Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Бе..... по мръсни са били от обикновено.
Повторението е Майка на знанието и за кеф на... горелката.
И да ги чистите редовно тия... През ден поне.
За не по малко от 15 тона не ми са наложи, но обещавам да бъда прилежен.
yassi - специалист
пон яну 04, 2021 6:32 pmpechkata написа:
нед яну 03, 2021 8:38 amyassi написа:
Добър ден! Грейко рб20 със същия котел. Допреди няколко дена работеше без проблем (повече от 5г) със стаен термостат. Термостата съм го настроил от 0300 да вдига плавно температурата. От 3 дена всяка сутрин като отида да видя котела, има грешка задръстване. Нормално под въздействието на думата чистя котела, горивната камера. Пускам и започва да работи. На другата сутрин същото. Почнах да се съмнявам, че нещо не е наред. Не почистих, а изключих и включих (като изтрих грешката). Тръгна пак да работи. На третата сутрин пак същото. Тогава свалих капака, почистих сензорите.
А тука беше писал че си ги почистил... :?
Явно не си или не достатъчно... :-D
:) Да, така е, почистих ги първия път, но не почистих канала, защото не знаех. Второто чистене включи и каналчетата съгласно мисля инструкциите на Лазар с телчица. Благодаря, децата са на топло. Успех на всички!
Evgeniy - майстор
Ето ТОВА Направих преди 5 години и от тогава хикса не се е появявал.
pechkata - специалист
вт яну 05, 2021 12:25 amEvgeniy написа:
Ето ТОВА Направих преди 5 години и от тогава хикса не се е появявал.
Един колега от Павликени направи този номер със 30 мм. дълги тръбички... :-D
Определено работи системата... :supz:
От пръчки за разсад - беше ползвал... :idea:
don.nasco - специалист
Привет и за много години! Нека бъдем живи и здрави и много щастливи (и на "топло" :Р).

За тези, които са следили темата и помнят проблема с малкият шнек - явно проблема наистина е бил от грешно използване и не-добро-почистване на горелката. От преди Коледа съм на място и я наблюдавам/почиствам и нещата са доста добре. Успях да покажа и на баща ми как трябва да я обслужва.

(Да си отговоря и на въпроса относно размера на пружината за малкият шнек - 49мм е, купих си един метър от тук и по груби сметки ще станат около 3-4 резервни бройки :) )

За връщането на пушек в бункера - пак е от непочистена горелка и по-точно двата шестограмни винта отпред, доста пепел излезе от там :)

Иначе, да си призная, започвам да си мисля, че ми се е паднала "прокълната" горелка. Тази вечер ще се стои на хладно (добре че няма Зима).
Днес беше топло през деня и я изключих по някое време след обяд, а към 17 и "казах" да се пали. Запали и я оставих.
По едно време обаче отивам, дисплея изгасен, всичко спряло.
Отварям капака, мирише на изгоряло - гледам, оглеждам, не виждам от къде. Първата ми мисъл беше контролера, ама видимо всички елементи здрави.
Започнах да оглеждам вентилатора и хоп, намотката му стопена :/
Единият от двата 5А бушон-а на платката също изгорял, което според мен е очаквано.
Добрата новина е че поне контролера е здрав - разкачих мотора на вентилатора и сложих един от резервните бушони, пуснах и си зареди.
Утре ще я карам да я лекуват там, от където я купих.

Бяха много изненадани как е станало, аз също. Не е имало токов удар, а горелката е закачена към UPS.
Някой имал ли е подобен опит? Мисля си, че ако беше токов удар трябваше да замине контролера първо, а не вентилатора. Или бъркам?

Поздрави и спокойна вечер,
Атанас

Прикачен файл

IMG_20210105_1826591.jpg
вт яну 05, 2021 10:11 pmdon.nasco написа:
Привет и за много години! Нека бъдем живи и здрави и много щастливи (и на "топло" :Р).
...
Поздрави и спокойна вечер,
Атанас
Танатос, няма да е от токов удар това.
По вероятно нещо да е тормозило механично двигателчето- натрупан прах по перката, замърсени лагери....Намотка се топи от ток и лошо охлаждане- ниски обороти, под товар.
Това ми напомня, да напомня на Румен да си обслужи неговото.
pechkata - специалист
UPS-са не гаранция че не може да вдигне пренапрежение - трябва да помислиш за AVR...
Намотка се топи от ток и лошо охлаждане- ниски обороти, под товар.
И малко пренапрежение... :?
brassSob - специалист
Ами трябва да се замери и платката. Имах едни юнаци за два дена втори изгориха. Проблема беше в контролера. Някои не търсят причината а сменят.
don.nasco - специалист
Привет,

Трифон, вентилатора не е видял никакъв зор, дори преди няколко дни го продухах с компресора - беше чист като сълза и се въртеше без проблем.

Тази сутрин, рано, рано закарах горелката и смениха вентилатора. След това обаче се оказа, че и контролера също е заминал, тоест пробата, която направих вчера и го пуснах без вентилатор не значи нищо. Той си зарежда нормално, но управлението на вентилатора не работеше.
Смениха и контролера, същата платка със същата версия ( 1.8 ) и нещата се оправиха. Нямат обяснение какво се е случило и кое е първо, кокошката или яйцето - така де, дали вентилатора е дефектирал и е завлякъл контролера или контролера му е "дошло до гуша" и е решил да бие дуспата на вентилатора (и що пък само на него де - сега като се замисля, добре че не е завлякъл и някоя от помпите със себе си).
Интересен факт е наблюдението, че всички настройки на контролера бяха наред без тези на 3-та Мощност (горелката трябва да е била на нея, когато се е случил инцидента). Зареждането беше на 0, цикъла беше 185, а вентилатора беше 100%. Това го видях с очите си, понеже техника ме извика да ме пита дали си знам настройките и дали ще мога да си ги оправя на новият контролер.
Държа да отбележа, че за разлика от малкият шнек, този ремонт мина по гаранция и не съм платил нищо.

За два месеца два проблема, а само времето ще покаже дали няма да направи и още някоя магария.
Крайно време е да вземе да се "кротне" и само да си гори.
Спокойна вечер,
Атанас

П.С.: Не знам дали си въобразявам, но сега с новият контролер при едни и същи проценти вентилатор (набих й същите настройки) прави различни обороти. Ама хайде нека поработи няколко дни ....
tianos777 - помощник
Здравейте и за много години ! Изтеглих последната таблица на Бай Брадъра за което изказвам специални благодарности към него за труда, който е положил ! Исках да попитам само при мен ли е проблема, но във въпросната таблица няма зададени стойности за процентите на вентилатора .

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: