на локално парно. Взех си само една пел. горелка грейко 30кв на 6 месеца на добра цена и сега се чудя какъв котел за нея да взема. Ще отоплявам макс 150кв и си мислех, че котел повече от 20 кв не ми трябва (не че голямото пестене на пари ама 200лв някъде разлика има с 30кв). Та ви питам 20 кв котел ще ми стигнат ли и какъв котел да си взема? Надявах се грейко да пуснат промоцията си още веднъж тази година, че да взема един експерт20 с 200лв по-малко ама йок- нямало да има промоция отново тая година. Та се питам един burnit wbs 20 или 25 на промоция от орекс дали ще ми свърши добра работа - ще трябва ли нещо доп. към него - турболатори ли му се казваха... А някакво по-добро решение за котел за тая горелка за макс 1500-1800лв ?
Благодаря

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: