Най - вълнуващия въпрос зимно време.
чет окт 18, 2018 11:22 pmEvgeniy написа:
Да, прав си, едното е за широчината на импулса, а другото за момента на включване на фазата:
https://en.wikipedia.org/wiki/Phase-fired_controller
Егаси гениите!!!
Може ли да обясните нещо за пустите проценти, обороти, напрежение и ток? Що са получава един път така, друг път иначе?
...ма по простичко, като за бивши електротехници.
Между другото, соларния контролер на Теси / Елиос/, също е с триаци, "модулира" скоростта на две 2 помпи през 5%, от 20 до 100, в зависимост от температурна разлика.
bedamusa - специалист
За мен това с процентите е или грешка в програмирането или проблем на самия вентилатор оказа се, че при %-тите до 60 е долу горе прогресивно нарастването на оборотите а след това направо си отиват на максимума. Имахме проблем при един познат с промяна на оборотите и то драстична и решхме проблема с един стабилизатор. Това с процентите и оборотите ми се струва проблем на самия вентилатор влагат се вентилатори с ниско качество заради цената не съм намирал тема за други горелки които да имат проблем с оборотите на вентилаторите си. Познавам предишния им доставчик на част от нещата за горелката и от него знам долу горе какво са поръчвали и предполагам това е проблема, сега някой ако е замервал напрежението което се подава спрямо различните проценти там вече работата е друга аз само споделям малко мисли.

Принципно от 1-но годишните си наблюдения, гледане и тестове смятам, че котлите на пелети трябва задължително да имат трипътен винтил и меганична клапа за регулиране на тягата за да може да се гарантира правилна и добра работа на котела. Лично при мен се получаваше само 1 проблем понеже съм на слънчоглед ако не почистя на 6-тия ден (горях средно по 3 чувала с големи загуби в инсталацията) започва да връща дим през бункера. Смених системата с изолирани тръби + нови радиатори + термоглави = огромна разлика за в момента само си минава от 1-ва степен на подържане и седи на долната граница на киловати за 30-ката която ползвам в нас се стои на 27 градуса поне. Тук идва момента, че много турдно може да се убеди човек да налее едни пари в + за нещо което му се струва супер незначително защото до сега си е бичил на дърва и въглища без да се замисля дали има горещ комин, тяга, конденз, нормален ток и контрол на температурата в стаите.

Някой ме беше попитал какво ми е впечатлението за 2-рия дисплей на новия контролер който е и стаен термостат, лично на мен ми е достатъчен за това което го исках и очаквах да бъде - мониториг на системата вижда се каквото ти искаш в 4 секции, какво прави в момента горелката, пускане, спиране, гласене на режими, смяна на гориво ако имаш 2-3 вида пелети има опция за мисля, че бяха 7 вида, седмичен програматор и насроийа на стайната температура. Живея на 3-тия етаж в къща а парното е с мазата мисля, че това е перфектното за мен единствената забележка е, че картинката на 2-рия дисплей е на камина и Натурела не можели да я сменят или поне така ми казаха от там.

Ето едно видео от пускането за 1-ви път на новата горелка.
Evgeniy - майстор
пет окт 19, 2018 8:24 amТрифон П.Трифонов написа:
Може ли да обясните нещо за пустите проценти, обороти, напрежение и ток? Що са получава един път така, друг път иначе?
...ма по простичко, като за бивши електротехници.
Трифоне, ще се опитам :)

Симистора наричан още триак е ключов елемент, който се включва с малък управляващ импулс, а се изключва, когато тока през него стане 0.
Това позволява да се направи управление, което да подава на товара част от синусоидата.
Логиката е следната:
1. Детектор на преминаването на напрежението през 0 в. разбира кога синусоидата започва.
2. Напрежението нараства от 0 до макс. и спада до 0 за половината от периода, т. е. за 1 милисекунда. Така, че ако управлението подаде сигнал за отпушване половин милисекунда след нулата, все едно шалтер ще включи тока в максимума и ще го изключи когато стане 0. Това е именно и 50%:
Прикачен файл:
Capture.JPG
Capture.JPG (18.36 KиБ) Видяна 1215 пъти

А това е при плавно изменение на процентите:
https://www.youtube.com/watch?v=Nm9sJ2S55xg

На практика оборотите зависят от напрежението и колко индуктивен е товара, защото тогава фазата между тока и напрежението се измества. Площта на тази част от синусоидата, която се подава може да се отъждестви с количеството енергия, която се подава и тя НЕ Е в линейна зависимост от процентите на регулиране.
А може от Натурела да ги смятат и по друг начин :)
пет окт 19, 2018 1:54 pmEvgeniy написа:

Трифоне, ще се опитам :)

..
Благодаря, ЕвГений!
Така обяснено става ясно, но 5 минути по късно разбирам, че съм Загубен за електрониката.
А защо са големите вариации в оборотите, при Анди. Вече си мисля, че наистина е от резките промени в напрежението.
Ае стига ве, чи мазно угасна...!!!
filmatoplo - майстор
:) Вече всичко ми е ясно -че нищо не ми е ясно :lol:
andy_forresite - майстор
Анди почти не пипа копчетата. Прави изключение само за Р1. Връзката при него с оборотите е правопропорционална от входящото 230V. Доказателство № 1 измерване с мултицет и следене на показанието за rpm; доказателство № 2 с инверторно резервно захранване Кемот ... забравих му модела но ти се сещаш за кой говоря, с ак. батерия от автомобил оборотите НЕ варират. Тествано 2 часа и 30 минути. Не трябва да се знае колко цигари съм изпушил една след друга докато гледам някакъв двуцветен дисплей с големината на кибрит. +-2-4 оборота са в рамките на отклонението.
filmatoplo - майстор
Имам някъде от старите Стабилизатори от соца -ще свърши ли някаква работа :?
gnt69 - майстор
пет окт 19, 2018 5:49 pmandy_forresite написа:
Анди почти не пипа копчетата. Прави изключение само за Р1. Връзката при него с оборотите е правопропорционална от входящото 230V. Доказателство № 1 измерване с мултицет и следене на показанието за rpm; доказателство № 2 с инверторно резервно захранване Кемот ... забравих му модела но ти се сещаш за кой говоря, с ак. батерия от автомобил оборотите НЕ варират. Тествано 2 часа и 30 минути. Не трябва да се знае колко цигари съм изпушил една след друга докато гледам някакъв двуцветен дисплей с големината на кибрит. +-2-4 оборота са в рамките на отклонението.
Ами решението е зарядно на акумулатора и всичкия ток през УПС само 230 волта към горелката :partyman: .
g.gushterov83 - специалист
Evgeniy написа:
Трифоне, ще се опитам :) ...
=D> :prayer:
пет окт 19, 2018 3:23 pmfilmatoplo написа:
:) Вече всичко ми е ясно -че нищо не ми е ясно :lol:
Никога няма да забравя една мисъл на Мишел дьо Монтен, която висеше над дъската в кабинета по електротехника - "Трябва много да учиш, за да осъзнаеш, че знаеш малко!". Някога я гледах с голяма насмешка но сега...

Едва ли да стане работата със соц стабилизатор. Наскоро гледах едни с автотрансформатор и двигателче във Викиват, та с тях по ще да стане работата.
filmatoplo - майстор
Имам предвид каквото там стабилизира -беше ни включен навремето в него телевизора :wink:


В казармата бях и дизелист -ако волтажа падне на 190в трябваше да паля агрегата ръчката за газ му я движих докато залепи 50 херца :? колко акъл съм имал на 18-19 г да не съм Никола Тесла . :lol:

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: